آدم های باهوش چطور با افراد سمی مقابله میکنند

زندگی بالا و پایین های خودش را دارد و راه باز کردن از میان آن همیشه کار آسانی نیست. یکی از المان های کلیدی ای که می تواند بر روی سلامتی و حس ارزشمندی مان تاثیر بگذارد داشتن فردی سمی در زندگی مان است. اما یک فرد سمی دقیقا چگونه فردی است؟ مهم تر اینکه، اگر چنین فردی در زندگی تان است چه کار باید بکنید؟ در این پست راه های هوشمندانه برای مقابله با چنین افرادی را عنوان می کنیم.

فرد سمی کیست؟

هر کس ممکن است بسته به خلق و خو و شرایط زندگی اش، گاها دچار تغییر رفتار بشود، اما یک فرد سمی معمولا جزو دسته بندی های زیر است:

  • قلدر
  • کسی که دیگران را می ترساند
  • کسی که دیگران را فریب می دهد
  • کسی که از ناراحتی و نارضایتی دیگران لذت می برد

متاسفانه احتمال این وجود دارد که در زندگی شخصی تان به چنین آدم هایی بربخورید. اینکه بدانید چطور با افراد سمی برخورد کنید تاثیر زیادی در مدیریت روابط تان در زندگی دارد. در ادامه راه حل های افراد باهوش در این زمینه را عنوان می کنیم.

رفتارشان را توجیه نکنید: رفتار یک فرد سمی نسبت به شما توجیه نشده است. اما بهانه آوردن برای دیگری آسان است، مخصوصا اگر فرد در برهه ی سختی در زندگی اش باشد. همه گاها مودی شده و خلق و خویشان نوسان پیدا می کند اما اگر کسی مدام نسبت به شما رفتار درستی ندارد، این مسئله غیر قابل قبول است. بهانه آوردن برای یک آدم سمی فقط باعث می شود به خودتان شک پیدا کنید و روی سلامتی تان تاثیر بگذارد.

خودتان را از آن فرد دور کنید: کسی که از حس بد دادن به شما لذت می برد، کسی نیست که لیاقت زمان و توجه شما را داشته باشد. اگر چنین چیزی در هر کدام از روابط تان صدق می کند، شاید وقت آن رسیده که از فرد دوری بگزینید. اما خب مسلما این مسئله به حرف آسان تر از عمل است. در عین حال به تاثیری که این فرد بر سلامتی تان دارد فکر کنید. راه های مختلفی برای برخورد با افراد سمی وجود دارد و یکی از آنها دوری گزیدن از آنها وخارج کردن شان از زندگی تان است.

حد و مرز تعیین کنید: یک سری ها نمی توانند این افراد سمی را از زندگی شان به هر دلیلی جدا کنند. در این شرایط، تعیین حد و مرز می تواند راه حل مناسبی باشد. فرد سمی را نسبت به تاثیری که رفتار و اعمالش بر زندگی شما دارد آگاه کنید. شاید آسان نباشد، اما حداقل نشان می دهد که شما متوجه کاری که دارید با شما می شود هستید. تعیین حد و مرز همچنین باعث می شود که خودتان را در موضع کنترل قرار دهید. این شما هستید که انتخاب می کنید کی و کجا با این فرد رو در رویی داشته باشید. این کار باعث می شود تا هنگام رویارویی با فرد سمی آمادگی ذهنی داشته باشید.

واکنش تان را برنامه ریزی کنید: وقتی برای رابطه تان با فرد حد و مرز تعیین کردید، می توانید خودتان را برای رفتارهای احتمالی فرد آماده کنید. اگر می دانید فرد اهل انتقادات مخرب است یا همیشه یک راهی برای ناراحت کردن شما پیدا می کند، از قبل برای واکنش نشان دادن آماده شوید. می توانید از تکنیک های ریلکسیشن یا کلمه به کلمه حاضر کردن خودتان یا هر راه دیگری که به نظرتان مناسب می رسد استفاده کنید.

حمایت دیگران را جلب کنید: شاید مهم ترین مشورت هنگام رویارویی با افراد سمی این باشد که از حمایت افراد مثبت در زندگی تان بهره مند شوید. حال چه سرکار است چه در زندگی شخصی تان. شناختی کسانی که به شما قدرت می دهند باعث می شود تا در برابر افراد سمی مقاوم تر شوید. نه تنها این، بلکه دوره کردن خودتان با چنین افرادی کمک می کند تا در رابطه با آدم های سمی به دیدگاه ها و بینش های جدیدی برسید.

برای خودتان ارزش قائل باشید: یک راه دیگر این است که متوجه ارزش خود باشید. وقتی ارزش خود را بدانید در برابر اعمال و رفتار فرد سمی مقاوم تر می شوید.

جمع بندی

یاد گرفتن نحوه ی رویارویی با افراد سمی، متاسفانه مهارتی است که همه مان باید یاد بگیریم. شناختن افرادی که سمی هستند، باعث می شود تا از تاثیرمنفی شان در زندگی مان کاسته شود. حواس تان باشد که آدم های این چنینی را در دور و اطراف تان بشناسید و اگر رفتار فرد به سواستفاده تبدیل شد حتما از یک متخصص کمک بگیرید.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید