آشنایی با اختلال دو قطبی و انواع آن

ویژگی بارز اختلال دو قطبی، تجربه خلق و خوی متفاوت است. این مطلب به شما کمک خواهد کرد اگر:

نگران هستید چرا که خلق و خوی تان تغییرات شدید می کند

گاهی کارهایی می کنید که بعدا از آن ها پشیمان می شوید

گاهی اوقات احساس سرخوشی بیش از حد و گاهی اوقات احساس افسردگی می کنید.

اختلال دو قطبی چیست؟

اختلال دو قطبی زمانی بروز پیدا می کند که افراد خلق و خوی شان چنان دچار نوسانات شدیدی می شود که به زندگی روزمره شان آسیب می زند. اگر مبتلا به اختلال دو قطبی باشید خلق و خوی تان از حالت زیادی سرخوش که تحت عنوان فاز شیدایی شناخته می شود، به حالت زیادی غمگین که تحت عنوان افسردگی شناخته می شود در نوسان است. با این حال آنچه که افراد در هر خلق و خو تجربه می کنند و همین طور سرعت نوسان بین این دو فاز در هر کس متفاوت است. همین طور اختلال دو قطبی انواع مختلفی دارد.

افرادی که به اختلال دو قطبی دارند ممکن است خلق و خویی  داشته باشند که با اتفاقات در جریان اطراف شان هم خوانی نداشته باشد. این مودها می توانند بسیار اخلال گر بوده و عملکرد شان در زندگی روزمره را با مشکل مواجه کنند. وقتی در فاز شیدایی یا افسردگی هستید، مدت زمان بودن تان در آن فاز می تواند هفته ها یا ماه ها به طول بینجامد.

آشنایی با علائم و نشانه ها

افرادی که به اختلال دو قطبی مبتلا هستند در فاز شیدایی ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

 • عزت نفس بالا
 • میل کمتر به خواب
 • افکار سریع
 • تحریک پذیری
 • پول خرج کردن بیش از حد
 • افزایش انرژی
 • افزایش رفتارهای هدف گرایانه (مثلا کل شب را برای تمام کردن پروژه ای بیدار بمانند)
 • افزایش فعالیت جنسی

در طی فاز شیدایی افراد ممکن است کنترل شان را از دست داده، بسیار مضطرب شده و خشم و خستگی زیادی را تجربه کنند. این افراد ممکن است بدون اینکه خودشان متوجه شوند رفتار بی پروایانه داشته و کارهای خطرناک و پرریسک انجام دهند. فاز شیدایی می تواند موجب بروز افکار و اعمال روان پریشانه نیز بشود.

در حین فاز افسردگی هم تجربه ی علائم زیر شایع است:

 • کاهش علاقه نسبت به انجام فعالیت ها
 • افزایش یا کاهش وزن
 • کاهش انرژی
 • احساس عذاب وجدان یا بی ارزشی
 • تغییر در اشتها
 • تغییر در الگوهای خواب
 • مشکل در تمرکز

چه چیزی موجب ابتلا به اختلال دو قطبی می شود؟

مجموعه‎ ای از عوامل از جمله ژنتیک، استرس، مواد شیمیایی مغزی خاص یا محیط باعث بروز این اختلال می شوند.  در عین حال استفاده از الکل و مواد مخدر هم می تواند بروز علائم را تحریک کرده یا موجب بدتر شدن آن ها بشود.

افراد مبتلا به اختلال دو قطبی مستعد انجام رفتارهای پر خطر مثل مصرف زیاد الکل یا استفاده از مواد مخدر هستند. همچنین این افراد ممکن است برای خود درمانی یا تنظیم نوسان خلق و خوی شان به مصرف الکل یا مواد مخدر روی بیاورند.

انواع مختلف اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی انواع مختلفی داشته و نوعی که شما به آن مبتلا هستید بستگی به علائم تان دارد، مثلا سرعت نوسان خلق و خوی تان.

دو قطبی ۱: افراد مبتلا به این نوع دو قطبی معمولا فاز شیدایی شدیدی داشته که ممکن است زیاد طول بکشد و همین طور فازهای افسردگی و روان پریشی را تجربه می کنند.

دوقطبی ۲: در این نوع از بیماری شدت فاز شیدایی کمتر بوده و معمولا چند ساعت یا چند روز به طول می انجامد. این افراد فاز افسردگی را نیز تجربه می کنند و بین نوسانات خلق و خو ممکن است در حالتی باشند که مودشان کاملا طبیعی و نرمال است.

اختلال سیکلوتیمیک: این نوع ملایم تری از اختلال دو قطبی بوده و فازها خیلی شدید نیستند.

نوع نامشخص اختلال دو قطبی: نوسانان خلق و خویی که افراد مبتلا به دو قطبی تجربه می کنند با هم متفاوت است، این نوع از اختلال مربوط به افرادی است که در هیچ کدام از ۳ دسته بندی بالا قرار نمی گیرند.

اگر حس می کنید به این اختلال مبتلا هستید چه کار کنید؟

اختلال دو قطبی تنها توسط متخصص قابل تشخیص است. برای درمان آن از دارو و متدهای استراتژیک درمانی استفاده می شود. تشخیص این اختلال اغلب زمان می برد چرا که خلق و خوی تان در طی چند هفته یا چند ماه باید تحت بررسی قرار گیرد. اگر به هر کدام از علائم و نشانه های عنوان شده در این مطلب مبتلا هستید، حواس تان باشد که حتما کمک بگیرید. خبر خوب این است که اختلال دو قطبی با درمان درست و حمایت، قابل مدیریت است.

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید