آیا از اشتباهات خود درس می آموزید؟

اشتباه عمل یا قضاوتی نادرست است. ما تا زمانی که زنده ایم، آگاهانه یا ناآگاهانه مرتکب اشتباه می شویم.

اشتباهات ناآگاهانه

ما برخی از اشتباهات را به دلیل نداشتن دانش یا تجربه مرتکب می شویم. مثلا انتخاب رشته نادرست. یا انتخاب شغلی که همسو با هدف زندگی نیست. یا تصمیمی که منجر به ورشکستگی می شود.

اشتباهات آگاهانه

تعدادی اشتباه وجود دارند که هر روز آگاهانه مرتکب آنها می شویم. اسم آنها را عادت یا تنبلی می گذاریم. برای مثال: میدانید اگر دیر به مدرسه یا سر کار برسید تنبیه می شوید. اما از طرفی هر روز آن را تکرار می کنید. این یک اشتباه آگاهانه است.

یا زمانی که درگیری روزمرگی در شرکت می شویم و هیچ کاری برایش انجام نمی دهیم. وقتی میدانید رابطه تان خراب است اما به هر ترتیب آن را کش می دهید. یا وقتی که روزتان را با انجام دادن کاری اشتباه هدر می دهید و روز بعد آن را تکرار می کنید.

چرا اشتباه می کنیم؟

ما در طول زندگی خود تجربیات زیادی می کنیم. این تجربیات گاهی اوقات جواب می دهند و گاهی نمی دهند. در طول این تجربیات اشتباهات رخ می دهند. به قول آلبرت انیشتین: کسی که هیچگاه اشتباه نکرده باشد هیچ چیز جدیدی را امتحان نکرده است.

اشتباهات همچنین به دلیل بی دقتی یا عدم برنامه ریزی ما اتفاق می افتند. شکست نیز گاهی اوقات به عنوان اشتباه تلقی می شود

اشتباه به معنی شکست نیست

همیشه اگر در کاری شکست بخورید به منزله اشتباه کردن نیست. گاهی اوقات شکست زمانی رخ می دهد که کاری را برای اولین بار انجام می دهیم تا از حاشیه امن خود خارج شویم. اینگونه است که می آموزیم. انجام چنین آزمایشاتی برای حرکت رو به جلو در زندگی لازم است.

شکست همیشه به معنای اشتباه نیست، شاید بهترین کاری باشد که فرد در آن شرایط انجام داده باشد. اشتباه واقعی در امتحان نکردن است. بی اف اسکینر

وقتی کار جدیدی را امتحان می کنیم و شکست می خوریم با انتقادهای زیادی روبه رو می شویم. ترسی درونمان را فرا میگیرد و ما را از برداشتن گام بعدی برحذر می دارد. هیچ گاه در زندگی از این اشتباهات مایوس نشوید.

بزرگترین اشتباهی که ممکن است در زندگی مرتکب شوید آن است که مرتبا از اشتباه کردن بترسید. آلبرت هابارد.

هیچگاه عقب نکشید. مهم آن است که از اشتباهات خود بیاموزید تا دفعه بعد بهتر عمل کنید.

آیا از اشتباهاتان می آموزید؟

اشتباه کردن آسان اما یادگرفتن از آن سخت است. برای همین است که آنها را تکرار می کنیم. اگر آماده باشیم هر اشتباه فرصتی برای یادگیری به ما میدهد.

خودتان را بازبینی کنید. لیستی از کارهایی که میخواهید به شکلی متفاوت انجام دهید اما هر روز تکرار می کنید را بنویسید.

ممکن است موضوعی مربوط به رابطه تان باشد. جنگیدن با عزیزانتان دردناک است. میدانید که شما هم مقصرید. پس تصمیم میگیرید دفعه بعد مراقب باشید. اما روز بعد نیز تکرار می کنید.

از دیروز چه درسی آموختید؟ همیشه نمیتوانید دیگران را مقصر بدانید. ابتدا از خودتان سوال کنید آیا کاری را متفاوت انجام دادید؟

تنها اشتباه واقعی اشتباهی است که از آن چیزی نیاموزیم. جان پاول

مثال دیگر: برای آزمون ورودی شغلی آماده می شوید. اما یک روز را بدون انجام کاری هدر می دهید. در انتهای روز حسرت می خورید و روز بعد آن را تکرار می کنید. چه چیزی آموخته اید؟ نگویید که عادت کرده اید. همیشه اگر واقعا بخواهید با کمی تمرین میتوانید عادات بد خود را بشکنید.

از اشتباهات دیگران نیز بیاموزید

افراد موفق و بازنده  در اطراف وجود دارند. شاید داستانهایی از والدین خود درباره اشتباهاتی که در طول عمرشان انجام داده اند شنیده باشید. چشمان خود را باز کنید و از آنها بیاموزید.

زندگی نامه های دیگران را بخوانید. در سمینارها شرکت کنید. داستان موفقیت دیگران را بخوانید. آنها به شما می گویند چه راهی را دنبال کنید و چه راهی را نروید. زندگی کوتاهتر از آن است که بخواهید همه چیز را خودتان تجربه کنید. بنابراین از دیگران نیز بیاموزید.

اشتباه کردن به منزله یادگیری نیست، یادگیری در اصلاح اشتباهات است

همانطور که می گویند ما از اشتباهاتمان می آموزیم. مهم است بدانید که ما تنها با اشتباه کردن یاد نمی گیریم بلکه با اصلاح آن اشتباهات است که می آموزیم.

همه ما نقاط ضعفی داریم. همه اشتباه می کنیم. بخش اول اشتباه کردن و بخش دوم اصلاح اشتباهات است.

انسان باید به قدری بزرگ منش باشد که به اشتباهاتش اعتراف کند، به اندازه کافی باهوش تا از آن سود ببرد و به اندازه کافی قدرتمند تا آن را اصلاح کند. جان سی ماکسول

اکثر ما بعد از اشتباه کردن اشتباه دیگری را مرتکب می شویم. برای اشتباهاتمان حسرت می خوریم و ناراحت می شویم. به کارهایی که خوب پیش نرفته اند زیاد فکر می کنیم

با این کار تنها وقت و انرژی خود را هدر می دهیم. نمیتوانید اتفاقی که افتاده را تغییر دهید اما میتوانید دفعه بعد بهتر عمل کنید.

غصه اشتباهات و شکست های گذشته خود را نخورید چرا که تنها ذهنتان را مملو از ناراحتی، حسرت و افسردگی می کند. در اینده آنها را تکرار نکنید. سوامی شیواناندا

گامهای ساده برای اصلاح اشتباهات

  • وقتی شکست می خوریم یا کاری درست پیش نمی رود: اولین کار شناخت آن چیزی که به خوبی پیش نمی رود و سپس دلایل آن است
  • تا زمانی که اشتباه خود را متوجه نشده اید، نمیتوانید آن را اصلاح کنید یا از آن درس بگیرید. لیستی از عوامل شکست تهیه کنید. نقاط ضعف خود را بشناسید.
  • حتی اگر مقصر شخص دیگری است ببینید چه کاری میتوانید برای آن انجام دهید. اما بهتر است همیشه روی خود تمرکز کنید.
  • حالا برای اصلاح اشتباه خود برنامه ریزی کنید. اگر اشتباه ناشی از کمبود اطلاعات بوده است برای دفعه بعد آماده شوید. اگر مشکل کمبود مهارت است، آن را بیاموزید.
  • اگر عادتی است که هر روز تکرار می کنید، با انجام کاری جدید عادت را بشکنید. با انجام روزانه کارهای کوچک تمرین کنید.
  • به یادگیری ادامه دهید و از اینکه به نسخه بهتری از خود تبدیل می شوید لذت ببرید.

به اشتباهات به عنوان بخشی از زندگی نگاه کنید. به آنها به دید رویدادی نگاه کنید همیشه میتوانید از آن بیاموزید. اشتباهات برای قوی تر کردن ما وجود دارند.

زندگی چقدر زیباتر می شود اگر دست از حسرت خوردن برای اشتباهات گذشته برداریم و از آنها به عنوان مسیری برای آینده بهتر استفاده کنیم

ارتباط با سکوت درونتان را بیاموزید، و بدانید که هر چیزی در زندگی هدفی دارد. هیچ اشتباه و تصادفی وجود ندارد. همه رویدادها مواهبی هستند که به ما داده شده اند تا از آنها بیاموزیم. الیزابت راس

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید