آیا تغییر دادن شخصیت امکان پذیر است؟

0
75
آیا تغییر دادن شخصیت امکان پذیر است؟

آیا تغییر دادن شخصیت امکان پذیر است؟

احتمالا همه ی ما در برهه ای از زندگی خواسته ایم تا بخشی از شخصیت مان را تغییر دهیم. این قضیه می تواند دلایل زیادی باشد اما شاید یکی از اصلی ترین دلایل آن این است که چیزی را در نحوه ی تعامل مان با دنیا و دیگر افراد دوست نداریم.

اما پیش از اینکه وارد تغییرات شویم، باید ببینیم که اصلا در وهله ی اول چه چیزی این تغییرات را ممکن می سازد. شخصیت افراد ثابت نیست. همچنین باید این باور که شخصیت غیرقابل تغییر است را مورد بحث قرار دهیم.

باید به شخصیت به شکل چیزی پویا نگاه کنید، چیزی که قابلیت تغییر دارد. سوال اصلی این است که آیا از قصد می خواهید چیزی را در شخصیت تان تغییر دهید یا تحت تاثیر شرایط خاصی هستید.

تغییر شخصیت برای کودکان و نوجوانان بسیار آسان تر است چرا که شخصیت شان هنوز به طور کامل شکل نگرفته و آسان تر تاثیر می پذیرند.

شخصیت دقیقا چیست؟

شخصیت، مجموعه ای از ویژگی های روان شناسانه است که در برگیرنده ی تمام یا اکثر احساسات و ادراک ماست. درواقع ساختاری است که رفتار شما و نحوه ی تعامل تان با دیگران و خودتان را شکل می دهد.

شخصیت همچنین تصویری که از خودتان دارید و تصویری که از خودتان به دیگران نشان می دهید است. در این مفهوم شخصیت به مانند ماسکی است که به دیگران نشان می دهید. نوعی استراتژی است که شما برای پنهان کردن یک سری مسائل در مورد خودتان به منظور دستیابی به پذیرش اجتماعی به کار می برید.

شخصیت به انگلیسی Personality معنا می شود. و کلمه ی person از کلمه ی لاتین persona که به معنای نقاب بازیگر است می آید. بازیگران در دوران باستان از ماسک های مختلفی برای نشان دادن کاراکترهای مختلف در یک نمایش استفاده می کردند.

چه زمان لازم است شخصیت تان را تغییر دهید

با گذر زمان تغییر شخصیت سخت تر می شود چرا که صفات در شما ریشه می دوانند. اما برخلاف عقیده ی اکثر مردم این بدان معنا نیست که وقتی سن تان بالا می رود نمی توانید چیزی را در خودتان تغییر دهید.

حتما شنیده اید که بعضی مردم می گویند “من همین ام که هستم” یا “من برای تغییر دیگر زیادی سنم بالا رفته”. این جملات در برخی موارد صحیح هستند اما تک تک ما اگر بخواهیم و تلاش کنیم می توانیم شخصیت مان را تغییر دهیم.

ایجاد این نوع تغییرات برای افرادی که اختلال شخصیت دارند یک ضرورت درمانی است. این ها افرادی هستند که مجموعه ای از الگوهای رفتاری و مکانیسم های روان شناسانه دارند که باعث ایجاد مشکلاتی برای خود و اطرافیان شان می شود.

این مشکلات اغلب به رنج کشیدن، اضطراب، خشونت، از دست دادن کنترل و غیره منجر می شود. اختلالات شخصیتی همچنین روی روابط افراد تاثیر گذاشته و ادغام در جامعه را دشوار می کند که همین مسئله منجر به انزوا و گوشه گیری این افراد می شود.

تغییر شخصیت تان ممکن است اما آسان نیست

تغییر دادن شخصیت تان سخت است. جایگزین کردن الگوهای رفتاری تان با الگوی جدید به منابع زیادی از جمله انگیزه و زمان احتیاج دارد.

همچنین باید به یاد داشته باشید که این الگوها با تکرار رفتاری خاص در شرایطی مشابه شکل می گیرند. مثلا بعضی از افراد الگوی رفتاری ای دارند که برطبق آن از یک سری مسائل اجتناب کرده یا از آن ها فرار می کنند. توقف این رفتار برایشان دشوار است حتی با اینکه می دانند به ضررشان است. در کوتاه مدت شاید این رفتار جواب بدهد، اما در بلند مدت باعث مشکلات جدی شده و حتی شاید نتوانند زندگی نرمالی داشته باشند. شما شخصیت تان را با دور ریختن مکانیسم های روان شناسانه ی قدیمی تغییر می دهید.

تغییر شخصیت به طورکلی یعنی از بین بردن مکانیسم ها یا ساز و کارهایی خاص و جایگزین کردن آن ها با الگوهایی سالم تر در طی زمان.

مثلا در مثالی که کمی پیش تر عنوان کردیم، این شخص باید شروع به رویارویی با مشکلات پیش رویش بکند. انجام این کار باعث می شود حس کند که واقعا می تواند بر مشکلاتش غلبه کند. این کار همچنین موجب تغییر اعتماد بنفسش نیز می شود. این پروسه به آن ها کمک می کند تا با چالش ها روبه رو شده و دریابند که قدرت مدیریت رشد شخصی شان را دارند.

همینطور لازم به ذکر است که تغییر شخصیت تان با تمرکز روی اهداف منطقی و محکم آسان تر است. بنابراین اگر بفهمید دقیقا چه چیزی را می خواهید تغییر بدهید و این تغییر چه تاثیراتی در زندگی تان خواهد گذاشت، کمک بزرگی بهتان خواهد بود. البته می توانید در طی مسیر از کمک یک مشاور یا درمانگر نیز بهره ببرید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید