آیا شما هم در جمع اضطراب میگیرید؟

اختلال “اضطراب اجتماعی”، اغلب اوقات به درستی فهمیده نشده است. به همین خاطر، بسیاری از افراد در سکوت از این موضوع رنج میبرند. اضطراب اجتماعی یا همان سوشال انگزایتی، چیزی فراتر از خجالتی بودن یا کم حرف بودن است. زمانی که در جمع ها دچار اضطراب میشویم، شاید به نظر بیاید که هیچ کاری نمیتوان برای این موضوع انجام داد. اما حقیقت این است که شما میتوانید روش های قدرتمندی را برای حل کردن این موضوع به کار ببرید. در ادامه این مقاله، به بررسی چند مورد از این روش ها خواهیم پرداخت.

۱.افکار منفی خود را به چالش بکشید

یک راه موثر برای غلبه بر اضطراب اجتماعی یان است که افکاری که به شما استرس و اضطراب وارد میکنند را به چالش بکشید. به چالش کشیدن افکار منفی تان باعث میشود که اضطراب اجتماعی کمتری را تجربه کنید. شاید بپرسید که از کجا باید شروع کرد؟

از شناسایی افکار اضطراب آوری که در موقعیت‌های اجتماعی به سراغ تان می آیند، شروع کنید.

در قدم دوم، این افکار را بررسی کنید. سپس سعی کنید آنها را به چالش بکشید. از خودتان بپرسید که چرا اینگونه فکر میکنید؟ و آیا این احساس واقعی تان است؟ یا صرفا همیشه بدترین احتمالات را در نظر میگیرید؟ نکته ها و خاطراتی را به یاد آورید که خلاق آن افکار را ثابت میکنند.

تغییر دادن افکارتان، راه درازی است. چیزی نیست که بتوانید یک شبه آن را تغییر دهید. اما بدانید که ذهن انسان، بسیار قدرتمند است. و تغییر دادن افکار هم غیر ممکن نیست.

۲.بر روی خودتان تمرکز نکنید

زمانی که در موقعیت‌های اضطراب آور هستید، مثل این است که یک نفر در ذهن تان دائما احتمالات منفی را فریاد میزند. در چنین موقعیت‌هایی ما اغلب تمام تمرکز را روی خودمان میگذاریم. در واقع، دائما فکر میکنیم که دیگران الان چه فکری در مورد ما میکنند؟ و …

برای غلبه بر اضطراب اجتماعی تمرکزتان را از روی خودتان – و این که دیگران چه فکری در مورد شما خواهند داشت- بردارید. در عوض، بر دیگران تمرکز کنید. سعی کنید در لحظه حاضر باشید و با دیگران ارتباط برقرار کنید. به جای این که دائما به خودتان و احساسات منفی تان فکر کنید، از خودتان بپرسید که چگونه میتوانید به افرادی که آنجا حضور دارند حس مثبتی هدیه بدهید؟ به جای این که در ذهن تان با خود کلنجار بروید، به صحبت‌های دیگران گوش دهید.

با این دیدگاه، میتوانید تمرکز را از روی خودتان بردارید. و در عوض، به نحوی مثبت بر دیگران تمرکز کنید. هیچکس کامل نیست. پس سعی کنید در لحظه حاضر باشید و به صحبت‌های دیگران گوش دهید.

۳.یک دوست را به همراه خود ببرید

همراهی یک دوست قابل اعتماد، در موقعیت‌های اجتماعی که احساس اضطراب دارید، میتواند بسیار مفید باشد. با حمایت یک دوست، احساس امنیت و آرامش بیشتری در فضاهای عمومی خواهید داشت. بنابراین، سعی کنید علائم اضطراب اجتماعی و ترس‌های تان را برای دوست تان توضیح دهید. به این صورت او میتواند بیشتر به شما کمک کند.

۴.برای همه چیز آماده شوید

هیچوقت کار‌ها را برای دقیقه نود نگذارید. علاوه بر این، هیچوقت بدون آمادگی و تنها به امید این که همه چیز خوب پیش خواهد رفت، به یک جمع یا موقعیت اجتماعی نروید. بسیاری از افراد برای حاضر شدن در یک موقعیت اجتماعی، زمان زیادی را صرف آماده شدن از نظر ظاهری میکنند. اما افرادی که اضطراب اجتماعی یا همان سوشال انگزایتی را تجربه میکنند، بسیاری اوقات احتیاج دارند که وقت بیشتری را صرف آماده شدن از نظر روحی و روانی بکنند.

اگر قرار است کاری در آن جمع انجام دهید یا صحبتی داشته باشید، حتما از قبل بارها آن را تمرین کنید. به این صورت خواهید دید که هر بار بهتر و بهتر آن کار را انجام میدهید. در نتیجه به مرور زمان اعتماد به نفس شما افزایش خواهد یافت و اضطراب کمتری را در موقعیت‌های اجتماعی حس خواهید کرد.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید