آیا شما هم نمی توانید با تلفن صحبت کنید؟

آیا شما هم قبل از تلفن زدن یا برداشتن تلفن دچار ترس و استرسی فلج کننده می شوید؟شاید می خواهید به شریک تان زنگ بزنید که بگویید رابطه تان تمام است، شاید هم تماسی ساده است و صرفاً می خواهید زنگ بزنید تا وقت دکتر گرفته یا خریدی که اینترنتی انجام دادید را پیگیری کنید. فرقی نمی کند، درهرصورت دل تان می خواهد بعد از یک بوق گوشی را قطع کنید، راهی پیدا کنید تا کارتان را با پیام دادن انجام دهید یا کسی را پیدا کنید تا به جای شما با تلفن صحبت کند و کارتان را انجام دهد. اما خب نمی توانید، چراکه شما یک بزرگسال هستید و ازتان انتظاراتی می رود، نه؟

اگر چنین شرایط و احساساتی برایتان آشنا هستند، بدانید که تنها نیستید. افراد زیادی هستند که به دلایل مختلف نمی خواهند یا نمی توانند تلفنی صحبت کنند. اما چرا اینطور است؟

چرا تلفنی حرف زدن برایتان سخت است؟

افراد مختلف ویژگی های شخصیتی متفاوتی دارند، بعضی ها ذاتاً خجالتی یا درونگرا و یا مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی هستند و به همین دلیل مکالمه از طریق پیام را به مکالمه ی تلفنی را ترجیح  می دهند و این اصلا اشکالی ندارد.

گاهی نگرانید که مبادا با زنگ زدن مزاحم طرف مقابل شوید، مبادا او را در رودربایستی جواب دادن بیندازید یا کلاً مزاحمش شوید، در اینجا باز هم به پیام دادن که راهی امن تراست روی می آورید.

بعضی وقت ها، موضوعاتی که می خواهیم یا باید در موردشان صحبت کنیم موضوعاتی حساس هستند و بنابراین به تمرکزمان برای جمله بندی احتیاج داریم چرا که هنگام مکالمه ی تلفنی، اگر حرف یا کلمه ای اشتباه از دهان تان بپرد دیگر نمی شود آن را درست کرد، اما در مکالمه کردن با پیام  امکان چند بار چک کردن نوشته ها پیش از فرستادن وجود دارد.حتی بسته به جایی که از طریق آن پیام می دهید امکان ویرایش یا به کل حذف کردن پیام تان نیز در دسترس تان است.

 

مشکل دیگری که هنگام تلفنی حرف زدن  وجود دارد این است که هر دو طرف باید همزمان برای صحبت با یکدیگر وقت بگذارند، که این امکان ممکن است برای یک طرف فراهم باشد و برای طرف دیگر نه. صحبت کردن از طریق پیام به شما این امکان را می دهد تا هر زمان که دل تان خواست و برایتان میسر بود حرف تان را بزنید و طرف مقابل هم هر زمان که توانست پیام تان را خوانده و پاسخ تان را بدهد.

به علاوه، برای حرف زدن با تلفن باید مولتی تسکینگ کنید، یعنی همزمان که طرف مقابل صحبت می کند شما پاسخی برای حرف های او آماده کنید و خیلی زمانی برای درنگ کردن و فکر کردن ندارید، اما با مکالمه از طریق پیام این امکان به سادگی برایتان میسّر است.

 

چرا ملاقات رو در رو از تلفنی صحبت کردن برایتان آسان تر است؟

موضوع این است که در مکالمه ی تلفنی، افراد نمی توانند به طور کامل خودشان را ارائه یا رپرزنت کنند، چرا که در مکالمه ی تلفنی افراد تنها صدای همدیگر را می شنوند و خبری از حالات چهره یا زبان بدن نیست بنابراین معمولاً رو در رو صحبت کردن برای بعضی افراد راحت تر از تلفنی صحبت کردن است؛ بدین طریق هم بهتر خودشان را ارائه می نمایند و هم بهتر متوجه حالات طرف مقابل می شوند.

 

چطور راحت تر تلفنی صحبت کنیم یا اصلا نکنیم!

قبل از زنگ زدن پیام بدهید

اگرمخاطب تان یک فرد است نه یک شرکت یا وب سایت، به سادگی  می توانید به او پیام دهید که چه زمان تماس بگیرید بهتر است. بدین ترتیب دیگر نگران نخواهید بود که مبادا مزاحمتی ایجاد کرده اید.

 

وقتی راحت نیستید تلفنی صحبت نکنید

بعضی ها با اینکه در جمع صحبت کنند مشکل دارند، نگران اند که هم به جمع بی احترامی نشود و هم مخاطب پشت تلفن سوالی بپرسد که آن ها نتوانند در جمع پاسخ بدهند، به علاوه مکالمه ممکن است به درازا بکشد یا اصلاً در محیطی پرسروصدا باشید یا تلفن تان خوب آنتن ندهد. بنابراین برای کاهش اضطراب تان، تماس هایتان را به زمانی موکول کنید که شرایط طوری است که تا حد زیادی راحت هستید و از بابت محیط اطراف نگرانی ای ندارید.

دلیل تان را توضیح دهید

خیلی وقت ها نمی شود به طرف مقابل گفت که با تلفنی صحبت کردن راحت نیستید و بهتر است با  پیام مکالمه کنید، اما در نظر داشته باشید که به دوستان یا کسانی که بهشان نزدیک هستید به سادگی می توانید توضیح دهید که تلفنی صحبت کردن به هر دلیلی ( تشویش و اضطراب، مناسب نبودن شرایط محیط و غیره) برایتان کار سختی است و ترجیح می دهید از طریق پیام ارتباط برقرارکنید؛ به احتمال زیاد آن ها شما را درک خواهند کرد. حتی می توانید به آن ها پیشنهاد بدهید که اگر برایشان پیام دادن سخت است و ترجیح می دهند صحبت کنند، ویس یا پیام  صوتی ارسال کنند.

دروغ بگویید

اگر اینجا هم ذکر نشده بود، خودتان وقتی تلفنی صحبت کردن برایتان سخت باشد، به طور خودکار دروغ می گویید! نگران نباشید. اشکالی ندارد. اگر کاری تا این اندازه به شما استرس وارد کرده و برایتان سخت است، می توانید دروغ کوچکی سر هم کرده و مکالمه ی تلفنی را به مکالمه از طریق پیام تبدیل کرده یا آن را به زمان دیگری موکول کنید. گاهی نمی شود توضیح داد، گاهی طرف مقابل درک نمی کند، گاهی یک ویژگی در ما نهادینه شده و امکان تغییرش نیست و شاید خودمان هم دلمان نمی خواهد که آن را تغییر بدهیم، پس راحت باشید و با هر ترفندی که بلدید خودتان را از این موقعیت نجات دهید!

 

در پایان،

اینکه تلفنی حرف زدن به هر دلیلی برایتان سخت باشد طبیعی است و اشکالی ندارد. اگر این مسئله در طی اتفاقی برایتان پیش آمده، شاید با اندکی سعی و تلاش بتوانید آن را برطرف کنید. اما اگر جزو ویژگی‌های شخصیتی شماست، باز هم می‌ توانید در تغییر آن بکوشید، اما اگر تغییرپذیر نبود یا تمایلی به تغییرش نداشتید، هیچ اشکالی ندارد. ویژگی های شخصیتی، چه مثبت و چه منفی، هرکدام مزایا و معایبی دارند، بنابراین با این مسئله هم به مانند یک ویژگی شخصیتی برخورد کنید و با آن کناربیایید.

گاهی به آسانی یا توضیح دادن مسئله می‌تواند آن را حل کنید ( مکالمه را به ملاقات حضوری یا پیام دادن تبدیل کنید)، گاهی لازم است از ترفندهایی مثل دروغ گفتن یا مکالمه تلفنی خودتان را به دیگری محول کردن استفاده کنید و گاهی هم چاره ای نیست، باید تلفن لعنتی را بردارید و صحبت کنید!!!

البته معمولا صحبت کردن با دوستان نزدیک یا اعضای خانواده، درصورتی که شرایط محیط خارجی مناسب باشد، چندان سخت و استرس زا نیست، حتی برای افراد درونگرا و خجالتی.

در هر صورت نگران نباشید، شما تنها نیستید!

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید