شاید بدانید که افراد بسیار حساس یا در واقع HSP، از سیستم مغزی حساس تری نسبت به دیگر انسان ها برخوردار هستند. افراد بسیار حساس به خاطر ژنتیک خود، دنیا را به گونه ای متفاوت از دیگران تجربه میکنند. بسیاری از افرادی که HSP یا بسیار حساس محسوب میشوند، ممکن است خودشان از این موضوع مطلع نباشند. اما اگر خصوصیات ذکر شده در این مقاله برای شما صدق میکنند، شما به احتمال زیاد یک انسان بسیار حساس یا همان HSP هستید.

 

خصوصیات انسان های بسیار حساس

 

  1. از هر گونه خشونت بیزار هستید.
د. یکی از خصوصیات این افراد، بیزاری از هر گونه خشونت است. همه ما از خشونت متنفر هستیم. اما دیدن خشونت و یا شنیدن وقایع خشونت آمیز، انسان های بسیار حساس را به شدت به هم میریزد. اگر شما انسان بسیار حساسی باشید، ممکن است نتوانید فیلم های ترسناک، جنایت آمیز، و خشن تماشا کنید و در صورت تماشای چنین فیلم هایی، حال روحی و یا حتی جسمی شما ممکن است بد شود. دیدن یا شنیدن خشونت نسبت به حیوانات نیز همین تاثیر را بر شما خواهد داشت.

۲. فشار زمانی شما را کلافه میکند

ممکن است متوجه شوید که در مدرسه یا دانشگاه، امتحان های زمان بندی شده و سرعتی، شما را به شدت عصبی میکند. در بزرگسالی نیز زمانی که کارهای زیادی برای انجام دادن دارید اما زمان کافی در اختیار ندارید، شدیدا مضطرب میشوید. در صورتی که در موقعیت های عجله ای گرفتار شوید، به شدت کلافه میشوید. به حدی که حتی نمیتوانید عملکرد معمولی خود را داشته باشید.

۳. بسیاری اوقات از شلوغی های جهان کناره گیری میکنید

فرقی ندارد که شما شخصیتی درونگرا یا برونگرا داشته باشید. افراد بسیار حساس، اغلب در هر صورت نیاز به مقدار زیادی زمان برای استراحت و تنهایی دارند. آیا شما بیشتر اوقات پس از پایان روز، دل تان میخواهد که از شلوغی های جهان کناره گیری کنید و به یک اتاق ساکت و تاریک بروید؟ این موضوع به این علت است که آدم های بسیار حساس، احساسات را شدیدتر از دیگر انسان ها دریافت میکنند و هضم این حجم از ورودی های ذهنی، برای سیستم مغزی آنها زمان بر است. به همین علت اگر شما یک فرد بسیار حساس باشید، احتمالا به زمان تنهایی زیادی نیاز دارید.

۴. زود از جا میپرید

اگر انسان بسیار حساسی باشید احتمالا زود از جا میپرید! اگر کسی بخواهد به شوخی شما را بترساند یا یک دفعه وارد اتاق شما شود یا …، به شدت از جا میپرید. این موضوع به این دلیل است که سیستم عصبی این افراد به راحتی تحریک میشود.

۵. به عمق مسائل فکر میکنید

انسان های بسیار حساس، اطلاعات را عمیقاً پردازش میکنند. این موضوع بدان معنی است که شما زمان زیادی را به بررسی تجارب تان میپردازید (در واقع، بیشتر از انسان های دیگر). متاسفانه، این موضوع میتواند به این معنی نیز باشد که شما مستعد تفکر منفی نیز هستید. ممکن است انقدر اتفاقات را در ذهن تان دوباره و دوباره مرور کنید که دچار اضطراب شوید.

۶. جستجوگر هستید

افراد بسیار حساس، دائما به دنبال جواب سوالات بزرگ در زندگی هستند. آنها در مورد چیستی مسائل، دائما سوال میپرسند و فکر میکنند. اگر شما یک انسان بسیار حساس باشید، ممکن است برای تان پیش آمده باشد که چرا سایر انسان ها تا این حد به این سوالات توجه ندارند و به اندازه شما در جستجوی پاسخ آنها نیستند.

۷.صداهای بلند و ناگهانی شما را به وحشت میاندازند

برای مثال، صدای یک موتور یا ماشین که به شدت بیرون از پنجره خانه شما ویراژ میدهد، ممکن است واقعا بدن تان را بلرزاند.

۸.آستانه درد شما کمتر است

بسیاری از انسان های بسیار حساس، نسبت به درد نیز حساس تر هستند.  ممکن است شما نسبت به سردرد، بدن درد، آسیب های جسمی و … حساس تر از دیگر افراد باشید.

۹.دنیای درونی شما زنده و غنی است

به دلیل این که همه چیز را عمیقاً پردازش میکنید، دنیای درونی شما نیز غنی است. ممکن است به یاد بیاورید که در زمان کودکی دوستان خیالی داشته اید، و یا این که به طور کلی زمان زیادی را صرف خیال پردازی میکرده اید. در بزرگسالی نیز، ممکن است رویاهای شفاف و بسیار واقعی داشته باشید.

۱۰.تغییرات برای شما ناراحت کننده است

افراد بسیار حساس، عاشق داشتن یک روتین در زندگی هستند. چرا که چیزهای جدید ممکن است سیستم عصبی ذهن آنها را تحریک کند. به همین خاطر، تغییرات (چه مثبت باشند چه منفی) ممکن است به شدت باعث شوند که فرد بسیار حساس، احساس راحتی خود را از دست بدهد. به طور کلی، افراد بسیار حساس به زمان بیشتری احتیاج دارند تا بتوانند خود را با تغییرات زندگی تطبیق دهند.

۱۱. ممکن است دیگران شما را درک نکنند

ممکن است بسیاری از افراد فکر کنند که شما “خجالتی” یا “مضطرب” هستید. در این صورت ممکن است فکر کنید که اشکالی در شما وجود دارد. در حالی که در واقع اینطور نیست. شما فقط یک انسان “بسیار حساس” هستید که مسائل را بیشتر از دیگران پردازش میکند. برخی اوقات ممکن است به افراد بسیار حساس، برچسب “درونگرا” زده شود. در حالی که درونگرایی نیز مثل برونگرایی ویژگی بسیاری از افراد است و فواید زیادی نیز دارد، اما تمام افراد بسیار حساس، درونگرا نیستند. بسیاری از خصوصیت های یک فرد درونگرا ممکن است با خصوصیت های یک فرد بسیار حساس مشترک باشد (برای مثال، نیاز به زمان تنهایی). اما در هر صورت حدود ۳۰ درصد از افراد بسیار حساس، شخصیتی برونگرا دارند.

۱۲. سریعاً گرسنه میشوید

انسان های بسیار حساس نسبت به تغییرات قند خون نیز حساسیت زیادی دارند. بنابراین اگر شما انسانی بسیار حساس هستید، ممکن است به طور ناگهانی به شدت احساس گرسنگی کنید و حال جسمی و روحی تان بخاطر گرسنگی بد شود.

۱۳.مشاجره برای شما سم است

زمانی که تنشی پیش می‌آید، شما آن را به شدت احساس میکنید. بسیاری از افراد بسیار حساس حتی زمانی که درگیر یک تنش یا مشاجره در روابط میشوند به طور فیزیکی نیز بیمار میشوند. به همین خاطر است که بسیاری از افراد بسیار حساس، هرکاری میکنند تا از مشاجره و تنش جلوگیری کنند. زیرا تنش و مشاجره برای آنها مثل سم است.

۱۴. انتقاد برای تان مثل خنجر است

کلمات برای آدم های بسیار حساس از اهمیت بساری برخوردار هستند. کلمات مثبت میتواند آنها را به اوج ببرد، اما کلمات سخت و دردناک میتواند آنها را به قعر زمین ببرد. انتقاد برای آنان مثل خنجر است. هر کلمه منفی، برای سیستم مغزی بسیار حساس آنها مثل سم است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید