آیا صبح ها بداخلاق از خواب بیدار میشوید؟

آیا برای شما هم پیش آمده است که صبح با حس و حالی منفی از خواب بیدار شوید؟ همه ما ممکن است در اثر عوامل مختلف، گاهی با حس و حالی منفی از خواب بیدار شویم. گاهی اوقات با خوردن یک صبحانه خوب یا گوش دادن به موسیقی میتوان این حال را رفع کرد. اما گاهی اوقات پیش می آید که هر چقدر هم تلاش میکنیم، نمیتوانیم به سادگی حس و حال مان را بهتر کنیم. و در نتیجه خودمان را از داشتن یک روز خوب به کلی محروم خواهیم کرد.

این موضوع میتواند به این خاطر باشد که شروع یک صبح خوب نه تنها به کارهایی که شما در آن روز انجام میدهید، بلکه تا حد زیادی به آنچه در شب گذشته انجام داده اید نیز بستگی دارد. در این مقاله راهکار های موثری را بررسی خواهیم کرد که با انجام دادن آنها، میتوانید صبح ها با حس و حال بهتری از خواب برخیزید.

۱.یک نوشیدنی گرم بنوشید

 یک نوشیدنی گرم میتواند به طرز معجزه آسایی ذهن و بدن شما را آرام کند. همچنین، میتواند شما را برای داشتن یک خواب آرام آماده کند. برای مثال میتوانید یک لیوان شیر گرم یا دمنوش گیاهی را قبل از خواب بنوشید.

  • از نوشیدنی‌های حاوی کافئین قبل از خواب دوری کنید. چرا که کافئین چرخه خواب شما را مختل میکند. به این صورت باعث میشود که صبح به هنگام بیدار شدن، سرحال نباشید.
  • بر طبق تحقیقات، برخی از دمنوش‌های گیاهی مثل دمنوش بابونه و یا سنبل الطیب تاثیری بسیار آرام بخش دارند. بنابراین اگر شب‌ها به سختی به خواب میروید، نوشیدن این دمنوش‌ها را قبل از خواب لحاظ کنید.

 ۲.به این صورت ذهن تان را آرام کنید

از انجام دادن کار‌های اضطراب آور حداقل یک یا دو ساعت قبل از خواب پرهیز کنید. استرس و اضطراب خواب شما را مختل خواهد کرد.

  • در صورت امکان، تمام کار‌های پیچیده را در طول روز انجام دهید. اگر با حس و حالی آرام به تخت خواب بروید، احتمال بسیار بیشتری وجود دارد که صبح روز بعد نیز با همان حس و حال از خواب برخیزید. اما اگر تا آخرین لحظات قبل از خواب ذهن خود را درگیر مسائل مختلف نگه دارید، بیدار شدن با حسی مثبت در صبح روز بعد نیز برای تان مشکل خواهد شد.
  • مطالعه کردن، انجام دادن کارهای دستی(مثل نقاشی یا بافتنی)، یا صحبت کردن با خانواده و دوستان، راه‌های بسیار مناسبی برای آرام سازی ذهن تان در طول شب است.

 ۳.از شب قبل برای روز بعد آماده شوید

سعی کنید کارهایی که باعث اضطراب تان میشوند را از شب قبل، پیش از موعد، انجام دهید. به این صورت خیال تان از بابت انجام آن کار‌ها راحت خواهد شد. و دیگر نیازی نخواهد بود که با اضطراب انجام دادن آن کارها به خواب بروید و صبح روز بعد نیز با نگرانی انجام دادن آنها از خواب برخیزید.

  • برای مثال، اگر صبح‌ها به سر کار، دانشگاه یا … میروید، سعی کنید از شب قبل لباس‌های تان را شسته شده و اتو شده آماده کنید. این عادت را در خود ایجاد کنید. به این صورت خواهید دید که صبح روز بعد آرامش بسیار بیشتری خواهید داشت.
  • اگر باید هر روز صبح برای خودتان نهار آماده کنید و به سر کار ببرید، از شب قبل این کار را انجام دهید. چنین تمریناتی باعث میشوند که نیازی نباشد که صبح‌ها با استرس و عجله به انجام این کارها بپردازید. در عوض میتوانید زمان تان را صرف انجام کارهایی کنید که حس و حال شما را خوب میکند.

 ۴.با حس و حال مثبتی بخوابید

 حس و حالی که با آن به خواب میروید بسیار مهم است. چرا که تاثیر بسیاری بر احساسی که روز بعد خواهید داشت دارد. تمام سعی تان را بکنید تا ذهن تان را از افکار اضطراب آور خالی کنید و با ذهنی آرام به خواب بروید.

  • اگر متوجه میشوید که ذهن تان درگیر اتفاقات و افکار منفی شده است، میتوانید برای مثال یک هدف مثبت برای روز بعد تان تعیین کنید. مثلاً با خود بگویید که ” من فردا بدون هیچ دلیل خاصی، کاری محبت آمیز برای یک نفر انجام خواهم داد.” همچنین میتوانید یک لیست شکرگزاری از چیزهایی که در زندگی بابت آنها سپاسگزار هستید بنویسید.

۵.خواب کافی و با کیفیت را از خود دریغ نکنید

اگر خواب کافی و با کیفیت را از خود دریغ میکنید به امید این که بتوانید بیشتر از روز تان استفاده کنید، باید بگوییم که این کار اشتباه است. چرا که انرژی شما را رو به تحلیل خواهد برد. هر فرد بالغ به ۷ تا ۹ ساعت خواب احتیاج دارد. قبل از خوابیدن از کار کردن با گوشی و کامپیوتر پرهیز کنید. در عوض سعی کنید ذهن تان را آرام کنید تا خواب با کیفیتی داشته باشید.

۶.به موسیقی گوش دهید

تاثیری که موسیقی بر روح انسان دارد را نمیتوان انکار کرد. سعی کنید قبل از خوابیدن یک موسیقی آرامش بخش که حس و حال مثبتی به شما میدهد را پخش کنید. اگر بتوانید آن را در یک پلی لیست چند بار تکرار کنید تا زمانی که شما به خواب میروید نیز به پخش شدن ادامه بدهد، بهتر هم هست! پخش شدن یک موسیقی زمانی که شما خواب هستید، میتواند حتی بر روی رویاهای شما نیز تاثیر مثبتی داشته باشد.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید