آیا ما آینده را به قیمت از دست دادن حال، آماده می کنیم؟

در این زندگی موقت و کوتاه، برای ساختن آینده خود سخت تلاش می کنیم. اما زندگی در زمان حال را از یاد می بریم. سوال این است که: آیا به آینده ای که انتظارش را می کشیم می رسیم؟ پاسخ این سوال را در زندگی والدین تان میتوانید پیدا کنید.

از هر والدینی در دهه سی یا چهل خود سوال کنید که آیا از زندگی شان راضی هستند یا نه. ببینید آیا واقعا هر روز از زندگی شان لذت می برند. جوابی که به شما می دهند آن است که به دنبال آماده کردن آینده و شغل فرزندانشان هستند. در نتیجه امروز وقت زیادی برای فکر کردن به خودشان ندارند.

ناراحتی، اضطراب، تنش، استرس، نگرانی – اشکال مختلف ترس – ناشی از زیاد فکر کردن به آینده  و عدم حضور کافی در زمان حال است. گناه، پشیمانی، کینه، نارضایتی، اندوه، تلخی، و نبخشیدن، ناشی از  گیر کردن در گذشته و عدم حضور در زمان حال است. اکهارت توله

ما اغلب آینده خود را به قیمت زمان حالمان آماده می کنیم و آن آینده هیچ گاه از راه نمی رسد.

چگونه برای آینده مان آماده می شویم؟

همه نسبت به اهمیت پول آگاه هستیم و در نتیجه هر کاری برای ذخیره کردن آن برای آینده انجام میدهیم. نکته غم انگیز آن است که بیشتر وقتها این کار را به قیمت زمان حالمان انجام می دهیم.

آیا اینطور فکر نمی کنید؟

یکی از اعضای خانواده را انتخاب و امروز به اوضاع سلامتی اش فکر کنید. به نظر می رسد هر کس بالاخره بیماری ای دارد. برخی مشکل خواب دارند. برخی از افسردگی رنج می برند و برخی دیگر از دیابت. بعضی ها فشار خون بالا یا پایین دارند و بعضی دیگر مشکلات قلبی. امروزه این بیماری ها به دلیل سبک زندگی ما رایج شده است. زیرا ما افراد حرفه ای هستیم و کار کردن را می پرستیم، و دیگر وقتی برای خود واقعی مان نداریم

وقت آن را نداریم که غذای سالمی برای خود بپزیم و بنابراین فست فود می خوریم. وقتی برای انجام ورزش صبحگاهی یا مدیتیشین نداریم. کل روز را پشت میز می نشینیم بدون آنکه کوچکترین فعالیت ورزشی سنگینی انجام دهیم. پس از آن مدت طولانی پشت تلویزیون می نشینیم اما وقت فکر کردن به خود را نداریم.

حتی اگر به نظر سالم باشیم، در زمان حال زندگی نمی کنیم و در نتیجه شاد نیستیم. اگر از زندگی خود لذت نمی برید، پس زندگی نمی کنید. این نیز یک بیماری رایج است. بدین معناست که در حال گذران زمان حال هستید و امید به اینده بهتر دارید.

راز سلامت جسم و ذهن زاری کردن برای گذشته ، یا نگران بودن برای آینده یا انتظار مشکلات را کشیدن نیست، بلکه زندگی در زمان حال به شکل عاقلانه و مشتاقانه است. بودا

امروز مشغول انجام چه کاری هستیم؟

در واقع ما همزمان دو کار انجام می دهیم. جسم خود را برای مریض شدن در آینده و پولمان را برای درمان آن آماده میکنیم. خنده دار نیست؟

چطور خود را برای فرزندانمان آماده می کنیم؟

اکثر والدین زندگی خود را صرف تحصیل و کار فرزندان خود می کنند. آنها زندگی خود را فدا می کنند تا مطمئن شوند فرزندانشان آینده بهتری دارند. این هدف البته که بسیار خوب است اما بیایید نگاهی به چرخه زندگی بیاندازیم.

فرزند شما بعد از اتمام دوره تحصیلی وارد بازار کار می شود. وقتی روی پای خود می ایستد ، والدین انتظار دارند او نیز همین کار را برای آنها انجام دهد. فرزند تازه لذت بردن از زندگی را شروع کرده و میخواهد کارهای زیادی برای خود وخانواده اش انجام دهد. او هم حتی فقط چند سال برای لذت بردن از زندگی زمان دارد.

همزمان، او نیز وارد همین صحنه می شود. ازدواج می کند، بچه دار می شود و مسئولیتهای بیشتری را باید بپذیرد. پول هیچ وقت برای پوشش دادن همه هزینه ها کافی نیست.. او سلامتی، و رویاهایش را برای فرزندان و امنیت آینده ها به خطر می اندازد.

او مابقی عمر خود را صرف برآوردن خواسته های آنها می کند و انتظار دارد که آنها نیز به رویاهایشان برسند. و اینجاست که رویاهای والدین بر فرزندان تحمیل  می شود. حالا میفهمید که این چرخه چگونه ادامه می یابد.

شادی واقعی در لذت بردن از زمان حال بدون وابستگی به آینده است.  لوسیوس سنکا

هر کسی فکر می کند برای دیگران زندگی کرده است. پس چه کسی برای خودش زندگی می کند؟ بهتر است اول زندگی خودتان را بکنید تا دیگران هم به طور خودکار همین کار را انجام دهند.

آمادگی برای آینده هیچ گاه تمام نمی شود

اگر پول را در راس همه چیز قرار دهیم، هیچگاه به رضایت نمی رسیم.

تصور می کنید وقتی به اندازه کافی پول برای آینده بدست آوردید، لذت بردن از زندگی را آغاز می کنید. این اتفاق هرگز نمی افتد. از هر فرد ثروتمندی که میخواهید سوال کنید  آیا  از وضعیت مالی خود رضایت دارد یا نه؟ او به دنبال در آوردن پول بیشتر است

پولی که شما یا والدین تان در می آورید، زمانی درامد رویایی تان بوده است. آیا امروز از آن راضی هستید؟ ما اغلب بیشتر بر روی پول در آوردن کار می کنیم تا شادمان یا سلامت بودن و سپس آن پول را برای بازیابی سلامت خود در آینده خرج می کنیم.

مراقبت کردن از زمان حال

بیایید روی زمان حال تمرکز کنیم. آیا به اندازه محکم کردن جای پای خود در آینده از زمان حال لذت می برید؟ امروز جوانتر از فردا هستید. چیزی که امروز میتوانید از آن لذت ببرید، ممکن است فردا از آن لذت نبرید. به قول جیم ران: شادی چیزی نیست که آن را به آینده موکول کنید، چیزی است که برای امروز خود طراحی می کنید.»

آیا امروز از سلامتی، خانواده و ارزشهای خود مراقبت می کنید؟ امروز به فرزندانمان یاد می دهیم که چطور پول در بیاورند. اما به آنها نمی آموزیم که چطور اوضاع را مدیریت کنند و زندگی شادی داشته باشند. ما برای آینده پول ذخیره می کنیم تا خرج بیماری هایمان کنیم. اما امروز برای حفظ سلامتی مان کاری نمی کنیم. آیا در مهمانی جلوی خود را از پرخوری کردن می گیرید؟ آیا هر روز ورزش می کنید؟ آیا برای آرامش ذهنتان مدیتیشین می کنید؟ چرا در درجه اول از خود مراقبت نمیکنیم؟

پول در آوردن هیچ ایرادی ندارد اما نباید شادی کردن ما به پول در آوردن وابسته باشد. در این صورت باید انتظار بکشید. شاد بودن ربطی به میزان پول شما ندارد،بلکه به لذت بردن از آنچه که دارید وابسته است. صرف نظر از مقدار پولی که برای فرزندان تان پس انداز می کنید، اگر نحوه مدیریت آن را به فرزندان تان یاد نداده باشید، کل آن از بین خواهد رفت.

شادی خود را به خاطر فرزندان یا آینده به خطر نیاندازید. اگر واقعا میخواهید کاری برای کودکان خود انجام دهید، آنها را وادار کنید تا روبه رو شدن با چالشهای زندگی را یاد بگیرند. بیش از حد از آنها مراقبت نکنید. آنها را رها کنید و بگذارید بدرخشند.

خدا تک تک ما را به روی زمین فرستاده تا خوب زندگی کنیم. از هر لحظه خود لذت ببرید. ببینید دوست دارید امروز چطور زندگی کنید تا فردا حسرت آن را نخورید.

طوری رفتار نکنید که انگار زندگی یک تمرین است. امروز را طوری زندگی کنید گویی که آخرین روز زندگی شماست. گذشته رفته است. آینده تضمینی ندارد. وین دایر.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید