آیا مغز هم به خواب می‌رود؟

آیا مغز هم می خوابد؟ گاهی اوقات دیگران می گویند مغزت را استراحت بده و از فعالیتش کم کن. اما باید بدانید که حتی وقتی آرام هستید، مثل زمانی که مدیتیشن می کنید یا شب ها خواب ها هستید هم، این عضو شگفت انگیز از فعالیتش باز نمی ایستد. هر چند امواج الکتریکی و اتصالات عصبی آن تفاوت پیدا می کنند.

هرموجود زنده ای دائما درحال عملکرد است. هر سلول دستخوش تغییرات متابولیک مداوم می شود بنابراین کلمه ی “خواب” برای تمام اندام های زنده صدق نمی کند. اگر سلول ها دست از کار کردن بکشند می میرند. ولی با این حال ممکن است گاهی برایتان سوال پیش بیاید که آیا مغز هم استراحتی به خود می دهد؟

این سوال به دلایل مختلفی پیش می آید. یکی از این دلایل این است که مردم معمولا فکر می کنند کنترل کامل مغز خود را بدست دارند. به عنوان جایی که افکار، نقشه ها، تمایلات و تصمیمات تان از آن سرچشمه می گیرد ممکن است باور کنید که میزان کنترل زیادی بر روی مغزتان دارید، اما در حقیقت اینطور نیست.

وقتی شما خواب هستید، مغزتان خواب نیست. بلکه بسیار هم فعال است. شاید عجیب بنظر برسد اما حین زمان هایی که استرس و اضطراب دارید، مغزتان از همیشه کم کارتر است چراکه نمی تواند به این حجم از تحریکات پاسخ دهد. به همین دلیل است که در چنین مواقعی مشکلات حافظه پیدا می کنید.

– اگر مغز آنقدر آسان بود که می شد درکش کنیم، ما هم انقدر ساده می شدیم که نمی توانستیم این کار را بکنیم.  ایان استوارت

آیا مغز می خوابد؟

مغز عملکرد حیاتی ای دارد، درست مثل تمام سلول ها، بافت ها، اندام ها و دستگاه ها. جدا از وظایف ساده ی مربوط به متابولیسم، تولید پروتئین، مصرف اکسیژن و دیگر کارکردهای ضروری، مغز اعمال بسیار دیگری نیز انجام می دهد.

مغز تمام “مراکز قدرت” را که در آن شناخت، آگاهی و تمام فرآیندهای ناخود آگاهی که هیچ کنترلی بر روی آن نداریم بوجود می آورند، کنترل می کند. مغزتان چه بیدار باشید چه خواب، مدام درحال فعالیت است و وقتی وارد فاز REM خواب می شوید، فعالیت الکتریکی آن تشدید می شود که این دلیل دیگری دال بر این است که مغز هیچ گاه نمی خوابد.

انرژی تاریک مغز و فعالیت ناخود آگاه

دکتر MarcusE. Raiche از دانشگاه واشنگتن، فرآیندها و تصمیماتی که اغلب بدون کاملا هشیار بودن را می گیریم “انرژی تیره” نام گذاری کرده. به عنوان مثال وقتی دارید چرت می زنید و ناگهان مگسی روی بینی تان می نشیند، شما بدون فکر کردن آن را با دست تان از خود دور می کنید و در واقع این واکنش اتوماتیک و خودکار است.

به طور مشابه David Eagleman نیز در کتابش آورده که برای اینکه بدانید مغزتان در حال استراحت است یا نه، باید متوجه یک جنبه ی ساده باشید. اگر مغزتان در حال استراحت بود، شما دیگر شما نبودید. در اصل شما مجبورید فرض کنید که بخش تاریکی و به نوعی بعدی دیگر در مغزتان وجود دارد که شما کنترلی روی آن ندارید.

مغزتان حین خواب و دسته بندی  سیناپس ها

حال که فهمیدید مغزتان در طی شب نمی خوابد، وقت آن است که با نحوه ی کارکردش آشنا شوید. مغز در واقع به بعضی سلول ها اجازه ی استراحت می دهد. Giulio Tononi که متخصص اختلالات خواب است آزمایشی انجام داده که نکات جالبی را اثبات کرده:

مغز شب ها نمی خوابد و به صورت الکتریکی فعال است اما به برخی سلول ها و نواحی مغز فرمان استراحت کردن می فرستد. این عمل دسته بندی نام دارد. در این مطالعه محققین توضیح دادند که مغز سیناپس هایی را که در طی شب کارایی ندارند خاموش کرده و از کار می اندازد. روز بعد این سیناپس ها دوباره فعال شده و شدیدتر و سالم تر به فعالیت شان ادامه می دهند.

گفته می شود که دسته بندی، فعال کردن دیگر نواحی مغز که اطلاعات را در حافظه ی بلند مدت ما ذخیره می کنند آسان تر می سازد.

مغز نمی خوابد اما شما می توانید به کارکرد بهترش کمک کنید

جدا از این سوال که آیا مغز می خوابد یا نه، سوال دیگر این است که برای کارکرد بهتر چه کار می توانیم بکنیم.

اولین چیزی که باید بدانید این است که تحریک بیش از حد بدترین دشمن شماست. مدام مضطرب و نگران بودن یا یک بند از موبایل و لپ تاپ استفاده کردن می تواند تاثیر مخرب زیادی بر مغز داشته باشد. از همین رو باید خودتان را به انجام فعالیت هایی که هارمونی و هماهنگی مغز را افزایش می دهند تشویق کنید. در ادامه کارهایی که می توانید برای متعادل سازی و تقویت عملکرد و تحریک مغزتان انجام دهید را معرفی می کنیم:

مدیتیشن

پیاده روی

رویا پردازی

چرت های ۲۰ دقیقه ای

انجام کارهای لذت بخش مثل مطالعه، نقاشی و گفت و گوهای جالب با دوستان

این حقیقت که مغزتان نمی خوابد بدان معنا نیست که خودتان نباید استراحت کنید. روتین سالمی را به طور روزانه دنبال کرده، به خواب تان اهمیت دهید و احساسات و عواطف تان را مدیریت کنید تا مغز و بدن سالمی داشته باشید.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید