آیا میخواهید دیگران شما را دوست داشته باشند؟

آیا میخواهید دیگران شما را دوست داشته باشند؟ خب، چه کسی نمیخواهد! اما اغلب ما فراموش میکنیم که برای این که دوستمان داشته باشند، باید دوست داشتنی باشیم. انسان های دوست داشتنی چه ویژگی هایی دارند؟ شاید برای تان جالب باشد اگر بدانید که بر طبق تحقیقات، ویژگی های خاصی وجود دارند که باعث میشوند شخصیت ما دوست داشتنی تر به نظر برسد. در این مقاله، برخی از این ویژگی ها را در کنار یکدیگر بررسی میکنیم.

 

۱. خود را بی نقص نشان ندهید

آیا میخواهید دیگران شما را دوست داشته باشند؟ تحقیقات نشان میدهند که زمانی که از شما اشتباهی سر میزند، مردم بیشتر به شما احساس نزدیکی میکنند. البته در صورتی که به عقیده آنها، شما به طور کلی انسان کاربلد و شایسته ای باشید. نشان دادن این موضوع که شما هم بی نقص نیستید، باعث میشود که دیگران احساس نزدیکی بیشتری با شما داشته باشند.

بیایید یک مثال جالب از این موضوع را با یکدیگر بخوانیم:

در یک تحقیق، تعدادی دانشجو مشغول امتحان دادن شدند. از برخی از آنها خواسته شد که پس از تمام کردن امتحان خود، لیوان قهوه شان را به طور تصادفی بر روی زمین بریزند. و برخی این اشتباه را انجام ندهند. و افرادی نیز قرار بود به این دانشجوها بر اساس میزان دوست داشتنی به نظر رسیدن شان رای بدهند.

نتیجه تحقیق نشان داد که آن دسته دانشجوهایی که امتحان خود را به خوبی  پشت سر گذاشتند، اما در انتها فنجان قهوه را در اثر اشتباه بر روی زمین ریختند، رای بالا تری از نظر میزان “دوست داشتنی بودن” به دست آوردند. آن دسته از دانشجوهایی که امتحان خود را به خوبی پشت سر گذاشتند اما در انتها این اشتباه را مرتکب نشدند، رای کمتری به دست آوردند. همچنین آن دسته افرادی که فنجان قهوه را به اشتباه بر روی زمین ریختند اما امتحان خود را به خوبی شت سر نگذاشتند نیز رای کمتری به دست آوردند.

 

۲. از تکنیک آینه استفاده کنید

سعی کنید حرکات و نوع رفتار شخص مقابل را تقلید کنید. نام این تکنیک، ” تکنیک آینه” است. تکنیک آینه تکنیکی بسیار عالی و موثر است، اما فقط در صورتی که در استفاده از آن زیاده روی نکنید. نباید تمام حرکات فرد مقابل را بلافاصله بعد از او تقلید کنید. این کار قطعا طبیعی به نظر نخواهد رسید و حس خوبی را منتقل نخواهد کرد. باید این کار را در حد اعتدال انجام دهید. بلکه منظور این است که رفتاری نزدیک به رفتار آن فرد داشته باشید.

اگر کسی شخصیت آرامی دارد، شما هم در کنار او به آرامی رفتار کنید. اگر شخصی پرهیجان و پر شور و حال است، شما نیز رفتار مشابهی از خود نشان دهید. اگر او به نحو خاصی صحبت میکند و از کلمات خاصی استفاده میکند، شما نیز با لحن و کلماتی مشابه او صحبت کنید.

به این صورت اینطور به نظر خواهد رسید که به اصطلاح حال و هوای شما و آن شخص به یکدیگر نزدیک است و میتوانید ارتباط بهتری با یکدیگر برقرار کنید. به یاد داشته باشید که هدف این نیست که شما از خود واقعی تان دور شوید یا تظاهر کنید. خودتان باشید و در عین حال کمی پا به دنیای شخص مقابل تان بگذارید.

 

۳. راجع به دیگران مثبت فکر کنید

اگر میخواهید مردم شما را دوست داشته باشند این موضوع را از یاد نبرید. این یک قانون است: مردم به نحوی با دیگران برخورد میکنند که مطابق با انتظاراتی که از آنها دارند، باشد. و به همین دلیل، باعث  میشوند که آن افراد نیز در مقابل به گونه ای رفتار کنند که انتظارات آنها را تایید کند. برای مثال، اگر شما فکر کنید که یک نفر آدمی عوضی است، ناخودآگاه به نحوی با او رفتار میکنید که باعث میشود او نیز رفتارهای یک انسان عوضی را در پیش بگیرد.

یا برعکس، اگر واقعا انتظار دیدن رفتاری دوستانه را از سمت کسی داشته باشید، احتمالش بیشتر است که او رفتار دوستانه ای با شما داشته باشد.

 

۴. به گونه ای رفتار کنید که گویا شما نیز حس خوبی به آنها دارید

این موضوع یک حقیقت روانشناسی است :” زمانی که ما فکر میکنیم کسی ما را دوست دارد، ما نیز او را بیشتر از قبل دوست خواهیم داشت.”

در اینجا منظور روابط عاشقانه نیست. اما در روابط دوستانه، روابط کاری، و … احتمالا شما نیز با چنین پدیده ای روبرو شده اید.

در یک تحقیق، تعدادی از افراد برای مکالمه گرد هم آورده شدند. به تعدادی از آنها (گروه A) گفته شد که افراد خاصی از آن گروه B نسبت به آنها حس خوبی دارند. نتیجه تحقیق به این صورت بود که افراد گروه A بهترین ارتباط را با همان اشخاص از گروه B برقرار کردند.

 

۵. طرفدار خنده باشید.

شخصی را تصور کنید که زندگی را آسان میگیرد، روحیه مثبتی دارد، و دیگران را میخنداند. سخت است که چنین فردی را دوست نداشته باشیم. درست است؟ زندگی را آسان بگیرید و همیشه در هر اتفاقی، به دنبال شوخ طبعی باشید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید