اختلال دو قطبی و رابطه

0
99
اختلال دو قطبی و رابطه

اختلال دو قطبی و رابطه

شایع ترین علائم اختلال دو قطبی شامل تغییر مداوم، شدید و سریع در خلق و خوی فرد می شود. این نوسانات به طور جدی بر توانایی سازش فرد تاثیر می گذارند. از همین رو ترکیب اختلال دو قطبی و رابطه، ترکیبی پیچیده می شود.

تغییرات معمول خلق و خو در فرد مبتلا به اختلال دو قطبی باعث ایجاد مشکلاتی در روابط می شود. عدم ثبات عاطفی باعث می شود شخص مبتلا به چنین اختلالی توانایی داشتن رابطه ی موثر نداشته باشد چرا که رابطه داشتن با فردی که چنین تغییرات شدیدی را در خلق و خویش تجربه می کند دشوار است.

داشتن رابطه ای با معنا ملزم به درک یکدیگر، انعطاف پذیری و همچنین ثبات خاصی است. ارتباط با فردی که اپیزودهای شیدایی و افسردگی را تجربه می کند می تواند در رابطه مشکل ایجاد کند.

در این مطلب شرح می دهیم که اختلال دو قطبی چیست و چگونه افرادی که در ارتباط با شخص مبتلا هستند را تحت تاثیر قرار می دهد.

اختلال دو قطبی

افراد به اشتباه تغییر در نظرات، افکار و احساسات شان را به عنوان علائم اختلال دو قطبی در نظر می گیرند. یعنی یک روز خوشحال و روز دیگر ناراحت بودن را ناشی از اختلال دو قطبی می دانند. اما این برداشت صحیح نیست. تشخیص مبتلا بودن فرد به اختلال دو قطبی نیازمند تایید وجود یک سری معیارهای مشخص است.

ابتلا به اختلال دو قطبی یعنی اپیزودهای شیدایی را حین نشان دادن رفتارهای ناگهانی که ممکن است پیامدهای بزرگی را در برداشته باشند از خود نشان دهید، برنامه های افراطی بچینید یا در برنامه هایی که دارید تغییرات افراطی ایجاد کنید. شما همچنین باید اپیزودهای افسردگی را نیز تجربه کنید.

با این وجود یک روز خوشحال بودن و روز دیگر غمگین بودن به معنای این نیست که فرد دو قطبی است. اکثرا مردم تغییرات در خلق و خو را تجربه می کنند و این لزوما بدان معنا نیست که از لحاظ روانی ثبات ندارند.

اختلال دو قطبی و روابط

اختلال دو قطبی و رابطه ترکیبی پیچیده را شکل می دهند. با این حال وقتی اختلال تحت کنترل بوده و فرد باثبات است، داشتن زندگی ای کاملا نرمال در کنار یکدیگر امکان پذیر است. در این شرایط فرد مبتلا می تواند مثل هر انسان دیگری عاشق شود مگر اینکه در فاز شیدایی بوده و آنقدر هیجان زده و مثبت گرا باشد که احساساتش را از هم تشخیص ندهد.

به عبارت دیگر به طورکلی، عاشق شدن یا شروع یک رابطه در یک فرد مبتلا به اختلال دو قطبی و یک فرد سالم شبیه به هستند، اما باید مراقب بود که رابطه ای را در حین گذراندن اپیزودهای شیدایی آغاز نکرد.

علاوه براین وقتی به اختلال دو قطبی و رابطه فکر می کنیم، ذهن مان به سمت احساسات بی ثبات می رود. یعنی اگر به داشتن شریکی با اختلال دو قطبی فکر کنیم به احتمال زیاد فردی پرهیاهو و مودی را تجسم می کنیم.

این موضوع حقیقت ندارد. به لطف داروها، درمان ها و نظارت های روان شناسانه، فرد مبتلا به اختلال دو قطبی می‎تواند روابط باثبات و سالمی داشته باشد.

اختلال دو قطبی و تغییر نظر

اختلال دو قطبی لزوما تغییر در نظر و دیدگاه را شامل نمی شود. به همین دلیل نباید متصور شد که چنین شخصی دائما ایده ها، نگرش، انگیزه ها و اهدافش را عوض می کند.

با این حال باید در نظر داشت که سطوح انرژی فرد مبتلا می تواند به طور چشمگیری هفته به هفته تغییر کند. از همین رو این مسئله می تواند روی تصمیماتی که قبلا گرفته تاثیر بگذارد. در رابطه بودن با فردی که به اختلال دو قطبی مبتلا است، نیازمند این است که با تغییرات روحی روانی و فیزیکی شان تطبیق پیدا کنید. اگر این مسئله را به درستی مدیریت کنید مانعی برسر راه رابطه وجود نخواهد داشت.

اگر با فرد مبتلا به اختلال دو قطبی رابطه دارید

رابطه داشتن با فرد مبتلا به اختلال دو قطبی لزوما مشکل ساز نیست. با این حال باید یک سری موارد را در نظر داشت. برای شروع باید همه چیز را در مورد بیماری روانی این شخص بدانید. هر دو طرف رابطه باید از نحوه ی بروز بحران ها باخبر بوده و بدانند چطور با آن ها کنار بیایند. مثلا شریک زندگی چنین فردی باید از علائم اپیزودهای شیدایی فرد آگاهی داشته باشد.

به علاوه، سطوح استرس روزانه باید با مراقبت ویژه ای مدیریت شود. استرس می تواند موجب وخامت شرایط فرد شود. بنابراین زوج ها باید  تعادلی میان تقسیم وظایف و کارها پیدا کنند تا فرد مبتلا تحت تنش بیش از اندازه نباشد.

جمع بندی

به طور خلاصه فرد مبتلا به اختلال دو قطبی باید روتین بشدت کنترل شده داشته باشد. این افراد باید برنامه ی خواب و غذای منظم داشته و از تغییرات ناگهانی اجتناب کنند. اگر فرد مبتلا احساس “عجیب بودن” کرد، نیاز به همدردی و درک شدن دارد. به یاد داشته باشید که نه دردی که این فرد متحمل می شود و نه دردی که شاید در دیگران ایجاد می کند، هیچ کدام تقصیر خودش نیست.

بنابراین داشتن شریک زندگی مبتلا به اختلال دو قطبی نیاز به سازش کاری زیادی دارد. از سوی دیگر می توان شرایط را به کمک روانشناس و روانپزشک تسهیل کرد. هر چه زوج بیشتر در مورد این اختلال آگاهی داشته باشند، کم تر دچار مشکل می شوند. علم روز به روز در حال پیشرفت بوده و ابتلا به اختلال دو قطبی نباید مانعی بر سر داشتن رابطه ی عاشقانه باشد.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید