استایل های مختلف تصمیم گیری و انتخاب از میان آنها

ما هر روز تصمیماتی را گرفته و انتخاب هایی را می کنیم. با اینکه ممکن است برای هر تصمیم گیری از استایل خاصی استفاده نکنیم، اما برای یک سری از تصمیمات بهتر است که از استایل های تصمیم گیری استفاده کنیم.

هرکس به شیوه ی خودش تصمیم گیری می کند. آشنایی با متد خودتان کمک می کند تا در زندگی انتخاب های بهتری بکنید. در دراز مدت هم کمک می کند تا اگر در پی نقش رهبری یا مدیریتی ای هستید به خواسته تان دست پیدا کنید.

تصمیم گیری چیست؟

اکثر مردم فکر می کنند این سوال ساده ای است، اما واقعا تصمیم گیری یعنی چه؟ وقتی استایل های تصمیم گیری مختلف را هم مد نظر داشته باشیم پاسخ به این سوال دشوارتر می شود. پروسه ی تصمیم گیری شما به چه شکل است؟ آیا این پروسه وقتی تنها هستید با وقتی در گروه هستید متفاوت است؟

یک پروسه ی تصمیم گیری منطقی شامل ۴ گام است:

۱- شناسایی مشکل

۲- ایجاد چندین راه حل احتمالی

۳- انتخاب راه حلی که شانس جواب دادن آن بیشتر است

۴- پیاده سازی راه حل و ارزیابی کارآمدی آن

با این ۴ گام می توانید عمیق تر متوجه استایل تصمیم گیری تان شوید. همین طور متوجه خواهید شد که این استایل چه پیامدهایی دارد. در ادامه استایل های مختلف تصمیم گیری را به شما معرفی می کنیم.

تصمیم گیری هدایت شده

افرادی که این استایل را دارند بیشتر متدگرا هستند. آن ها تمام مزایا و معایب شرایطی که در آن هستند را سبک سنگین می کنند. اگر شما چنین استایل تصمیم گیری ای دارید پس تصمیمات تان را بر پایه ی دانش، تجربه و منطق خودتان می گیرید. شما بیشتر به خودتان متکی هستید تا دیگران.

مزایا: تصمیمات سریع، و بدون زیاد ارتباط برقرار کردن با دیگران گرفته می شوند.

معایب: ممکن است تصمیمات خیلی بیش از حد سریع گرفته شوند.

چه زمان از تصمیم گیری هدایت شده استفاده کرد؟ اگر در محیطی پایدار هستید که رویدادهای آن با ثبات و مداوم اتفاق می افتند بهتر است از این روش استفاده کنید. این استایل مناسب روابط علت و اثر است که در آن همه چیز به وضوح تعریف شده.

تصمیم گیری تحلیلی

این استایل بر پایه ی اطلاعات در دسترس است. اگر شما یک تصمیم گیرنده ی تحلیلی هستید بر شواهد، حقایق و مشاهدات خودتان تکیه دارید. تا اینجا این استایل هم بنظر شبیه استایل تصمیم گیری هدایت شده می رسد، اما یک فرق اساسی میان این دو وجود دارد. تصمیم گیری هدایت شده یک تلاش فردی است اما تصمیم گیری تحلیلی اینطور نیست. این نوع از تصمیم گیری برای جواب دادن متکی بر تفکرات و ایده های دیگران است.

مزایا: رویکردی جامع برای تصمیم گیری.

معایب: وقت زیادی می برد.

چه زمان از تصمیم گیری تحلیلی استفاده کرد: این شیوه برای زمانی که ممکن است بیش از یک پاسخ یا راه حل درست برای برای مسئله وجود داشته باشد مناسب است. در روابط علت و اثر هم می توان از این شیوه بهره برد، اما این استایل بیشتر برای کاوش و بررسی گزینه های موجودتان است.

۳ سوالی که برای انتخاب استایل مناسب تصمیم گیری باید از خودتان بپرسید

۱- آیا این تصمیم را خودتان باید بگیرید؟ استایل تصمیم گیری ای که استفاده می کنید به شدت بسته به اطرافیان شما و نقش شماست. استایل هدایت شده برای وقتی مناسب است که خودتان باید تصمیم گیری کنید و استایل تحلیلی برای وقتی مناسب است که لازم است نظر دیگران را هم جویا شوید.

۲- آیا به اطلاعات مربوطه و لازم دسترسی دارید؟ حین انتخاب استایل تصمیم گیری باید ببینید که آیا به تمام اطلاعات مربوطه دسترسی دارید یا خیر. آیا از تجربه ی کافی، اطلاعات و دانش لازم برخوردار هستید؟ اگر اطلاعات را داشته یا می توانید به آن دسترسی پیدا کنید از متد هدایت شده استفاده کنید اما اگر خودتان اطلاعات را نداشته اما می توانید از دیگران سوال کنید، متد تحلیلی را به کار ببرید.

مشکل اما اینجاست که در هر دو متد باید محدودیت هایتان را بدانید. ما همیشه خبر نداریم که از چه چیزهایی بی اطلاع هستیم. کسانی که به هر طریق از خودشان مطمئن نیستند بهتر است متد تحلیلی را دنبال کنند.

۳- تا چه حد پذیرفته شدن برای پیاده سازی موفق تصمیم تان لازم است؟ وقتی می خواهید بین ۲ استایل انتخاب کنید، همیشه باید دیگران را هم مد نظر داشته باشید و به یاد داشته باشید که کم پیش می آید تصمیمی فقط روی خودتان اثر داشته باشد از همین رو استایل تحلیلی برای موقعیت های گروهی بهتر است چرا که همه می توانند نظرشان را بگویند. یکی دیگر از مزایای این روش آن است که همه در جریان ماجرا هستند و روند کار بدون تاخیر پیش خواهد رفت.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید