اضطراب چیست و انواع مختلف آن کدامند

نگران میزان اضطراب تان هستید؟ با خود فکر می کنید که اصلا اضطراب چیست؟ در این مطلب می توانید تفاوت بین اضطراب معمولی و اختلال اضطراب، دلایل احتمالی ایجاد اضطراب، علائم اضطراب و غیره را مطالعه کنید. این مطلب به شما کمک خواهد  کرد اگر:

  • اغلب اوقات می ترسید، نگرانید، دلهره دارید یا مضطرب هستید.
  • اغلب اوقات نگران هستید که اتفاق بدی بیفتد.
  • به خاطر ترس یا نگرانی مشکل تمرکزکردن دارید.
  • از انجام کارها، به خاطر داشتن اضطراب اجتناب می کنید.

اضطراب چیست؟

اضطراب واکنش فیزیکی بدن نسبت به ترس است که علائم آن شامل موارد زیر می شوند:

  • تپش قلب
  • تنفس سریع
  • عرق کردن کف دستان
  • دلشوره
  • افزایش انرژی

همه آدم ها گه گاهی احساس اضطراب می کنند و سطوح خاصی از اضطراب هم طبیعی بوده و حتی در برخی شرایط کارآمد است. اضطراب شیوه بدن ما برای سالم نگه داشتن و مراقبت از ماست. مثلا تصور کنید که دارید از خستگی، کشان کشان خود تان را به سمت منزل می کشید. ناگهان از گوشه چشم تان ماری را می بینید. در این لحظه فراموش می کنید که دیگر چقدر خسته هستید و با کلی انرژی محل را ترک می کنید.

اضطراب می تواند انگیزه بخش ما نیز باشد. اگر کمی نگران انجام تکلیف یا پروژه ای باشیم بد نیست، چرا که کمک می کند سروقت آن را به اتمام برسانیم. با این  حال اضطراب بیش از حدی که مانع کارکرد درست ما شود ناسالم است.

اختلال اضطراب چیست؟

اختلال اضطراب زمانی رخ می‎دهد که اضطراب به طور شدید بر زندگی شخصی ما تاثیر بگذارد. فرد مبتلا به اختلال اضطراب به جای اینکه نسبت به خطرات واقعی احساس اضطراب کند، علائم اضطراب را در شرایطی که خودش حس می کند خطرناک است تجربه می کند. (مثلا ملاقات با افراد جدید یا استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی).

انواع مختلف اختلال اضطراب، شامل موارد زیر می شوند:

اختلال اضطراب منتشر: نگرانی بیش از حد درمورد همه چیز، حتی در مورد نگران بودن.

اختلال اضطراب اجتماعی: اضطراب در شرایط اجتماعی که اغلب ریشه در ترس از اشتباه انجام دادن کاری و قضاوت شدن توسط دیگران دارد.

اختلال هراس: حملات ترس تکرار شونده و نگرانی در مورد حملات ترسی که ممکن است در آینده رخ دهد.

آگورافوبیا: اضطراب داشتن حملات ترس در شرایط خاص و ناتوانی در فرار کردن یا کمک گرفتن.

فوبیاهای خاص: ترس شدید از اشیا، حیوانات یا شرایط.

چه چیزی باعث بروز اختلالات اضطراب می شود؟

اختلالات اضطراب توسط یک عامل ایجاد نشده و در ایجاد آن ها مجموعه ای از عوامل نقش دارند. پیشینه ی خانواده در داشتن چنین اختلالی، سلامت جسمانی فرد، ویژگی های شخصیتی و تجربیات استرس زا در زندگی، همگی می توانند من جمله عوامل اختلال اضطراب باشند. این اختلال معمولا در طی زمان بدتر شده و توسط الگوی فکری نامتناسب تشدید می شود. بنابراین اگر احساس می کنید شرایط وخیمی دارید یا مسئله تان جدی است بهتر است حتما با یک روانشناس یا روان پزشک مشورت کنید.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید