قانونِ ۱% را یاد بگیرید تا از دیگران سه هیچ جلو باشید!(اهداف)

 

آیا تا به حال برای شما هم پیش آمده است که بخواهید کاری را انجام دهید، اما هیچوقت فرصت انجام دادن آن به دست نیاید؟ آیا شما هم دائما آرزو میکنید که ای کاش فرصتی پیدا شود تا زمینه ای که به آن علاقه دارید را دنبال کنید؟ آیا دل تان میخواهد بتوانید بیشتر ورزش کنید، اما معمولا فرصت لازم برای آن را پیدا نمیکنید؟ آیا آرزو میکنید که ای کاش میتوانستید برای روابط تان وقت بیشتری بگذارید؟ آیا به هنر علاقه دارید و دل تان میخواهد آن را دنبال کنید، اما اغلب اوقات فرصت پرداختن به آن را ندارید؟ آیا رسیدن به اهداف تان برای تان مشکل به نظر میرسد؟ در این مقاله، ما راه حل این موضوع را در اختیار شما خواهیم گذاشت.

چرا قانون ۱% برای رسیدن به اهداف حتما جواب میدهد؟

طبق این قانون، شما باید تلاش کنید که هر روز فقط ۱% بهتر شوید! آهسته، اما پیوسته. اما این موضوع به چه معنا است؟

پیشرفت پیوسته، به معنای تعهدی برای انجام قدم های کوچک اما روزانه، برای دستیابی به یک هدف بزرگتر است. این پیشرفت های کوچک و روزانه، روی هم جمع میشوند و به اصطلاح، قطره قطره دریا خواهند شد.

معمولا وقتی میخواهیم در زمینه ای پیشرفت کنیم، فکر میکنیم که باید یک هدف بزرگ برای خودمان تعیین کنیم. و سپس، با قدم های بزرگ در مدت زمان کوتاهی به آن دست پیدا کنیم. در نگاه اول این موضوع ممکن است خیلی هم ایده آل به نظر برسد. اما در ادامه، بسیاری اوقات به نا امیدی، شکست و دست کشیدن از اهداف می انجامد.

 پس به جای این کار، چه کنیم تا به اهداف خود برسیم؟

بجای این کار، بهتر است که بر روی تکنیک “آهسته و پیوسته” تمرکز کنید. باید سعی کنید عادت ها و رفتار های معمول روزانه خود را، به تدریج در این راستا تنظیم کنید. اگر هر روز کمی، فقط کمی، نسبت تصمیمات بهتری بگیرید در طول یک مدت زمان معقول، نتیجه های شگفت انگیزی خواهید دید. بسیاری از مردم این موضوع را فراموش میکنند و یا قدرت آن را دست کم میگیرند.

اما شما بدانید که :“این روش جواب میدهد!”

بسیاری اوقات ما فکر میکنیم که تغییر فقط زمانی واقعا اتفاق می افتد که یک نتیجه ناگهانی و بزرگ از آن دریافت کنیم! فرقی نمیکند که اهداف شما چیستند. ممکن است بخواهید وزن کم کنید، یک کسب و کار راه اندازی کنید، به دور دنیا سفر کنید یا هر هدف دیگری در سر داشته باشید. در هر حال، ما معمولا بدون هیچ علت منطقی، به خودمان فشار وارد میکنیم که یک دفعه به طوری تغییر کنیم که دهان همه باز بماند! اما این روش، معمولا در حد یک ایده آل باقی میماند و بسیاری از اوقات عملی نمیشود.

قانون ۱% را یاد بگیرید تا زندگی تان را دگرگون کنید!

حال بیایید با قانون ۱% آشنا شویم. ۱% پیشرفت، ممکن است چندان به چشم نیاید. اما میتواند در طولانی مدت، زندگی شما را چندین برابر بهتر و بهتر کند. در واقع، طبق یک محاسبه، اگر سعی کنید هدف یا اهداف خود را تعیین کنید و هر روز فقط ۱% در آن زمینه رشد کنید، در طول یک سال ۳۷ برابر در آن زمینه پیشرفت کرده اید! به این معنا که زندگی شما ۳۷ برابر بهتر شده است.

لطفا یک بار دیگر جمله بالا را بخوانید!

“اگر هر روز فقط ۱% در زمینه ای پیشرفت کنید، در طول یک سال ۳۷ برابر در آن زمینه بهتر شده اید.”

به همین خاطر است که تغییرات کوچک در آن واحد چندان به چشم نمی آیند، اما در طولانی مدت، زندگی شما را دگرگون خواهند کرد.

در حینی که سعی میکنید قانون ۱% را در زندگی تان پیاده کنید، به این توصیه ها نیز حتما عمل نمایید:

قدرت کارهای کوچک را دست کم نگیرید

اغلب اوقات وقتی به دنبال روش های بهتر کردن زندگی مان هستیم، کارهای معمولی که باعث پیشرفت مان میشوند را نادیده میگیریم. چرا که فقط و فقط به دنبال چیزهای جدید میگردیم. اما توجه کردن به همین کارهای کوچک به طور روزانه، تاثیر شگفت انگیزی بر زندگی شما خواهد گذاشت. برای مثال به کارهای کوچک اما مهمی که در ذیل ذکر شده اند توجه کنید:

  • استفاده از نخ دندان به طور روزانه
  • ورزش کردن روزانه
  • انجام دادن کارهای مربوط به کسب و کار به طور روزانه، نه فقط زمانی که فرصت آن را دارید!
  • بیشتر عذرخواهی کردن زمانی که اشتباهی انجام میدهید
  • سپاسگزاری کردن بابت چیزهایی که دارید، و ابراز کردن سپاسگزاری اطرافیان تان نسبت به آنها
  • و …

به یاد داشته باشید که راز پیشرفت، معمولا در راه حل هایی که همیشه نادیده گرفته میشوند پنهان شده است. شما به یک تکنیک بهتر احتیاج ندارید! فقط نیاز دارید که آنچه همین الان هم میدانید که جوابگو است را بیشتر و مستمر تر انجام دهید.

برعکس برنامه ریزی کنید تا به اهداف تان برسید!

ما اغلب پیشرفت خود را با توجه به آینده ارزیابی میکنیم. به این صورت که برای خود هدفی تعیین میکنیم. و سپس قدم های لازم برای رسیدن به آن هدف را نیز برنامه ریزی میکنیم. به طور کلی میتوان گفت که سعی میکنیم تا حدودی آینده را پیش بینی کنیم.

اما روش برعکسی نیز برای این کار وجود دارد که به عقیده من، نتیجه بخش تر نیز هست: با توجه به گذشته برنامه ریزی کنید، نه آینده!

برعکس برنامه ریزی کردن به این معنا است که اهداف را بر اساس آنچه در گذشته اتفاق افتاده است، میگیرید. نه بر اساس آنچه دل تان میخواهد اتفاق بیفتد.

در ذیل، مثال هایی از نحوه انجام دادن برنامه ریزی برعکس را در اختیار تان میگذاریم:

  • وزن کم کردن: مصرف کالری خود را محاسبه کنید. آیا در هفته گذشته به طور روزانه حدود ۳۵۰۰ کالری مصرف کردید؟ سعی کنید این هفته، مصرف کالری خود را به ۲۴۰۰ کالری در روز کاهش دهید.
  • ورزش کردن: آیا هفته پیش هر روز ۳۰ اسکوات زدید؟ این هفته سعی کنید روزی ۳۵ اسکوات بزنید.
  • روابط: در هفته گذشته با چند فرد جدید آشنا شدید؟ هیچکس؟ بنابراین، سعی کنید این هفته خودتان را به یک فرد جدید معرفی کنید.

حال، دو تکنیک ذکر شده در این مقاله را با یکدیگر ترکیب کنید. با استفاده از تکنیک برنامه ریزی برعکس، به طور وارونه برنامه ریزی کنید و سعی کنید که هر روز کمی، فقط ۱%، در زمینه مورد نظرتان بهتر شوید. از خودتان بپرسید که هفته گذشته در زمینه مورد نظر تان چطور عمل کردید؟ چطور میتوانید هر روز فقط  ۱% عملکرد خود را در راستای هدف یا اهداف تان بهتر کنید؟ تجربه های تان از انجام این روش را با ما در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید