اهمیت زندگی در لحظه‌ی حال

0
57
اهمیت زندگی در لحظه‌ی حال

اهمیت زندگی در لحظه‌ی حال

لحظه ی حال باعث می شود در یک مکان خاص بمانیم. با اینکه گاهی اوقات حال را دست کم می گیریم، اما هر آنچه که در لحظه حال انجام می دهیم به میراث شخصی ما تبدیل می شود. زندگی در لحظه ی حال همچنین به شما اجازه می دهد تا دنیایی بسازید که جزو میراث و دستاوردتان به حساب بیاید.

برای زندگی در لحظه ی حال باید از هر شرایطی آگاه بوده و ابدیتمان را در لحظه بیابیم. افراد بی تجربه و ساده وقتشان را صرف نگاه کردن به جاهای دیگر می کنند حال آنکه روی جزیره ای از فرصت ها قرار دارند. هیچ جای دیگر و هیچ زندگی دیگری نیست، شما تنها همین جا و همین لحظه و همین زندگی را دارید.

لحظه ی حال گذراست و تفکر بی وقفه در مورد ناشناخته ها یا آینده یا غصه خوردن در مورد گذشته ممکن است باعث شود که همین لحظه ی حال هم از دست مان سر بخورد و برود.

همیشگی ها از همین لحظات حال ساخته شده اند

اگرچه ممکن است درک بعد فیزیکی زمان برایمان دشوار شد اما حقیقت این است که زندگی در همین لحظه جریان دارد. هیچ موقع نبوده که زندگیتان در لحظه ی حال جریان نداشته باشد.

لحظه ی حال انقدر گذراست که همین خطی که الان مطالعه اش کردید به بخشی از گذشته تان تبدیل شده. از سوی دیگر آینده چیزی است که وقتی به کارهایی که می خواهید در آخر هفته انجام دهید فکر می‎کنید، برنامه ریزی اش می کنید. لحظه ی حال تنها زمانی است که می توانید در آن اعمال و تصمیمات تان را اصلاح کنید چراکه گذشته که دیگر گذشته و آینده هم که هنوز نیامده.

زندگی در لحظه ی حال یعنی رها کردن گذشته و منتظر آینده نبودن. یعنی با هشیاری زندگیتان را گذرانده و متوجه باشید که هر لحظه ای که در آن نفس می کشید یک موهبت است. اپرا وینفری

گاهی اوقات انقدر انرژی صرف فکر کردن به گذشته یا آینده می کنیم که متوجه نمی شویم حال چقدر زود می گذرد. مهم است که گاهی اوقات مکثی کرده و به این فکر کنیم که تا به حال چند بار جلوی زندگی کردن خودمان در حال را به خاطر ترس از آینده یا خاطرات گذشته گرفته ایم.

زندگی در لحظه حال اجازه می دهد تا قدردان همه چیز باشید. اگر شادیمان در این لحظه اساسا متشکل از خاطرات و انتظارات باشد به طور مبهمی از لحظه ی حال باخبر خواهیم بود. اگر این مسئله خیلی برایمان اتفاق بیوفتد نمی توانیم کامل متوجه باشیم که در اطرافمان چه می گذرد. همین باعث می شود که از تجربه چیزهای کوچک لذت نبرده و به طور کامل آنها را تجربه نکنیم. شکستن عادت مدام نگاه کردن به عقب و جلو بسیار کارامد خواهد بود مخصوصا اگر می خواهیم از واقعیتی که در لحظه وجود دارد لذت ببریم.

تمرکز کردن مطلق روی آینده یا گذشته می تواند حالمان را تا جایی به خطر بیندازد که از خودمان بپرسیم آیا در دنیای واقعی زندگی می کنیم یا تمام اینها خیال و فانتزی است. لحظه حال تا آخر عمرمان ادامه پیدا نمی کند. امروز ابدی به نظر می رسد اما فردا دیگر امروز نخواهد بود.

نگه داشتن خودمان در حال و در واقعیت در لحظه ممکن است کار آسانی به نظر برسد اما به تمرین احتیاج دارد. دلیل این مسئله آن است که به کنترل دادن دست افکاری که بخشی از لحظه حال نیستند عادت کرده ایم. زندگی در لحظه حال به ما این شانس را می دهد که از رویدادهای بسیاری که در زندگی روزمره مان می گذرند درس بگیریم. شاید فکر کنید به لحظه حال خیلی توجه دارید اما احتمالا تمام کاری که می کنید فکر کردن به پیامد کارهایی که در گذشته کرده اید یا ترسناک بودن آینده است.

اشکالی ندارد که رویدادی در گذشته ناراحت مان کند اما چرا باید به خاطر چیزی که دیگر گذشته و وجود ندارد عصبانی و ناراحت باشید؟ در لحظه حال بوده و از واقعیتی که در آن هستید لذت ببرید. راز داشتن ذهن و بدنی سالم این است که به جای شکایت کردن در مورد گذشته و نگرانی بابت مشکلی که در آینده ممکن است به وجود بیایند در لحظه حال زندگی کنید.

اکثر مردم زندانی اند و یا فقط به آینده فکر می کنند یا در گذشته گیر افتاده اند. آنها در لحظه حال نیستند و حال لحظه ای است که همه چیز از آن آغاز می شود. کارلوس سانتانا

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید