اگر این کار ها را انجام نمیدهید نصف عمرتان را تلف کرده اید!

آیا برای شما هم پیش آمده است که آرزو کنید ای کاش زمان بیشتری در طول روز در اختیار داشتید؟ آیا برای تان پیش آمده است که گاهی احساس کنید نه وقت کافی برای انجام کار های روزمره دارید، و نه حتی وقت کافی برای خوابیدن؟ اگر جواب شما به این سوالات مثبت است، اجازه بدهید واقعیت را به شما بگویم: زمان ما در طول روز، آنقدر ها هم محدود نیست. مشکل اصلی، این است که ما نیاموخته ایم که به خوبی از این زمان استفاده کنیم.

 اگر تکنیک های برنامه ریزی و استفاده مناسب از وقت را بلد نباشیم، در واقع میتوان گفت که نصف عمرمان را قطعا به هدر داده ایم. بنابراین، باید سعی کنیم با استفاده از تکنیک هایی ساده اما مهم و کاربردی، بهترین استفاده را از زمانی که در اختیار داریم به عمل بیاوریم. اگر شما هم در این مقاله با ما همراه باشید تا در کنار یکدیگر برخی از بهترین روش های استفاده مناسب از وقت را بررسی کنیم!

۱. هر شب برنامه روز بعد را بنویسید

شاید در نگاه اول با خودتان بگویید:” من در طول روز وقت کافی برای انجام کارهای همان روز را نیز ندارم، چه برسد به این که برای کارهای روز بعد نیز برنامه ریزی کنیم!”. این موضوع قابل درک است. اما اگر مایل هستید که بتوانید در طول روز برنامه های تان را با موفقیت بیشتری به انجام برسانید، باید حتما جایی برای این موضوع در زندگی تان باز کنید.

 شاید بپرسید چرا این موضوع تا این حد اهمیت دارد؟ جواب این سوال ساده است. در واقع، عدم برنامه ریزی، منجر به آشفتگی ذهنی میشود. آیا تا به حال برای تان پیش آمده است که آنقدر کار برای انجام دادن داشته باشید که ندانید کدام یک را انجام دهید؟ احتمالاً همه ما چنین موقعیت هایی را در زندگی تجربه کرده ایم. زمانی که برنامه ریزی دقیقی نداریم، ذهن مان دچار آشفتگی میشود. این موضوع شما را گیج میکند و اجازه نمیدهد بر روی کارهای تان متمرکز شوید. علاوه بر این، فشار فکری زیادی بر شما وارد میکند که باعث میشود ذهن تان زود خسته شود. در نتیجه، مقدار زیادی از انرژی خود را که میتوانستید صرف انجام کارهای تان کنید، از دست خواهید داد.

 بنابراین، سعی کنید هر شب، برای روز بعد به طور دقیق و کامل برنامه ریزی کنید. برنامه های تان را به طور دقیق و کامل بنویسید. زمان مورد نیاز برای انجام هر کدام را نیز تخمین بزنید و یادداشت کنید. به این صورت، به افکارتان نظم خواهید داد. و صبح که از خواب بیدار میشوید، دقیقا خواهید دانست که باید به چه کارهایی مشغول شوید. مطمئن باشید که اگر این روش را مستمرا پیگیری کنید، به زودی نتایج مثبتی از آن خواهید دید.

 

۲. از تکنیک نمره دادن استفاده کنید!

به یاد داشته باشید که برنامه ریزی، در واقع فقط یک کار نیست! بلکه یک مهارت است که باید در خود پرورش دهید. صرفا نوشتن یک برنامه دقیق و منظم، باعث نمیشود که بتوانید کارهای تان را به خوبی انجام دهید. پس راه حل چیست؟ ” شما باید یاد بگیرید که چطور هر روز بهتر از دیروز برنامه ریزی کنید و به برنامه ریزی خود عمل کنید.”

بنابراین، هر شب از خودتان بپرسید که امروز چقدر توانستید به برنامه ریزی خود عمل کنید؟ چه ایراداتی در کار شما وجود داشت که باعث شد نتوانید به خوبی طبق برنامه تان عمل نمایید؟ چه کارهایی میتوانید انجام دهید که روز بعد، بهتر و دقیق تر به برنامه ریزی خود عمل کنید. میتوانید از تکنیک نمره دادن استفاده کنید! سعی کنید هر شب قبل از خواب، یک بار دیگر برنامه آن روز را چک کنید، و به عملکرد خودتان نمره بدهید. از خودتان بپرسید که چقدر توانستید طبق آن برنامه عمل کنید؟ با توجه به این سوال، به عملکرد خود نمره بدهید. و سعی کنید روز بعد نمره بهتری کسب کنید.

 تکنیک نمره دادن را میتوانید هم به صورت روزانه، و هم به صورت هفتگی استفاده کنید. هر هفته به عملکرد هفتگی خود نیز نمره بدهید. به این صورت میتوانید سیر پیشرفت خود را بهتر ببینید و بررسی کنید.

 

۳.محدودیت زمانی تعیین کنید

آیا برای تان پیش آمده است که بخواهید کاری را انجام دهید و بگویید:” این کار که ۵ دقیقه بیشتر طول نمیکشد.” و سپس ۲۵ دقیقه بعد ببینید که هنوز درگیر انجام همان کار هسید! من این تجربه را از زمانی که مجری تلوزیون بودم به دست آورده ام. به هنگام اجرای یک برنامه در تلویزیون، همه چیز زمان بندی میشد. بنابراین اگر یک برنامه قرار بود برای مثال یک دقیقه و سی ثانیه طول بکشد، دقیقا یک دقیقه و سی ثانیه طول میکشید.

 سعی کنید برای انجام کارهای تان محدودیت زمانی تعیین کنید و این موضوع را در طول انجام آن کار به خود یادآور شوید. من به شما توصیه میکنم که الارم گوشی را به نحوی تنظیم کنید که هنگامی که زمان تعیین شده برای انجام یک کار به پایان رسید، تلفن تان زنگ بخورد تا شما متوجه شوید. به این صورت وقت کمتری تلف خواهید کرد و کارها را با حداکثر سرعت عمل انجام خواهید داد.

۴.از لیست های جداگانه استفاده کنید

اگر برای تمام کارهای روزمره تان از یک لیست برنامه ریزی استفاده کنید، ممکن است به راحتی گیج شوید. بنابراین، به شما توصیه میکنم که فعالیت های روزانه تان را به دسته های جداگانه ای تقسیم کنید. سپس، برای هر کدام از این دسته ها، لیست برنامه ریزی جاگانه ای بنویسید.

برای مثال، من هنگام برنامه ریزی، یک لیست مخصوص کارهای خانه و یک لیست مخصوص فعالیت های مربوط به شغلم مینویسم. اشکالی ندارد اگر تمام این لیست ها را روی یک برگه کاغذ بنویسید. اما مهم این است که آن ها را از هم جدا کنید. برای مثال اگر از یک برگه کاغذ استفاده میکنید، میتوانید تمام کار های مربوط به خانه را در سمت راست برگه و تمام کارهای مربوط به فعالیت های شغلی را در سمت چپ برگه بنویسید. به این صورت ذهن شما راحت تر میتواند کارهایی که باید انجام دهید را پردازش کند.

 

۵.اولویت بندی کار ها را فراموش نکنید

زمانی که کارهای زیادی برای انجام دادن داشته باشید، ممکن است به راحتی نتوانید تشخیص دهید که کدام یک از آنها اولویت بیشتری دارند. بنابراین، زمانی که برنامه ریزی میکنید، سعی کنید به اولویت کارهای تان نیز فکر کنید. هر روز، ۳ کار را علامت بزنید که از اولویت بیشتری نسبت به بقیه برنامه ها برخوردار هستند. و مطمئن شوید که به آن کار ها رسیدگی میکنید.

 در این حین، سعی کنید تا حد امکان زمان کمتری به کارهایی که از اولویت کمتری برخوردار هستند، اختصاص دهید. برای مثال، نیازی نیست که هر بار در شبکه های مجازی پیامی دریافت میکنید گوشی تان را چک کنید و آن را جواب دهید. به جای این کار، میتوانید یک زمان مشخص در طول روز را برای انجام این کار انتخاب کنید. مثلا، هر روز عصر زمان مشخصی را صرف جواب دادن به تمام پیغام هایی کنید که در طول روز دریافت کرده اید.

 

۶. صبح زود از خواب بیدار شدن معجزه میکند!

بسیاری از ما روز خود را از نزدیک های ظهر آغاز میکنیم. اما به این حرف من اعتماد کنید: “زمانی که صبح زود از خواب بیدار میشوید، گویا زمان بسیار کند تر میگذرد.” سعی کنید صبح ها زودتر از خواب بیدار شوید و کارهای روزمره تان را شروع کنید. در این صورت، به هنگام ظهر، خواهید دید که مقدار زیادی از کارهای تان انجام شده است. در حالی که هنوز ساعت ها وقت برای تان باقی است. به علاوه، زمانی که صبح زود از خواب بیدار میشوید با آرامش خیال بیشتری به کارهای رومره تان خواهید پرداخت.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید