اگر فکر می کنید مطالب انگیزشی اثرگذاری ندارند، بخوانید

شاید شما هم جزو آن دسته‌ای از افراد باشید که فکر می‌کنند مطالب انگیزشی و الهام بخش نمی‌توانند هیچ تاثیری در زندگی فرد داشته باشند و اصطلاحا این مطالب بنظرتان “چرت و پرت” است.

حقیقتا مطالب بی‌اثر و چرت و پرت نه فقط در زمینه‌ی انگیزه و الهام بلکه در تمام زمینه‌ها پیدا می‌شوند اما برای تاثیرگذار بودن مطالب انگیزشی و بهبود زندگی، نکته‌ای وجود دارد که باید به آن توجه داشته باشید. نکته‌ای که خیلی‌ها در مورد آن چیزی نمی‌دانند.

در این مطلب برایتان می‌گوییم که چطور از مطالب انگیزشی انگیزه گرفته و با دنبال کردن مطالب حوزه سبک زندگی و موفقیت، شیوه‌ی نگرش‌تان به مسائل و دست آخر خودتان و زندگی‌تان را دچار تحول کنید.

کلید ماجرا تکرار است!

شاید شما هم مثل خیلی‌های دیگر انتظار دارید یک صفحه از وبسایتی که مطلبی انگیزشی نوشته است را تند تند بخوانید و ناگهان تغییر و تحولی شگرف در شما پدید بیاید! اما شیوه‌ی کار اصلا اینطور نیست و با یک بار، یک مطلب این چنینی را خواندن، تنها ممکن است تلنگری را حس کنید که عمدتا کوتاه مدت خواهد بود.

کلید ماجرا تکرار است. نه این که همان مطلب را چندین و چند بار بخوانید، بلکه با خواندن مطالب مشابه به دفعات است که نکات ذکر شده در ضمیر ناخودآگاه‌تان جای می‌گیرند و دفعه‌ی بعد که در موقعیتی مرتبط قرار می‌گیرید، به طور ناخودآگاه رفتار همیشگی‌تان را بروز نمی‌دهید.

مثلا یک جا می‌خوانید: ” از همه چیز برداشت شخصی نکنید. حافظه‌ی آدم‌ها کوتاه‌تر از آن است که فکر می‌کنید. احتمال اینکه اشتباه شما را چند وقت بعد به یاد داشته باشند اندک است. به علاوه، انسان جایزالخطاست، بنابراین شما هم حق اشتباه کردن دارید، پس با خودتان مهربان باشید. ”

اما آیا وقتی اشتباهی ازتان سر می‌زند، سر موضوعی خجالت زده می‌شوید، یا دوست‌تان حرفی به شما می‌زند که به نظرتان منظور خاصی از آن داشته، خودخوری نمی‌کنید؟ دقایق طولانی‌ای را به فکر در مورد آنها نمی‌گذرانید یا اصطلاحا راجع بهشان overthinking یا بیش از حد فکر نمی‌کنید؟ احتمالا پاسخ‌تان بله است.

راه حل ماجرا اینجاست که باید بیشتر از این مطالب بخوانید. بیشتر این جملات را به قلم مترجم‌ها یا نویسنده‌های گوناگون ببینید. وقتی مدام پیش چشم‌تان باشند، ناخودآگاه در ذهن‌تان نهادینه می‌شوند و دفعه‌ی بعد که دراز کشیده بودید و دست‌هایتان زیر سرتان بود و می‌خواستید به لحظه‌ی خجالت آوری که برایتان پیش آمده فکر کنید، با خودتان می‌گویید: ” خب شد دیگه، کی یادش می‌مونه. اصلا یادش بمونه، مگه چیه. اصلا معلوم نیست کی دوباره همو ببینیم.” و اینطوری می‌شود که ذهن‌تان را از یک تنگنای فکری نجات می‌دهید و در آرامش بیشتری خواهید بود.

پس به خاطر داشته باشید، مطالب انگیزشی قدرت دارند، اما فعال شدن قدرت‌شان به تکرار مطالعه‌ی شما بستگی دارد.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید