اگر متوجه این ۷ قانون باشید زندگی شادتری خواهید داشت!

پروفسور Martin Seligman، یکی از بنیان گذاران روان شناسی مثبت، تحقیقات قابل توجهی را انجام داده تا اثبات کند که این نوع از روانکاری می تواند با برجسته کردن نقاط قوت افراد در داشتن زندگی ای رضایت بخش تر به آن ها کمک کند. این روش با تشویق مردم به زندگی با یک فلسفه ی مثبت به آن ها کمک می کند تا احساس شادی بیشتری داشته باشند. امروز در رویای آنلاین، ۷ قانون اساسی را که می توانند به شما در مبارزه با افسردگی، داشتن سلامتی فیزیکی بهتر و دستاوردهای بیشتر کمک کنند، معرفی می کنیم.

۱- قانون آینه: این قانون ساده است؛ و بدان معناست که هر فردی در زندگی تان آینه ی شما است. آن ها بازتاب کننده شخصیت و ویژگی های فردی شما هستند، حتی ویژگی هایی که دوست نمی دارید. ویژگی هایی که شما در آدم های اطراف تان می بینید می تواند به شما شانسی برای بهتر شناختن خودتان و رشد کردن به شما بدهند. تمام ویژگی هایی که در دیگران پسندیده یا از آن ها متنفرید، در واقع ویژگی های درونی خودتان هستند. به عنوان مثال اگر کسی با بی احترامی با شما برخورد، شاید شما هم با دیگران چنین رفتاری دارید اما متوجه آن نیستید. اگر می خواهید چیزی را در روابط تان تغییر دهید، از خودتان شروع کنید. تغییری باشید که می خواهید شاهد آن باشید.

۲- قدرت انتخاب: هر اتفاقی که در زندگی تان می افتد نتیجه ی انتخاب هایی است که می کنید. انتخاب های تان در دوست، سبک زندگی و باور همگی شخصیت شما را شکل می دهند. ما نویسندگان سرنوشت خودمان هستیم.

اگر با یک فرد کسل کننده سر و کله زده و می بینید که همیشه مشغول حل مشکلات دیگران هستید، این کاری است که خودتان در آن لحظه ی زندگی تان تصمیم گرفته اید انجام دهید. شما هستید که بانی این اتفاقید. نمی توانید شکایت تان را پیش کسی ببرید.

اگر نتیجه ی متفاوتی می خواهید باید به فکر انتخاب متفاوتی باشید. عاقلانه انتخاب کنید چرا که هر تصمیمی که می گیرید مهم است.

مسلما مسائلی هم هستند که انتخابی شما نیستند. مثلا نمی توانید اعضای خانواده، ژن تان یا محیطی که در آن به دنیا آمده اید را عوض کنید. این قانون زندگی است. با اینکه ممکن است برخی شرایط خارج از کنترل شما باشند، اما بدین معنا نیست که شما برای واکنش نشان دادن امکان انتخاب و تصمیم گیری ندارید. راهکار این است که به سمت نتیجه ی بهتر گام بردارید، یعنی پیامدی که خود خواهان آن هستید!

۳- قدرت اشتباهات: باید متوجه باشید که هر کسی ممکن است اشتباه کند. گاهی اوقات باورها یا اعمال ما، صرف نظر از اینکه چقدر ممکن است فکر کنید درست هستند، برای بقیه درست بنظر نمی رسند. لازم نیست دنیا را لزوما سیاه و سفید ببینید. هیچ کس کامل نیست. همه ی ما حق اشتباه کردن داریم. حاضر به شناختن اشتباهات تان بوده و آن ها را برای حل و فصل کردن شان تجزیه تحلیل کنید.

۴- قدرت ارتباط: برخی چیزها هستند که تنها به ما بستگی دارند. لازم نیست که در مورد سبک زندگی، روابط یا کارتان گله کنید. اگر نمی توانید کاملا عاشق یک نفر باشید، احمقانه است که این انتظار را از آن ها داشته باشید. وقتی تصمیم بگیرید که لیاقت چیزهای بهتر را دارید، تغییراتی که به آن ها احتیاج دارید شروع به اتفاق افتادن می کنند. اهداف تان را اولویت بندی کنید. اگر می خواهید به چیزهای زیادی دست پیدا کنید، هدف های بلند بالایی داشته و دست به کار شوید!

۵- تاثیر وابستگی: هیچ کس به شما چیزی بدهکار نیست. اما شما می توانید انتخاب کنید که با دیگران مهربان بوده و بدون چشم داشت به آن ها کمک کنید. لازم نیست که منتظر پس دادن لطف تان باشید. اگر می خواهید آدم خوبی باشید، باید قوی بوده و به خودتان باور داشته باشید. قطعا زمان هایی وجود دارد که باید “نه” بگویید. موافق بودن با هر چیزی که دیگران از شما درخواست می کنند باعث شاد شدن تان نخواهد شد. انتخاب های درستی برای خودتان بکنید.

۶- قانون حضور: در لحظه ی حال زندگی کنید. به گذشته فکر نکنید چرا که لحظه ای دیگر حال شروع می شود. نگران آینده هم نباشید چرا که هنوز شروع نشده. اگر زیادی خودتان را در بند گذشته کنید افسرده خواهید شد. نگرانی در مورد آینده نیز باعث اضطراب می شود. رجوع کردن به احساسات و افکاری که در لحظه ی حال تجربه می کنیم برای خلق و خو، سلامتی و رابطه مان با دیگران خوب است. مادامی که در لحظه ی حال زندگی می کنید، واقعی هستید و برای زندگی تان شادی و هارمونی به ارمغان می آورید.

۷- قدرت مثبت اندیشی: چیزهای کوچکی که شما را احاطه کرده اند نادیده نگیرید. از زندگی انتقاد نکنید چراکه موجب می شود لحظاتی که می توانید کاری انجام دهید را به گله و شکایت بگذرانید. از زیبایی طبیعت لذت ببرید، تابستان های آفتابی، رودخانه ها، جنگل های سرسبز، دوستان عالی…

مادامی که زنده هستید سعی کنید از هر چیزی برای شاد بودن تان بهره ببرید.

بهره ور باشید، فعال باشید و زندگی ای سرشار از احساسات مثبت داشته باشید. وقتی زمان تان را صرف تلویزیون دیدن، لم دادن روی مبل یا کارهای دیگر که زندگی و ذهن تان را از پر از تجربه های جدید و سرگرم کننده نمی کنند می کنید، بخشی از دنیای واقعی نیستید و از آنچه که واقعا دارید نهایت استفاده را نمی برید.

 

 شما به کدام یک از این قوانین بیشتر پایبند هستید؟

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید