اگر مشکل خواب دارید، عطر و بوی شریک تان می تواند کمک کننده باشد

با اینکه برخی تحقیقات تصویر رایج مبنی بر اینکه عطر و بو و از میان تمام حس ها برانگیزاننده تر بوده و خاطرات بیشتری را برای ما تداعی می کند به چالش کشیده اند، اما بدون شک در تلنگر زدن به حافظه مان موثراند. همچنین عطر و بو نقش مهمی در جذابیت جنسی بازی می کند: افرادی که حس بویایی قوی تری دارند اغلب رابطه ی جنسی برایشان خوشایندتر بوده و حتی ممکن است در طول آن به ارگاسم بیشتری نیز برسند. عطر و بوی شریک زندگی تان همچنین می تواند باعث کاهش استرس شده و حس امنیت را در شما افزایش بدهد.

بنابراین یافته های جدید تیمی تحقیقاتی در دانشگاه بریتیش کلمبیا ممکن است خیلی جای تعجب نداشته باشند. در مقاله ای تحقیقاتی، Marlise Hofer و Frances Chen عنوان می کنند که رایحه ی عشق تان فقط تسکین دهنده نبوده بلکه می تواند در به خواب رفتن هم به شما کمک کند.

این تیم از ۱۵۵ شرکت کننده ی دگرجنس گرا که در رابطه ای طولانی مدت بودند خواست که در دو شب جداگانه، تی شرتی را به عنوان روبالشی استفاده کنند. یکی از تی شرت ها ۲۴ ساعت توسط شریک عشقی شان پوشیده شده بود و تی شرت دیگر تی شرت کنترل بود که یا پوشیده نشده بود یا عطر و بوی دیگری غیر از عطر و بوی شریکشان داشت. از این افراد شرکت کننده خواسته شده بود که از استفاده از هرگونه محصولات بهداشتی معطر بدن خودداری کرده و از فعالیت هایی که تولید عطر و بو می کنند مثل ورزش کردن، سیگار کشیدن، برقراری رابطه ی جنسی یا خوردن غذاهای تند اجتناب کنند.

هر شب راندمان خواب شرکت کنندگان، یعنی مدت زمانی که در رختخواب واقعا به خواب رفته بودند، از طریق یک ساعت هوشمند اندازه گیری می شد. سپس فردا صبح از آنها پرسیده می شد که چه زمانی به خواب رفتند و بیدار شدند، به کیفیت خواب شان چه امتیازی می دهند، چقدر خستگی شان در رفته و اینکه بوی شریک شان را تشخیص داده اند یا خیر.

همانطور که انتظار می رفت، راندمان خواب در شب هایی که شرکت کنندگان با تی شرت شریک شان به خواب رفته بودند بالاتر بود و البته هنوز هم باید عوامل کنترل کننده ی مختلف از جمله کیفیت و مدت رابطه ی شرکت کنندگان، وابستگی و سطوح استرس را درنظر می گرفت. راندمان به طور میانگین ۲.۱% افزایش یافته بود، یعنی در حد و حدود همان افزایش راندمانی که مکمل های ملاتونین برای بهبود خواب تولید می کنند و شرکت کنندگان هم توانسته بودند ۷۰% مواقع عطر و بوی شریک شان را تشخیص بدهند. نتایج همچنین نشان دادند که اگر فرد شرکت کننده می دانست تی شرت قبلا به تن شریکش بوده راندمان خواب بالا می رفت.

اما در مورد کیفیت خواب، کیفیت خواب شرکت کنندگانی بهتر شده بود که می دانستند تی شرتی که با آن می خوابند، تی شرت شریک شان است.

تفاوت های فردی می توانند این تاثیرات را تعدیل کنند و این چیزی است که این مطالعه به طور عمقی بدان نپرداخت. مثلا راندمان خواب در زنان بیشتر از مردان بالا رفته بود و عواملی همچون کیفیت رابطه، تاثیرات متنوعی بر کیفیت و راندمان خواب دارند.

اما اگر کسی در تنهایی و به دور از شریکش سخت خوابش می برد، نتایج این آزمایش برایش کارآمد هستند. ملاتونین خیلی موثر است، اما یک تی شرت پوشیده شده می تواند همچنان راه حلی کارگشا برای داشتن خواب خوب شب باشد.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید