این کار‌ها را انجام دهید تا دیگران به شما احترام بگذارند.

همه ما مایل هستیم که از سمت آدم های زندگی مان مورد احترام واقع شویم. فرقی ندارد که آن شخص رئیس ما باشد، دوست ما باشد، و یا همسر و شریک زندگی مان باشد. تکنیک هایی وجود دارند که با رعایت کردن آنها بدون در نظر گرفتن سن، جنسیت، ظاهر و یا محل زندگی تان، میتوانید احترام دیگران را کسب کنید. اگر به دنبال روش هایی برای کسب احترام هستید، در ادامه این مقاله ما را همراهی کنید.

۱.به این شیوه احترام دیگران را کسب کنید.

پز دادن و تعریف کردن از خود، کار جالبی نیست. اما در عین حال، نباید از این که بر روی نقاط قوت خودتان محکم بایستید، ترسی داشته باشید. برای مثال، به موارد زیر توجه کنید.

 • ” من پشتکار دارم.”
 • “من دوست خوبی هستم.”
 • “من به دیگران اهمیت میدهم.”
 • “من قابل اعتماد و مسئولیت پذیر هستم.”
 • ” در زندگی ام از پس موانع بسیاری بر آمده ام.”
 • ” من به خودم افتخار میکنم.”

منظور این نیست که این جملات را مستقیماً به دیگر افراد بگویید. بلکه، میتوانید از طریق عملکردتان، موقعیت اجتماعی خود را بالا ببرید. برای مثال به موارد زیر توجه داشته باشید:

 1. به جوک‌هایی که میگویید توجه داشته باشید. هر لطیفه ای واقعا خنده دار نیست و برای شخصیت شما نکته مثبتی محسوب نمیشود. به خصوص جوک‌ها و یا جملات به ظاهر خنده داری که باعث تحقیر دیگران میشود.
 2. به چیز‌هایی که به آنها میخندید توجه کنید. مهم تر از آن، به چیزهایی که تصمیم میگیرید به آنها نخندید توجه کنید.
 3. به مکان‌هایی که به آنها میروید و کارهایی که انجام میدهید توجه کنید. همچنین به رخداد‌هایی که در آنها شرکت میکنید توجه کنید. این موارد بر روی احترامی که دیگران برای شما دارند تاثیر خواهد گذاشت.
 4. توجه کنید که خودتان را چگونه توصیف میکنید. زمانی که کسی در مورد خودتان از شما میپرسد، خود را چونه توصیف میکنید. برای مثال، زندگی شخصی، شغلی، و … خود را چگونه توصیف میکنید؟
 5. به پست‌هایی که در صفحات اجتماعی میگذارید توجه کنید. همینطور پست‌هایی که آنها را لایک میکنید یا برای شان کامنت میگذارید.

 

۲. آیا صرفا بخاطر بودن تان عذرخواهی میکنید؟

تصور کنید که بر سر میز غذا نشسته اید و کسی به طور اتفاقی نوشیدنی خود را بر روی شما میریزد. سپس، از روی عادت، شما ناخودآگاه میگویید :”ببخشید، متاسفم.” حتی با این که چیزی تقصیر شما نبوده است!

بیش از اندازه عذرخواهی کردن، نشان میدهد که دیگران میتوانند بر روی شما سلطه داشته باشند. نه سلطه گری خوب است و نه مورد سلطه کسی واقع شدن. بنابراین نیاز است که به یک تعادل برسید. شما نمیخواهید شان خودتان را پایین بیاورید. همچنین نمیخواهید که بی ادب یا گستاخ نیز به نظر برسید.

بهتر است سعی کنید عذرخواهی‌های تان را برای زمان‌هایی نگاه دارید که واقعا متاسف هستید. برای مثال، زمانی که شما آن شخصی هستید که نوشیدنی را به طور اتفاقی بر روی لباس شخص دیگری میزد. نیازی نیست بخاطر حضورتان، و یا بیان کردن نظرات تان عذرخواهی کنید. همچنین، اگر مایل نیستید کاری را انجام دهید، برای این موضوع نیز نیازی به عذرخواهی کردن نیست.

 

۳.همیشه به حرف تان عمل کنید.

آیا میخواهید اعتمادی که مردم به شما دارند را به سرعت از دست بدهید؟ پس به قول‌ها و حرف‌های تان عمل نکنید! خواهید دید که با چه سرعتی اعتماد دیگران را از دست خواهید داد!

اگر میخواهید فردی به شما احترام بگذارد، حرف تان را با عمل تان یکی کنید. همان فردی باشید که کلمات تان نشان میدهند.

 

۴.زمانی که به کمک احتیاج دارید، بگویید.

ما انسان‌ها اغلب نسبت به از افراد خودبزرگ بین که فکر میکنند خودشان میتوانند هرکاری را انجام دهند، احساس نزدیکی نمیکنیم. برای کسب احترام دیگران، سعی کنید در کارهای تان از آنها نیز کمک بگیرید. زمانی که به کمک احتیاج دارید، از همکاران و دوستان تان کمک بخواهید و نظر آنها را در مورد مسائل مختلف و عملکرد خودتان بپرسید.

 

۵.نظرات خاص خود را داشته باشید.

تنها موافقت کردن با تمام چیزهایی که دیگران میگویند، باعث نمیشود که دیگران به شما به چشم یک رهبر نگاه کنند. البته منظورمان به هیچ عنوان این نیست که شما باید با نظرات دیگران مخالفت کنید.  منظور این است که سعی کنید در مورد موضوعات مختلف به دقت تفکر کنید و نظرات دقیقی داشته باشید. از بیان کردن نظرات تان هم ترسی نداشته باشید. مهم نیست که در مورد چه موضوعی صحبت میشود. گفتگوی شما ممکن است در مورد هرچیزی باشد. از مسائل کاری گرفته تا گفتگوهای دوستانه. در هر حال، دیگران هم از این که شما نظراتی ارائه دهید که به پیشرفت موضوعی که در موردش صحبت میشود کمک کند، خوشحال خواهند شد.

البته مخالفت کردن با دیگران، نمیتواند باعث شود که دیگران شما را دوست داشته باشند. حتی اگر واقعا با نظری مخالف هستید، باید آن را به شیوه ای مناسب بیان کنید .نظرتان را به نحوی بیان نمایید که دیگران حس نکنند با آنها مخالفت میکنید. بلکه حس کنند که یک تبادل نظر سالم و دوستانه در جریان است. به نحوی صحبت کنید که دیگران هنگام صحبت کردن با شما، نسبت به خودشان احساس خوبی داشته باشند.

 

۶.هیچوقت فقط نگویید “نمیدانم.”

فروتن بودن صفتی بسیار دوست داشتنی است. هیچکس نسبت به افرادی که فکر میکنند همه چیز را میدانند حس خوبی ندارد. اما در عین حال، وقتی کسی از شما سوالی میپرسد، تنها گفتن “نمیدانم”، ایده جالبی نیست. اگر در مورد موضوع مورد نظر اطلاعات کافی ندارید که به آن شخص کمک کنید، هیچ اشکالی ندارد. به او بگویید که مایل هستید با کمک یکدیگر در مورد آن موضوع اطلاعات بیشتری کسب کنید. همچنین میتوانید که او را به سمت فردی که بتواند آن شخص را راهنمایی کند هدایت کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید