این کار‌ها رابطه شما را خراب خواهند کرد

 

داشتن یک رابطه عاطفی سالم و نگه داشتن آن، مانند هر چیز ارزشمند در زندگی، به دانش و تلاش نیاز دارد. بسیاری از ما متاسفانه بدون کسب نگرش های لازم، وارد یک رابطه عاطفی میشویم. در نتیجه، احتمالِ به نتیجه نرسیدن این رابطه و آسیب دیدن خود را بالا میبریم. در این مقاله لیستی از رفتار هایی ذکر شده است که توجه نکردن به آنها میتواند یک رابطه عالی را به راحتی تخریب کند. اگر وجود هر کدام از این موارد را در رابطه عاطفی تان احساس میکنید، نگران نباشید چرا که اگاهی اولین و مهم ترین قدم در مسیر ایجاد تغییرات مثبت است. میتوانید با کمک یک مشاور حاذق، مطالعه، تلاش و از همه مهم تر گفتگو با شریک عاطفی تان در راستای  پاکسازی رابطه تان اقدام کنید. به این صورت، روز های بسیار بهتر و شیرین تری را به خود وشریک تان هدیه خواهید داد.

۱.وابستگی بیش از حد، در ظاهر عشق!

حتما شما هم افرادی را در اطراف خود دیده اید یا در مورد آنها شنیده اید که بیش از حد به شریک عاطفی خود وابسته بوده اند. احتمالاً با خود گفته اید که “من هرگز شبیه آنها نخواهم بود.” اما باید توجه کنیم که گاهی انسان ها از این که چقدر خودشان در واقع به شریک عاطفی شان وابسته اند، غافل هستند.

آیا از این که شریک عاطفی شما با یکی از همجنسان شما گفتگویی دوستانه داشته باشد عصبی میشوید؟ آیا حس میکنید که باید از ریز و درشت فعالیت های روزانه شریک عاطفی تان مطلع باشید؟ آیا برای تان طبیعی است اگر دائماً او را سوال و جواب کنید؟ آیا از این که شریک عاطفی شما در کنار رابطه عاطفی اش با شما، زندگی شخصی خود و تفریحات طبیعی خود را نیز داشته باشد نگران میشوید؟

اگر پاسخ شما به سوالات فوق مثبت است، سعی کنید یک قدم به عقب بروید. این رفتار ها میتواند عشق شما را به یک قفس پرنده شبیه کند که شریک عاطفی تان را در آن زندانی کرده اید. به یکدیگر کمی فضای آزاد بدهید.  بجای این که شریک خود را در یک قفس زندانی کنید، آزادی پرواز کردن را به یکدیگر بدهید.

۲.آیا خودتان را به اندازه کافی دوست دارید؟

اجازه ندهید که کل دنیای تان حول رابطه عاطی تان بچرخد. زندگی شما باید بعد های دیگری بجز رابطه عاطفی تان را هم شامل شود. به این صورت، خودتان را در رابطه عاطفی تان گم نخواهید کرد. به یاد داشته باشید که تنها وقتی میتوانید دیگری را واقعا دوست داشته باشید، که خودتان را نیز دوست داشته باشید.

عزت نفس در رابطه شما را از سموم یک رابطه دور نگه میدارد. سمومی مثل وابستگی بیش از حد، حسادت، عدم اعتماد به نفس و … . بنابراین در حینی که باغچه زندگی عاطفی تان را با مراقبت و عشق آبیاری میکنید، جنبه های دیگر زندگی تان به عنوان یک انسان اجتماعی را نیز فراموش نکنید. خودتان را ارتقاء دهید تا رابطه تان نیز مسیر بهتری را در پیش بگیرد.

 ۳.آیا به رویاهای شریک تان علاقه کافی نشان میدهید؟

زمانی که در کنار یکدیگر هستید، در چه موردی صحبت میکنید؟ آیا مکالمات شما در مورد برنامه های تان برای آینده نیز هست؟ آیا زمانی که شریک تان از رویاهایش صحبت میکند، شما به اندازه کافی علاقه نشان میدهید؟ آیا شریک عاطفی تان را تشویق میکنید که به دنبال اهداف و رویاهایش برود، حتی اگر دیگران فکر کنند که او نمیتواند به آنها دست پیدا کند؟ آیا شریک شما نیز چنین رویکردی نسبت به شما دارد؟

پاسخ شما به این سوال ها مشخص میکند که آیا یک نفر واقعا میتواند برای همیشه بهترین فرد برای شما باشد، یا نه.

 ۴.آیا درخت عشق تان را آبیاری میکنید؟

هر رابطه ای، مثل رویاندن یک گیاه است. باید آن را با توجه، صرف وقت، و تلاش آبیاری کرد تا رشد کند و ثمر بدهد. آیا شما نقش خودتان را به عنوان یک شریک عاطفی و یک دوست حقیقی ایفا میکنید؟ برای این که یک رابطه به ثمر برسد، هر دو طرف باید وقت کافی برای آن بگذارند و به اندازه کافی توجه داشته باشند. دقت کنید که زمانی که کلمه “کافی” را به میان می آوریم، منظور نه کم و نه بیش از اندازه است.

 ۵.غرور و خودخواهی سم رابطه هستند

بحثی میان شما اتفاق افتاده است و شما دلخور شده اید. چه میکنید؟ آیا چند ساعت صبر میکنید تا هر دوی تان آرام تر شوید و سپس در مورد آن صحبت کنید؟ و یا این که در یک “جنگ سکوت” باقی میمانید و منتظر میمانید تا طرف مقابل پا پیش بگذارد؟

همیشه انتخاب کردن احساسات و غرور خودتان، میتواند برای رابط شما مخرب باشد. از طرف دیگر، این موضوع به این معنا نیست که همیشه شما باید پا پیش بگذارید. بلکه به این معنا است که این نگرش را نسبت به حل مسائل (حرف زدن منطقی به جای قهر و آشتی مرتب) در رابطه تان برای هر دو طرف به وجود بیاورید. به این صورت، کسی زودتر از دیگری پا پیش نخواهد گذاشت. بلکه هنگامی که دلخوری پیش می آید، هر دو طرف مایل هستند که زمانی که آرام شدند، با یکدیگر در مورد آن موضوع با محبت صحبت کنند.

 ۶.عدم توانایی شما در تشخیص دادن مشکلات

اگر زمانی که مشکلی بین شما پیش می آید، بعد از تمام شدن آن مشکل فقط آن را به دست فراموشی میسپارید، کار درستی انجام نداده اید. چرا که همان موضوع قطعا در آینده نیز سبب ایجاد مشکلی بین شما شود. و به این صورت، آرامشی که در آن زمان دارید تنها یک آرامش ظاهری و قبل از طوفان خواهد بود. پس مشکلات را حل نشده، کنار نگذارید. با صبر و محبت در مورد آن صحبت کنید. سعی کنید با گفتگوی محبت آمیز با شریک عاطفی تان، راه حل هایی برای آن بیابید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید