بااین ۱۱ نشانه دروغگوها را تشخیص بدهید!

طبق آمار، ما می توانیم ۹۰% بر طبق زبان بدن افراد تشخیص دهیم که راست می گویند یا خیر. می شود حالت قرار گیری بدن و تن صدای شخص را برای تشخیص مود و خلق و خویش آنالیز کرد. در ادامه علائم شایعی که طبق تحقیق روان شناسان معروف خبر از دروغگویی شخص می دهند را عنوان می کنید.

۱- مکیدن و گاز گرفتن لب ها: صحبت کردن برای کسانی که می خواهند دروغ بگویند سخت است چون دهان شان خشک می شود. توضیح این مسئله ساده است: وقتی تحت استرس هستیم، سیستم عصبی خود مختار تولید بزاق را کاهش می دهد. اگر به این شخص لیوان آبی تعارف کنید به احتمال زیاد سریع آن را می نوشد.

۲- شانه هایشان را عقب و چانه شان را بالا نگه می دارند: اگر کسی حین صحبت کردن شانه هایش را عقب نگه می دارد، شاید از حرفی که دارد می زند مطمئن نیست. این در مورد بالا نگه داشتن چانه هم صدق می کند چرا که شخص سعی دارد کلماتش را قدرتمندتر از آنچه هستند نشان دهد.

۳- چشم ها کاملا باز است: دروغ گوها نمی توانند مدت طولانی ای ارتباط چشمی حفظ کنند. اما اگر یک نفر دروغ بگوید و بخواهد حرفش را باور کنید، مستقیم در چشم هایتان نگاه می کند. بزرگ ترین نشانه ای که باید به دنبالش باشید تنش قوی در عضلات چشم است چرا که فرد در تلاش است تا نگاه از شما برنگیرد.

۴- محدود کردن حرکات: حرکات های غیرقابل کنترل می توانند نشانه ی دروغ گویی باشند، اما خلاف این قضیه هم صدق می کند، چون دروغگو در مورد این نشانه باخبر است، سعی می کند تا به صورت خودآگاه حرکاتش را محدود کرده و تا جایی که می تواند ثابت بایستد.

۵- انگشت اشاره را به سمت تان نشانه می روند: نشانه رفتن انگشت یکی از خشن ترین ژست هاست. اگر کسی به سوال تان با این حرکت پاسخ می دهد شاید سعی دارد تظاهر به عصبانی بودن بکند.

۶- سرشان را کج می کنند: دروغگوها وقتی سعی دارند زمان بیشتری برای پیدا کردن جواب بخرند، ممکن است سرشان را کج کنند.

۷- یقه شان را می کشند و به گردن شان دست می زنند: گردن یکی از حساس ترین بخش های بدن است. وقتی در خطر هستیم یقه مان را برای دریافت هوای بیشتر به جلو می کشیم. این ژست نشان می دهد که فرد در شرایط معذبی است و می خواهد رها شود. یکی دیگر از ژست های شایع، دست کشیدن به گردن است. در زبان بدن یعنی “مطمئن نیستم که باهات موافق باشم.”

۸- بخش های حساس بدن را می پوشانند: سینه، شکم و کشاله ران بخش هایی هستند که افراد حین نگرانی آن‎ها را می پوشانند. دلیل این امر آن است که سیستم عصبی خودمختار، سیگنال هایی به این قسمت ها ارسال می کند که ممکن است موجب اسپاسم عضلانی شود.

۹- اشیا را نگه می دارند: وقتی کسی دروغ می گوید، احساس آسیب پذیری کرده و می خواهد احساس ثبات بیشتری داشته باشد. دروغگوها ممکن است دیوار، صندلی، میز و یا هر چیز دیگری که به آن ها حس امنیت بدهد را لمس کنند. این نوع رفتار بسیار طبیعی است و در کودکی یاد گرفته ایم که برای اجتناب از شرایط خطرناک باید یک جایی قایم شویم.

۱۰- شروع به درست کردن ظاهرشان می کنند: این رفتار عمدتا در خانم ها وقتی پاسخ دادن به سوالی معذب شان می کند دیده می شود. یا با موهایشان بازی می کنند یا لوازم آرایش استفاده شده در چشم هایشان را درست می کنند. این کار به آن ها اجازه  می دهد تا احساس امنیت داشته و برای گفتن دروغی که می خواهند بگوید اعتماد بنفس بیشتری داشته باشند.

۱۱- کمی از سمت شما منحرف می شوند: وقتی با کسی صحبت می کنیم، می شود سعی کنیم در صورتش نگاه نکنیم، اما بدن مان همچنان به سمت اوست. این یعنی با صحبت کردن مشکلی نداریم. با این حال اگر کسی از سمت شما منحرف شود، یعنی سعی دارد چیزی که معذبش می کند را مخفی کند (البته شاید به گفت و گو علاقه ای ندارد.)

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید