داشتن شریک زندگی خوشبین باعث می شود تا با افزایش سن، زوال شناختی کمتری را تجربه کنید. محققین دانشگاه ایالتی میشیگان اعلام کرده اند که افراد خوشبین اغلب رفتارهای سالم تری را که مرتبط با عملکرد شناختی خوب است از خود بروز می دهد. یک شریک زندگی خوشبین هم می تواند چنین تاثیری را بر همسرش بگذارد.

مطالعات قبلی، خوشبین بودن را به عملکرد شناختی سالم مرتبط دانسته اند و حالا، مطالعات جدید نشان داده اند که داشتن شریک زندگی ای با نگرش خوش بینانه می تواند در عملکرد شناختی افراد تاثیر مثبت بگذارد.

عوامل بروز زوال شناختی

عوامل متعددی می توانند بر بروز زوال شناختی اثر بگذارند که از میان آنها می توان به ژنتیک، عوامل بیولوژیک و سبک زندگی اشاره کرد. سبک زندگی یعنی فعالیت فیزیکی، رژیم غذایی سالم و وزن مناسب.

افراد خوشبین سالم تر غذا خورده و فعالیت بیشتری دارند. این افراد بیشتر حواس شان به سلامتی شان بوده و اقدامات پیشگیرانه انجام می دهند. تمام این رفتارهای سالم باعث کاهش ریسک ابتلا به زوال شناختی می شوند.

به گمان محققین، یک شریک زندگی خوشبین می تواند به عنوان الگو برای طرف مقابل عمل کند تا او هم رفتارهای سالم تری را از خود بروز بدهد. خوش بینی همچنین باعث کاهش ریسک ابتلا به آلزایمر و جنون می شود.

راه های دیگری برای تیز نگه داشتن ذهن

با اینکه ۲۵ درصد از خوش بینی ارثی است، اما صفتی است که می توان آن را یاد گرفت. به منظور افزایش خوش بینی باید دیدگاه مثبت تری را نسبت به مسائل مختلف پیدا کنید. راه های بسیار دیگری برای تیز نگه داشتن ذهن وجود دارند، از جمله ی آنها می توان به تناسب فیزیکی و افزایش ارتباطات اجتماعی اشاره کرد.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید