در این مطلب قصد داریم تا شما را با انواع مختلفی از رویاها و خواب‌ها که ممکن است تجربه‌شان کنید، آشنا کنیم. همینطور دانستنی های جالبی درمورد خواب و رویا در انتهای مطلب آمده.

انواع رویاها

رویاپردازی

رویاپردازی به لحاظ مطالعاتی اغلب مورد نادیده گرفته شدن و بی توجهی قرار می گیرد چرا که به چشم افکاری سرگردان به آن ها نگاه می شود و خیلی محتوای آن ها مورد تاکید و بررسی قرار نمی گیرد. با این حال معانی ای که برای خواب های شب تان وجود دارد، قابلیت اعمال برروی رویاپردازی های تان در طی روز را نیز دارند. محتوای رویاپردازی های تان در درک احساسات واقعی و جامه ی عمل پوشاندن به اهداف تان موثر هستند. رویاپردازی زمانی اتفاق می افتد که نیمه بیدار هستید. در واقع تصورات خود به خودی است که در ذهن تان اتفاق افتاده یا یادآوری تصویرها یا تجربیاتی از گذشته یا آینده است. در این حالت شما تخیل خود را رها می کنید. وقتی رویاپردازی می کنید، به قسمت راست مغزتان که مسئول بخش خلاق و زنانه ی مغزتان است آزادی عمل می دهید.

رویاپردازی ها اغلب شاد و بی غم و غصه هستند، فانتزی های احمقانه و آرزوهای خوب و خوشی هستند که برای خودتان یا دیگری دارید. ولی در واقع نگرانی بر سر مسائل مختلف را هم می توان جزو رویاپردازی به حساب آورد. وقتی نگران هستید، در واقع یک پیامد منفی یا ناخواسته را از پی شرایطی خاص مجسم  می کنید. با تکرار این تصاویر در ذهن تان، احتمال پیش آمد واقعی آن ها بالاتر می رود، پس دفعه ی بعدی که شروع به نگرانی کردید یادتان باشد که  پیامدهای مثبت را مد نظر داشته باشید.

همان طور که تکرار کردن تصاویر ناخوشایند در ذهن تان ممکن است احتمال وقوع آن ها را در زندگی واقعی بالا ببرد، تجسم افکار مثبت به طور مکرر هم می تواند شانس رخداد آن ها را افزایش دهد. شما می توانید از رویاپردازی به عنوان تکنیکی برای تجسم آنچه می خواهید و آرزویش را دارید استفاده کنید. گفته می شود که بسیاری از ورزشکاران، موسیقیدان ها و مدیران برای واقعی تر کردن و دست یافتنی کردن موفقیت از رویاپردازی استفاده می کنند.

رویاپردازی مثبت، عملی سالم است و در واقع می توانید از آن به شکل فراری موقتی از وضعیت دشوار کنونی تان استفاده کنید.

بیداری غلط

تا به حال خواب بوده اید اما فکر کردید که از خواب بیدار شده اید و روتین روزمره تان را شروع کرده اید: بلند شدید، مسواک زدید، صبحانه خوردید و آماده سرکار رفتن شدید اما ناگهان از خواب بیدار شده و متوجه شده اید که همه ی این ها فقط خواب بوده؟ به این حالت بیداری غلط گفته می شود.

سلیا گرین عنوان می کند که ۲ نوع بیداری غلط داریم:

نوع ۱: در این نوع که معمول تر است فرد رویای بیدار شدن می بیند و پس از ادامه ی رویا واقعا از خواب بیدار می شود. یک مثال از این نوع بیداری غلط رویای دیر شدن کاراست که فرد گمان می کند بیدار شده است و زمان رفتن به سرکار یا مدرسه گذشته است. در این حالت اضطراب فرد به قدری زیاد است که واقعا از خواب بیدارمی شود.

نوع ۲: در این نوع، فرد در محیطی شبیه محیط واقعی بیدار می شود و به صورت تدریجی متوجه موارد غیر طبیعی در خواب می شود و حتی می کوشد که بیدار شود، اما نمی تواند. در اصطلاح عامیانه گفته می شود که بختک روی فرد افتاده.

خواب های شفاف یا لوسید

خواب های شفاف زمانی اتفاق می افتند که شما متوجه می شوید که دارید خواب می بینید. اکثر کسانی که خواب می بینند وقتی متوجه می شوند که دارند خواب می بینند سعی می کنند بیدار شوند، اما یک سری دیگر مهارت ماندن در رویاهای شفاف یا لوسید را در خود پرورش داده اند و از این رو می توانند کنترل خواب شان را به دست بگیرند، در خواب تصمیم گیری کنند و بدون بیدار شدن روی پیامد خواب اثر بگذارند.

مزایای دیدن رویاهای شفاف

رویاهای شفاف به شما این توانایی را می دهند که رویای خود را کنترل کرده و آن را به هر سمت و سویی که می خواهید ببرید. در حالت رویای شفاف، شما بیشتر تمایل رویارویی با تهدیدات را داشته و در نتیجه اعتماد به نفس تان افزایش پیدا می کند. وقتی به حالت ماندن در رویای شفاف می رسید می توانید از آن به عنوان ابزاری برای تمرین مسابقات ورزشی، دوره کردن سخنرانی تان، پیاده سازی یک فانتزی فکری یا حل مسئله ای که در دنیای واقعی با آن روبرو هستید استفاده کنید. حتی می توانید برای مشکلات روزمره تان از آن استفاده کنید، مثلا از رئیس تان درخواست اضافه حقوق کنید، برای اولین قرارتان آماده شوید، با ترس ها و فوبیاهای تان مقابله کنید و کارهایی از این دست. رویای شفاف به شما کمک می کند تا یک رویداد را پیش از آن که واقعا اتفاق بیفتد در سرتان دوره کنید. این حالت از خواب به شما کمک می کند تا بر ترس ها و اضطراب های تان فائق بیایید و شما می توانید بسته به قدرت تخیل تان در آن، هرچیزی را شدنی کنید.

از آن جایی که فعالیت مغز در این حالت به مانند فعالیت مغز در بیداری، آن چه که در این حالت تمرین کرده یا می آموزید مثل تمرین کردن یا آموختن آن چیز در حالت بیداری است.

حداقل نیمی از بزرگسالان رویای شفاف را در طی عمرشان تجربه می کنند. بسیاری حتی گزارش داده اند که این حالت را بدون آن که سعی در ایجادش بکنند، تجربه کرده اند. با تمرین و تلاش می توان نحوه ی دیدن رویای شفاف را یاد گرفت و از آن بهره برد.

در مطلب چطور رویای شفاف یا لوسید دریم ببینیم میتوانید تکنیک های لازم برای دیدن رویاهای شفاف را یادبگیرید.

کابوس

همه گه گاهی کابوس می بینند. طبیعی است. اما کابوس ها چه هستند و چرا آن ها را می بینیم؟

کابوس ها زیرمجموعه ای از خواب و رویاها هستند. تفاوت کابوس و رویا، محتوای ترسناک یا عاطفی آن است. وقتی کابوس می بینیم اغلب با ترس از خواب می پریم. به خاطر ترسناک بودن، احتمال به خاطر آوردن کابوس به همراه جزئیات آن بیشتر از به خاطر آوردن رویاست.

کابوس ها همچنین تاثیر بیشتری روی ذهن بیدارتان دارند و ممکن است تصاویر آن ها در طی روز مدام همراه و در سر شما باشد.

برخی مطالعات نشان داده اند که افرادی که حساس تر، خلاق تر، با درک تر و با تخیل بیشتر هستند معمولا بیشتر از دیگران کابوس می بینند. دلیل این امر ممکن است این باشد که این افراد حس دلسوزی بیشتری داشته و بیشتر حواس شان به پیرامون شان است. یکی از دلایل کابوس دیدن می تواند تلاش ضمیر ناخودآگاه برای جلب توجه شما نسبت به شرایط یا مشکلی باشد که مدت هاست از آن اجتناب کرده اید. وقت آن رسیده که به این مسئله رسیدگی کنید! گاهی اوقات کابوس ها در مورد سلامتی یا داشتن تصادف هشدار می دهند. با این حال اکثر اوقات کابوس ها از سطوح عمیق تر شما نشات گرفته و نشان دهنده این هستند که ضمیر ناخودآگاه تان به مشکلی برخورده. البته بعضی وقت ها هم کابوس دیدن جزئی از عوارض مصرف یا قطع کردن داروهاست. به هرحال بحث کردن در مورد کابوس ها، تجزیه و تحلیل آن ها  و درک شان، می تواند باعث پیدا کردن راه حل به منظور رفع مشکلات درونی تان شود.

رویاهای تکرار شونده

چرا برخی رویاها تکرار می شوند ؟ اکثر رویاها حاوی پیام هایی هستند که مقصودشان این است تا چیزی را در مورد خودتان به شما بگویند. با این حال معمولا به محض این که از خواب بیدار می شوید، رویای خود را فراموش می کنید. پیام خواب های تکرار شونده ممکن است آن قدر مهم و قدرتمند باشد که به این زودی ها از بین نرود. تکرار چنین رویاهایی شما را مجبور می سازد تا به رویای تان توجه کرده و با آن مواجه شوید. این رویا به شدت سعی دارد چیزی را به شما بفهماند. این خواب ها اکثرا محتوایی کابوس گونه و ترسناک دارند که همین هم باعث می شود توجه شما به آن ها جلب شود.

پیشامد رویاهای تکرارشونده تقریبا رایج بوده و اغلب توسط شرایطی خاص در زندگی، تغییر فاز در زندگی یا مشکلی که دوباره و دوباره پیش می آید تحریک می شوند. این دست رویاها ممکن است روزانه، یک بار در هفته یا یک بار در ماه تکرار شوند. تعدد تکرار آن هر چقدر باشد، معمولا محتوا شبیه به هم است. این خواب ها ممکن است برجسته ساز ضعفی شخصی، ترس یا ناتوانی تان در مواجهه با مشکلی در زندگی فعلی یا گذشته تان باشند.

الگوی تکرار شونده در رویای تان، ارزشمندترین اطلاعات را راجع به شما فاش می کنند. این الگوها ممکن است به یک تضاد و درگیری، شرایط یا موضوعی که در بیداری حل و فصل نشده باقی مانده است اشاره داشته باشند.

چطور با رویاهای تکرار شونده مقابله کنیم؟

دنبال کردن راهکارهای زیر ممکن است در مقابله با رویاهای تکرار شونده به شما کمک کنند:

۱_ برای شروع به درک رویاهای تکرار شونده ی خود، باید حاضر به پذیرفتن برخی تغییرات بوده و یا چیزی را دچار تغییر کنید.

۲_ باید به درون خود نگریسته و با هرچه فکر می کنید نیاز است، مقابله کنید. اهمیتی ندارد که این کار چقدر سخت است.

۳_ با دیدی بی طرفانه به رویا نگاه کنید. سعی کنید از المان های عاطفی و واکنش برانگیز آن گذشته و تصاویر نمادین را بیابید. اغلب اوقات یک سری المان‎ ها در خواب وجود دارند که حواس ما را پرت کرده و نمی گذارند عمیق تر در معنا و مفهوم آن ها فرو برویم. این روند نوعی مکانیسم دفاعی است که توسط ناخودآگاه شما اعمال می شود.

۴_ هر بار که رویای تکرار شونده داشتید، با تمام جزئیات آن را یادداشت کنید. به دنبال هرگونه تغییر جزئی در آن ها باشید. این اختلاف ها بسیار مهم هستند چرا که نشان می دهند شما یک گام به فهمیدن دلیل تکرار شدن خواب های تان نزدیک تر شده اید.

۵_ وقتی رویای تکرار شونده دارید، توجه کنید که در زندگی  بیداری تان چه می گذرد. شاید متوجه الگویی شوید.

۶_ صبور باشید. اگر این رویاها حتی بعد از این که دلیل پشت شان را متوجه شدید باز هم تکرار شدند، دلسرد نشوید.

۷_ یاد بگیرید که خود را تمام و کمال و آن طور که هستید بپذیرید.

به مجرد این که بفهمید خواب های تکرار شونده تان سعی در انتقال چه مفهومی به شما دارند، یا رویا عوض می شود یا این که به کل از بین می روند و دیگر تکرار نمی شوند.

رویاهای شفابخش

رویاهای شفابخش حامل پیامی برای فرد بیننده ی خواب در مورد سلامتی او هستند. بسیاری از متخصصین بر این باور هستند که رویاها می توانند به اجتناب از مشکلات مربوط به سلامتی کمک کرده و هنگامی که بیمار بوده یا در حال سوگواری هستید نقشی شفابخش داشته باشند. تحقیقات نشان می دهند که افرادی که از آُسم یا میگرن رنج می برند، قبل از این که بهشان حمله ای دست بدهد نوع خاصی از رویاها را تجربه می کنند. بدن می تواند از طریق رویا با ذهن ارتباط برقرار کند. رویاها حتی قبل از مشاهده ی هرگونه علائم فیزیکی می توانند شما را آگاه کنند که مشکلی در بدن تان وجود دارد. چنین رویاهایی شاید می خواهند به شما بگویند که پیش پزشک یا دندان پزشک بروید. اگر بتوانید زبان رویاها را درک کنید، می توانید از رویاها به عنوان یک سیستم هشدار دهنده بهره ببرید. رویاها در اطلاع رسانی، مشورت و شفابخشی به شما کمک خواهند کرد.

رویاهای پیشگویانه

در رویاهای پیشگویانه شما آینده را از طریق رویای تان مشاهده می کنید. تعیین کردن پیشگویانه بودن یک رویا سخت است چرا که پس از اتفاق افتادن آن در دنیای واقعی می توانیم متوجهش شویم. البته خیلی از رویاها هم هستند که به حقیقت مبدل نمی شوند، بنابراین رویایپیش گویانه ممکن است چیزی جز تصادف نباشند.

در دنیای علم، باور بر این است که قدرت های معنوی و روحی و روانی وجود خارجی ندارند. دانشمندان استدلال می کنند که رویاهایی که ظاهرا به حقیقت می پیوندند ممکن است در مفهوم، قصدشان دادن پیشنهادی به شما باشد.

بنابراین این طور به نظر می رسد که انگار رویا به حقیقت پیوسته. شما خودتان تمایل دارید که آن رویا به حقیقت بپیوندد و از همین رو پیشنهادی که در خواب به شما داده شده است را دنبال می کنید.

یکی دیگر از نظریه ها این است که انسان تمایل دارد تا رویایش را جوری خودویراستاری کند که با پیامد آن هماهنگ باشد. از آن جایی که ما رویاها را به آسانی فراموش می کنیم، خاطره تان از رویا ممکن است دقیق نباشد. با این حال نظریه ی دیگری نیز وجود دارد که بر طبق آن ذهن تان حین خواب دیدن، سریع تر از وقتی که هشیار است می تواند تکه تکه های اطلاعات را کنار هم قرار دهد و از این رو بر اساس اطلاعاتی که پیش از این جمع آوری کرده می تواند پیشگویی کند که چه چیزی در انتظار است.

با این حال هنوز هم افرادی معتقد هستند که رویاها می توانند قابلیت پیشگویی داشته باشند. خواب های پیشگویانه را به پیشبینی بلایای طبیعی، جنگ، ترور، قتل، تصادفات، شماره های لاتاری یا حتی برنده شدن در مسابقه اسب سواری مرتبط دانسته اند. چنین خواب هایی حتی به حل جرم و جنایت نیز کمک کرده اند. گفته می شود که آبراهام لینکلن دو هفته پیش از ترور شدن، خواب درازکش بودن جسدش در تابوت را دیده است. یک مهندس انگلیسی به نام جان دان  نیز خواب فوران آتش فشانی در فرانسه را دیده بود که آن هم به حقیقت پیوست.

دیدن رویایی پیشگویانه نشان می دهد که شما در حال تجربه ی اضطراب بوده و به دنبال قطعیتی در آینده می گردید پس به خواب تان می نگرید تا به شما کمک کند تا تصمیم مهمی را گرفته یا به شما اطمینان دهد که در مسیر درستی هستید.

انواع رویاهای پیشگویانه:

شبحی: در این رویاها فردی در گذشته برای انتقال پیام مهمی ظاهر می شود.

رویاهای غیب شنوانه: در این رویاها صداهایی می شنوید که به شدت واضح هستند. این صداها معلوم نیست از کجا می آیند. مهم است که به پیام این صداها توجه کنید.

رویاهای روشن بینانه: در این رویاها چیزی را می بینید که در همان زمان در زندگی واقعی تان در حال وقوع است.

رویاهای تلقینی: به خاطر اتفاقی که در رویای تان افتاده به شدت تحت تاثیر هستید اما نمی دانید چرا. حواس و احساسات بسیار دلسوزانه و واضحی را تجربه می کنید. این نوع رویاها معمولا درمیان خانواده ها، زوج ها یا دوستان صمیمی اتفاق می افتند.

رویاهای مشترک: وقتی شما و کسی که به شما نزدیک است در یک شب یک خواب را می بینید، یعنی رویای مشترک داشته اید. این رویاها به دلیل ارتباط خیلی نزدیک افراد با یکدیگر اتفاق می افتند.

رویاهای تله پاتیک: در این رویاها پیامی از قلمرو خواب و رویا به شما انتقال داده می شود. شما در این رویا می توانید به افکار یک نفر دیگر متصل شوید. این رویاها با کسی که به او خیلی نزدیک هستید اتفاق می افتد.

رویاهای هشدار دهنده: این رویاها خبر از اتفاق بدی که در آینده قرار است برایتان بیفتد می دهند و در واقع برای تغییر آن فرصتی به شما می دهند.

رویاهای سیگنالی

رویاهای سیگنالی به شما کمک می کنند تا در زندگی واقعی مشکلی را حل کرده یا تصمیمی را بگیرید.

رویاهای حماسی

اگر تمام موارد زیر در مورد رویایی که دیده اید صدق می کنند، پس به احتمال زیاد رویای حماسی دیده اید.

۱_ رویاها به طور فراموش نشدنی ای، آگاهی زیادی به شما می دهد.

۲_ رویا باعث می شود تا از دیدی جدید به زندگی نگاه کنید.

۳_ رویا باعث تحریک عواطف قوی می شود.

۴_ رویا بسیار زنده و به خاطر سپردنی است. تصاویری که در آن دیده اید آنقدر برانگیزاننده هستند که نمی توانید لحظه ای به آن ها فکر نکنید.

۵_ به محض اینکه بیدار می شوید، یادآوری رویایی که دیده اید شما را سرشار از حس ترس و هیجان می کند.

۶_ خاطره ی آن رویا سال ها و سال ها با شما می ماند، انگار که آن را دیروز دیده اید.

رویاهای جلورونده

رویاهای جلورونده زمانی اتفاق می افتند که توالی ای از خواب ها که در ادامه ی هم می باشند را چند شب پشت سر هم تجربه می کنید. چنین رویاهایی حل کننده ی مشکل بوده و به شما کمک می کنند تا در ارتباط با یک مشکل، شرایط یا رابطه، گزینه ها و رویکردهای مختلف را سبک سنگین کنید.

رویاهای دو طرفه

رویاهای دوطرفه زمانی اتفاق می افتند که دو طرف یک خواب یکسان را ببینند. این نوع رویاها ممکن است از قبل برنامه ریزی شده باشند. یعنی دو طرف برای دیدن خوابی یکسان تلاش کرده باشند. این رویاها راهی برای بهبود ارتباطات و اعتماد است. این نوع خواب ها ممکن است خود به خودی اتفاق بیفتند. خیلی در این زمینه مطالعاتی صورت نگرفته، اما اغلب اوقات افرادی که در یک شب، یک خواب می بینند با هم ارتباط بسیار نزدیکی دارند.

حقایقی در مورد رویاها

 • ما یک سوم عمرمان را در خواب به سر می بریم.
 • به طور میانگین انسان ها ۶ سال از عمرشان را مشغول خواب دیدن هستند.
 • رویا دیدن یک اتفاق ناگزیر است. عدم دیدن رویا ممکن است به کمبود پروتئین یا اختلال شخصیتی ارتباط داشته باشد.
 • به طور میانگین شما هر شب یک الی دو ساعت را مشغول خواب دیدن هستید و علاوه بر این می توانید ۴ تا ۷ رویا را در طی یک شب تجربه می کنید.
 • افراد نابینا هم خواب می بینند اما وجود تصاویر بصری در رویای شان به این بستگی دارد که از تولد نابینا بوده اند یا بعدا نابینا شده اند. به هر حال تصاویر تنها چیزی نیست که افراد در خواب درک می کنند. صدا، لمس و بو در افراد نابینا از حساسیت بیشتری برخوردار بوده و خواب این افراد بیشتر بر پایه ی این حواس است.
 • ۵ دقیقه پس از پایان رویا نیمی از آن را فراموش کرده ایم. بعد از ۱۰ دقیقه ۹۰% رویا فراموش می شود.
 • مردان بیشتر در مورد مردان دیگر خواب می بینند حال آن که زنان در مورد زنان و مردان به طور مساوی خواب می بینند.
 • مطالعات نشان داده اند که امواج مغزی حین رویا دیدن فعال تر از زمان بیداری هستند.
 • به لحاظ فیزیولوژیکی، تحقیقات دریافته اند که در طی خواب REM، مردان تجربه نعوظ داشته و در خانم ها جریان خون در واژن افزایش پیدا می کند و این مسئله احتمالا ارتباطی به محتوای خواب ندارد.
 • افرادی که در پروسه ی کنار گذاشتن سیگار هستند، رویاهایی طولانی تر و زنده تر دارند.
 • نوزادان در مورد خودشان خواب نمی بینند، در اصل آن ها تا سن ۳ یا ۴ سالگی خود را در خواب شان نمی بینند.
 • اگر مشغول خروپف باشید نمی توانید هم زمان خواب هم ببینید.
 • کابوس دیدن مسئله ای شایع در کودکان است و معمولا از سن ۳ سالگی شروع شده و تا ۷-۸ سالگی ادامه پیدا می کند.
 • طبق مطالعات، بیشتر فضایی که در خواب روایت می کنید منزل خودتان است.
 • احساسات منفی ۲ برابر بیشتر از احساسات خوشایند در خواب اتفاق می افتند. ترس و اضطراب جزو پرتجربه ترین احساسات در رویاها بوده و پس از خشم و ناراحتی در جایگاه سوم و چهارم قرار می گیرند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید