با این تکنیک ها صبح زود بیدار شدن دیگر کار سختی نیست!

 

آیا صبح زود بیدار شدن به نظر تان کار سخت و مشکلی میرسد؟ ممکن است اینطور باشد. اما عادت صبح زود از خواب بیدار شدن، میتواند یکی از بهترین عادت هایی باشد که در خود ایجاد میکنید. برای ایجاد کردن این عادت نیز مثل هر مهارت و عادت دیگری، به تکنیک ها و روش های درست احتیاج خواهید داشت. در این مقاله ما تکنیک هایی را در اختیار شما قرار میدهیم که با تمرین کردن آن ها میتوانید صبح زود از خواب بیدار شدن را هزار برابر آسان تر کنید!

 

۱. تغییرات ناگهانی ایجاد نکنید

 زمانی که صبح زود بیدار شدن را تمرین میکنید، سعی نکنید به طور یک دفعه ای تغییرات بزرگ و ناگهانی ایجاد کنید. برای مثال، اگر عادت دارید که صبح ها ساعت ۱۰ از خواب بیدار شوید، نمیتوانید یک دفعه تصمیم بگیرید که از این به بعد ساعت  ۷ بیدار شوید! از کم شروع کنید، و به تدریج هدف خود را افزایش دهید.

در قدم اول، بهتر است ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زودتر از همیشه بیدار شوید. چند روز به همین ورال پیش بروید تا بدن تان به این تغییر عادت کند. سپس، ۱۵ دقیقه دیگر نیز از آن کم کنید. زمانی که احساس کردید بیدار شدن در این ساعت برای شما راحت تر شده است، دوباره یک قدم به جلو بروید و ۱۵ دقیقه دیگر نیز از ساعت خواب تان بکاهید. به تدریج این روش را ادامه دهید تا زمانی که به هدف تان دست پیدا کنید.

 ۲. به خودتان اجازه دهید که شب ها زودتر بخوابید

شاید عادت داشته باشید که شب ها تا دیر وقت بیدار بمانید و تلوزیون تماشا کنید، یا در صفحات مجازی پرسه بزنید. اما اگر این عادت خود را ادامه دهید و در عین حال سعی کنید که صبح ها زودتر از خواب بیدار شوید، دیر یا زود یکی از این دو روند مختل خواهد شد. (یا روند شب بیداری تان و یا روند صبح زود از خواب بیدار شدن تان). و اگر روند صبح زود از خواب بیدار شدن شما مختل بشود، مجبور خواهید شد که از اول شروع کنید و تمام تمرینات قبلی تان به هدر خواهد رفت.

حتی اگر فکر میکنید که اگر شب ها زودتر به تخت خواب بروید خواب تان نخواهد برد، باز هم این کار را انجام دهید اگر خواب تان نمیبرد، یک کتاب مطالعه کنید تا زمانی که احساس خواب آلودگی به شما دست دهد(البته نه کتاب الکترونیکی).

 ۳. ساعت را از تخت تان دور کنید

 اگر الارم گوشی را برای صبح زود بیدار شدن تنظیم کرده اید، گوشی تان را در نقطه ای دور از تخت خواب تان قرار دهید. اگر یک ساعت تنظیم کرده اید نیز همین کار را انجام دهید. چرا که اگر ساعت شما کنار تخت باشد، دست تان را به راحتی دراز میکنید و آن را خاموش میکنید! اما اگر از تخت تان دور باشد، باید از تخت خارج شوید تا آن را خاموش کنید. به این صورت، شما از تخت خواب بلند شده اید و سخت ترین قدم را برداشته اید! حال تنها کاری که باید انجام دهید این است که خود را بیدار نگه دارید.

۴. به محض خاموش کردن ساعت، از اتاق خواب خارج شوید

اگر از اتاق تان خارج نشوید، ممکن است دوباره وسوسه شوید و به تخت خواب برگردید. خودتان را مجبور کنید که از اتاق خارج شوید. تکنیک من این است که به محض بیدار شدن، خودم را داخل حمام بیندازم و یک دوش سریع بگیرم. بعد از دوش گرفتن، به قدری بیدار خواهید بود که بتوانید روزتان را شروع کنید. .

۵. اجازه ندهید دوباره به تخت بازگشتن برای تان قابل توجه شود

کافی است چند بار این کار را تکرار کنید تا مغز تان به آن عادت کند. اگر خودتان را توجیه کنید و بعد از بیدار شدن دوباره به تخت خواب بروید، فقط کار را برای خودتان سخت تر کرده اید. اجازه ندهید که بازگشتن به تخت برای تان به یک گزینه تبدیل شود.

۵. هر از گاهی به خودتان آسان بگیرید

آنچه در گزینه قبلی گفته شد، کاملا صحیح است. اما در عین حال، اگر هر از گاهی به خودتان اجازه دهید که کمی بیشتر بخوابید هم مشکلی پیش نخواهد آمد. (تا وقتی که این کار به یک کار معمول برای شما تبدیل نشود). برای مثال میتوانید یکی دو روز در هفته به خودتان اجازه دهید که کمی بیشتر بخوابید.

۶. برای خودتان پاداش در نظر بگیرید

وقتی که سعی میکنید عادت صبح زود بیدار شدن را در خود ایجاد کنید، ممکن است به نظر برسد که خودتان را به کاری سخت و طاقت فرسا مجبور میکنید. اما اگر کمی چاشنی لذت به این کار اضافه کنید، میتوانید نسبت به صبح زود بیدار شدن مشتاق تر شوید! برای مثال میتوانید با یک فنجان قهوه خوش طعم و خواندن کتابی که دوست دارید، بابت صبح زود بیدار شدن به خودتان پاداش دهید.

پاداش شما میتواند هرچیز دیگری نیز باشد. مثل یک صبحانه خوشمزه، تماشا کردن طلوع خورشید، مدیتیشن، یا هر چیزی که بتواند انگیزه بیدار شدن را در شما ایجاد کند. یک چیز که از آن لذت ببرید را پیدا کنید و آن را به یک عادت روزمره تبدیل نمایید.

۷. از زمان اضافه، مفید استفاده کنید

زمانی که صبح زود از خواب بیدار میشوید، وقت تان را به چک کردن وبلاگ ها و پیج های اینستاگرامی و … تلف نکنید.( مگر این که این کار هدف شما از زود بیدار شدن باشد). زمانی که صبح زود از خواب بیدار میشوید اما استفاده مفیدی از وقت تان نمیکنید، بعد از چند روز احتمالا انگیزه تان برای زود بیدار شدن کم خواهد شد. اما اگر از وقت اضافه ای که با زود بیدار شدن به دست می آورید، کارهای مهم تان را پیش ببرید، در انتهای روز لذتی کسب خواهید کرد که شما را به دوباره زود از خواب بیدار شدن مشتاق تر میکند!

من به شخصه معمولا از این وقت اضافه، برای آماده کردن نهار کودکانم، برنامه ریزی کردن برای مابقی روز، ورزش کردن، مدیتیشن و مطالعه استفاده میکنم. به این صورت، زمانی ه ساعت به حدود ۶:۳۰ میرسد، من تقریبا بیشتر از کاری که اکثر مردم در طول کل روز انجام میدهند را انجام داده ام!

۸. از سحر لذت ببرید

تا جایی که میتوانید بیرون را تماشا کنید.( یا حتی بهتر از آن، خودتان به بیرون از خانه بروید!) و روشن شدن آسمان را تماشا کنید. از حال و هوای زیبا و پر از آرامش سحر لذت ببرید.

 

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید