با این ۱۰ روش برای داشتن سبک زندگی ای سالم تر به خودتان انگیزه بدهید

0
101
با این ۱۰ روش برای داشتن سبک زندگی ای سالم تر به خودتان انگیزه بدهید

با این ۱۰ روش برای داشتن سبک زندگی ای سالم تر به خودتان انگیزه بدهید

اگر حس می کنید اخیرا توجه کافی به خود نداشته، استرس داشته و حس ناسالم بودن می کنید، این مطلب برای شما نوشته شده. این به منزله ی انگیزه ای برای شماست تا بلند شوید و مراقبت از خودتان را به سطح جدیدی ببرید.

بگذارید سفرتان را به سمت داشتن سبک زندگی ای سالم با تاکید زیادی بر مراقبت از خود آغاز کنیم. مراقبت از خود یعنی مراقبت از ذهن، روح و بدن‎ تان به طور روزانه. این کار تنها به یک فعالیت خلاصه نمی شود و شامل خوب غذا خوردن، ورزش کردن و خلوت کردن و دیگر چیزها می شود.

اگر سبک زندگی سالمی را دنبال کنید مزایای زیادی عایدتان می شود. هم سالم تر می شوید و هم آرام تر. شروع کردن سبک زندگی ای سالم آسان است اما حفظ آن می تواند چالش برانگیز باشد. چرا که بهانه های زیادی برای سرباز زدن از ادامه ی مسیر وجود دارد. اگر دارید هر بار این مسئله را به تعویق می اندازید، مواردی که در ادامه پیشنهاد می شوند را دنبال کنید.

۱- اهداف تان را یادداشت کنید

اهدافی که مشخص، با معنا، قابل دستیابی، مرتبط، زمان دار، قابل ارزیابی و منعطف هستند تعیین کنید. قابل ارزیابی و منعطف بودن ضروری است چرا که وقتی با چالشی مواجه می شوید باید راه غلبه  بر آن را پیدا کنید.

۲- تابلوی کائنات بسازید

قانون جذب را تمرین کرده و تابلوی کائنات بسازید. عکس هایی از هدف تان و راه های رسیدن به آن را نصب کنید. می توانید برای افزایش انگیزه تان مانترا، نقل قول و بیت های شعر هم اضافه کنید. تابلو را پر از چیزهای با معنا کنید. هر موقع حس کردید که دارید سر عادات گذشته تان برمی گردید، به تابلوی کائنات تان نگاه کنید. این کار به شما انگیزه می دهد تا به سمت رویاهایتان حرکت کنید.

۳- روی یک عادت جدید تمرکز کنید

سبک زندگی سالم چند منظوره و متصل بهم است. اگر یک باره بخواهید چند چیز جدید را امتحان کنید احتمالا دست آخر چیزی عایدتان نمی شود. به همین دلیل بهتر است که هر بار تنها یک عادت جدید را دنبال کنید. برای افزایش شانس موفقیت تان، اراده تان را هر بار روی یک هدف متمرکز کنید.

۴- تقسیم کنید

اهداف بزرگ مشوش کننده هستند. اما اگر آن ها را به اهداف کوچک کوچک تقسیم کنید، رسیدن به پیروزی های کوچک باعث می شود تا سخت تر تلاش کنید. سعی کنید اول کارهای آسان تر را انجام دهید. وقتی کاری را شروع می کنید هدف تان تمام کردن آن باشد.

۵- دوستی پیدا کنید

اگر حس می کنید به کسی احتیاج دارید که بهتان انگیزه بدهد، به دوستی در مورد اهداف تان گفته و از او کمک بخواهید. وقتی اوضاع برایتان سخت می شود او می تواند اهداف تان را به شما یادآوری کرده و یا حتی در مسیر به شما ملحق شود. می توانید دستاوردهایتان را هم با یکدیگر جشن بگیرید. از اینکه کاری که می خواهید بکنید را به گوش دیگران برسانید هم نترسید. در شبکه های اجتماعی راجع به آن بنویسید. هر چه چشم های بیشتری رویتان باشد.احتمال پایبند بودن تان به کاری که می کنید بالاتر می رود.

۶- عادت خود آگاهی پیدا کنید

آگاه بودن از اینکه چه و که هستید ابزاری خوب برای تسهیل تغییر رفتاری است. وقتی عادتی را شروع می کنیم باید نقاط ضعف مان را دانسته و پیش از اینکه آن ها بر ما غلبه کنند، ما بر آن ها غلبه کنیم. این کار به حضور ذهن، اراده و فداکاری احتیاج دارد اما وقتی واقعا از آن ها مطلع شویم بهتر در مسیر رسیدن به موفقیت قرار خواهیم گرفت.

۷- عادت جدید را به عادتی قدیمی مرتبط سازید

عادات قبلی به منزله ی یادآور هستند. بنابراین وقتی عادات جدید را به عادات قبلی مرتبط می سازید به خاطر داشتن آن ها آسان تر می شود. مثلا خوردن دو لیوان آب بیش از خوردن یک وعده ی غذایی سالم یا مدیتیشن کردن به مدت ۳۰ دقیقه پس از ۸ ساعت خواب شبانه روزی.

۸- قانون ۵ ثانیه را تمرین کنید

مطالعات می گویند که اگر می خواهید کاری را انجام دهید در عرض ۵ ثانیه آن را انجام دهید. اگر این کار را نکنید ذهن تان آن را بوسیله ی به تعویق انداختن، بیش از حد فکر کردن و مشوش بودن خواهد کشت.

۹- حداقل ۳۰ روز متعهد باشید

در دهه ی ۱۹۵۰ دکتر مکسول مالتز مشاهده کرد که ۲۱ روز طول می کشد تا بیمارانش به تغییری جدیدی در بدن شان خو پیدا کنند با این حال مطالعه ای که توسط فیلیپا لالی انجام شد نشان داد که ۶۶ روز طول می کشد تا یک رفتار، طبیعی و عادت گونه شود. اگر می خواهید عادت جدیدی پیدا کنید باید حداقل یک ماه آن را متعهدانه انجام دهید. نگران نباشید، یک یا دو روز آن را انجام ندادن بر کل روند تاثیرگذار نخواهد بود.

۱۰- به خودتان پاداش دهید

با پاداش دادن به خودتان پیدا کردن سبک زندگی جدید را برای خودتان سرگرم کننده کنید. مثلا برای پیشرفتی که کردید خودتان را به غذایی که دوست دارید مهمان کرده یا چیزی که دوست دارید را بخرید. خیلی به خودتان سخت نگیرید.

راز انگیزه دادن به خودتان برای داشتن سبک زندگی ای سالم این ۳ کلمه است: یادآور، روتین و پاداش. این سیستم، داشتن عادت جدید را آسان تر می کند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید