با این ۱۴ راهکار ذهن‌تان را سم زدایی کنید

فقط خانه تان نیست که هر چند وقت یک بار به تمیزکاری احتیاج دارد، بلکه برای داشتن روانی سالم، ذهن تان را هم باید خانه تکانی کنید. در ادامه بهترین راه ها برای خانه تکانی ذهن را به شما معرفی می کنیم:

۱_ روزانه در طبیعت قدم بزنید: تحقیقات نشان می دهند که بودن در طبیعت به شدت می تواند به سود روح و روان تان باشد. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ انجام شد نشان داد که یک پیاده روی ۹۰ دقیقه ای در طبیعت باعث می شود افراد شادتر و ریلکس تر بوده و در نتیجه از افسردگی جلوگیری می کند.

۲_ افراد سمی را از زندگی تان حذف کنید: فرقی نمی کند از اعضای خانواده است یا کسی که سال ها با او رابطه ی نزدیک داشته اید، در هر صورت هیچ دلیلی برای نگه داشتن آدم های سمی در زندگی تان وجود ندارد.

۳_ از به هم ریختگی خلاص شوید: جمع و جور کردن و تمیزکاری منزل تان، روی روح و روان تان هم تاثیر خواهد گذاشت. وقتی دور و برتان را مرتب کنید کمتر حس استرس و آشفتگی دارید.

۴_ در رژیم غذایی تان تجدید نظر کنید: اگر حواس تان به تغذیه ی جسم تان نباشد نمی توانید به درستی روح تان را هم تغذیه کنید. اگر رژیم غذایی تان پر از غذاهای فست فودی و خالی از میوه ها و سبزیجات است، پس باید آن را تغییر دهید. حتی خوردن یک سیب یا موز برای صبحانه، کمک می کند که حس بهتری داشته باشید.

۵_ موبایل تان را بعد از ساعت ۸ کنار بگذارید: برای اینکه آرام و ریلکس باشید، یک زمانی را انتخاب کرده و از آن به بعد موبایل تان را کنار بگذارید. وقتی موبایل را کنار بگذارید شانس این را دارید که از در کنار دیگران بودن بدون هیچ حواس پرتی ای لذت ببرید.

۶_ یاد بگیرید چطور غذای جدید بپزید: سری به دستورالعمل هایی که تا به حال امتحان شان نکرده اید بزنید و یکی را برای پختن انتخاب کنید. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۶ انجام شده، نشان داده که این پروسه باعث تقویت خلاقیت و شادی تان می شود.

۷_ یک دوش آرامش بخش بگیرید: یک دوش گرم و خوب راهی عالی برای سم زدایی ذهن تان است. بد نیست که کمی روغن معطر نیز به آب اضافه کنید.

۸_ خودخواه تر باشید: با اینکه شاید کاری برای خودتان کردن خودخواهانه به نظر برسد، اما اینطور نیست. با وقت صرف کردن روی انجام کارهایی که می خواهید، ذهن تان را آرام تر کنید. سلامت عاطفی تان همواره باید در اولویت باشد چرا که اگر مراقب خودتان نباشید چطور می توانید در کنار دیگران باشید؟

۹_ مدیتیشن کردن را یاد بگیرید: مدیتیشن کمک می کند تا با استرس و اضطراب مبارزه کرده و ریلکس کنید. صحبت از سم زدایی ذهن که باشد هیچ چیزی به اندازه ی یک جلسه مدیتیشن ۱۰ دقیقه ای کارآمد نیست.

۱۰_ تنهایی سفر کنید: مسافرت با خانواده، دوستان یا همسرتان می تواند سرگرم کننده باشد اما تنهایی سفر کردن می تواند ذهن تان را سم زدایی کند. بدین طریق می توانید هرکاری که دل تان می خواهد انجام داده و کسی مزاحم تان نشود.

۱۱_ دست از مقایسه ی خودتان با دیگران بردارید: در دنیای امروز، به دلیل تاثیرات رسانه ها، مقایسه نکردن خودمان با دیگران غیرممکن است. مشکل این است که مدام نگاه کردن به زندگی ادیت شده و بی نقص دیگران می تواند به سلامت روانی مان لطمه بزند. به خاطر همین باید روی چیزهایی در مورد خودتان که آن ها را دوست دارید تمرکز کرده و کاستی های تان را زیادی بزرگ نکنید.

۱۲_ وضعیت شغلی تان را بررسی کنید: اگر شغل تان به سلامت روان تان لطمه می زند، شاید بهتر باشد نسبت به ادامه ی آن تجدید نظر کنید. چه مشکل از رئیس تان است، چه همکاران بد یا مناسب نبودن شغل، در هر حال از عوض کردن آن نهراسید. دنبال رویاهای تان بروید و احساسات منفی را پشت سر بگذارید.

۱۳_ با عواطف تان پیوند برقرار کنید: گاهی اوقات نشان دادن عواطف و احساسات به معنای ضعف داشتن تلقی می شود اما شما نباید این طور فکر کنید، بلکه باید در همه حال سعی کنید احساسات تان را به شیوه ای صحیح ابراز کنید.

۱۴_ مطالعه کنید:  از آخرین باری که کتابی مطالعه کردید چقدر می گذرد؟ اگر مدت زیادی می گذرد توصیه می کنیم که دوباره به این عادت رجوع کنید. کتاب خواندن نه تنها باعث تقویت مغز و دوری از استرس می شود، بلکه به طور کلی باعث می شود حال تان بهتر شود.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید