با این ۵ راهکار تمرکز ذهنی تان را بهبود ببخشید

توجه و تمرکز ذهنی، از میزان حواس پرتی کاسته و باعث بهبود عملکرد می شود. با کمی تمرین و توجه می توانید این توانایی ها را در خودتان پیشرفت دهید. درست به مانند عضلات تان، ذهن تان هم نیازمند تمرین و ورزش است. هر چه بیشتر آن را تمرین بدهید، قوی تر می شود. همانطور که می بینید بهبود تمرکز ذهنی تان هم امکان پذیر بوده و هم برای سلامتی تان مفید است. با این حال لزوما کار آسان و سریعی نیست. شما باید این کار را بوسیله تلاش های آگاهانه و آنالیز دقیق عاداتی که باید نگه داشته، تغییر داده، حذف کرده یا اضافه کنید انجام دهید.

تمرکز ذهنی تان را اندازه گیری کنید

اولین گام برای بهبود تمرکز ذهنی تان، ارزیابی وضعیت فعلی روانی تان است. به منظور این کار سوالات زیر را از خودتان بپرسید:

– آیا اغلب هنگام کار یا انجام وظایف مهم مشغول رویاپردازی هستید؟

– آیا زندگی تان در حال حاضر پر از پروژه های نصفه کاره است چرا که عنان کاری که انجام می دهید از دست تان در می رود.

– و در نهایت آیا اجتناب از حواس پرتی ها برایتان دشوار است؟

اگر پاسخ تان به هر یک از این سوالات آری است، پس می توانید و شاید باید روی بهبود تمرکز ذهنی تان کار کنید.

علاوه براین، باید میزان تمرکزی که حین انجام کارهایی که به تمرکز احتیاج دارند به کار می برید را بسنجید، مثلا:

– آیا اغلب برای خودتان هدف تعیین کرده و وظایف را به قسمت های کوچک تر و قابل مدیریت تقسیم می کنید؟

– اگر ذهن تان از انجام کار منصرف شده، آیا استراحتی کوتاه به خودتان داده و دوباره بر سر انجام آن کار برمی گردید؟

– آیا پیچیده ترین چالش ها را در زمان هایی که بیشتر از همه فعال هستید حل می کنید؟

از بین بردن حواس پرتی ها

شاید واضح بنظر برسد، اما کلید بهبود تمرکز ذهنی تان از بین بردن حواس پرتی هاست. با این حال مشکل این است که اغلب اوقات از حواس پرتی های بسیاری که شما را احاطه کرده اند آگاه نیستید. بدین منظور، با شناسایی منشا حواس پرتی تان و کاهش آن ها پروسه را آغاز کنید. با این که به حرف آسان تر از عمل بوده و بنظر وقت تلف کردن می رسد، اما مطالعات بسیاری اثبات کرده اند که این کار بسیار مفید است.

باید به خاطرداشته باشید که تمام حواس پرتی ها خارجی نیستند. کنترل کردن حواس پرتی های خارجی آسان تر از مشکلاتی است که در ذهن تان دوره شان می کنید. از سوی دیگر، خستگی، نگرانی، اضطراب، نداشتن انگیزه و دیگر اختلالات داخلی می توانند آزاردهنده و به صورت مداوم تاثیرگذار باشند.

به منظور کاهش حواس پرتی های درونی، باید کوله بار خشم و ناراحتی و مشکلاتی که با خود حمل می کنید را رها کنید. استفاده از افکار و جملات مثبت نیز استراتژی های خوبی هستند، مخصوصا زمانی که درگیر اضطراب و نگرانی هستید.

در لحظه فقط روی یک چیز تمرکز کنید

انجام چند کار به صورت همزمان استراتژی موثری برای بهبود تمرکز ذهنی تان نیست. بهره وری تان را کاهش داده و جداسازی مسائل مربوط از نامربوط را دشوار می کند. دلیل عمده ی این امر آن است که دایره ی توجه تان محدود است.

بخشی از بهبود تمرکز ذهنی ‎تان استفاده ی هر چه بیشتر از منابعی است که در دست دارید. از همین رو از مولتی تسکینگ دست برداشته و تمام توجه تان در لحظه فقط معطوف به یک چیز باشد.

استراحت های کوتاه بکنید

به یاد داشته باشید که با گذر زمان منبع جدید تحریک شما به انجام کار عادی شده و تمرکز ذهنی تان به سمت پیدا کردن عادات بدی می رود از همین رو عملکردتان دچار مشکل می شود.

اگر چه برخی روانشناسان عنوان می کنند که این موضوع به دلیل کاهش منابع توجه است، اما برخی محققین بر این باورند که بیشتر به تمایل مغز به تازگی مرتبط است درنتیجه دانشمندان کشف کرده اند که شما می توانید تمرکز ذهنی تان را به کمک استراحت های کوتاه و معطوف کردن توجه تان به جاهای دیگر بهبود ببخشید. استراحت کردن بین فعالیت هایی که به توجه زیادی احتیاج دارند بسیار کمک کننده است.

به تمرین کردن روی تمرکز ذهنی تان ادامه دهید

با تغییر تمرکز ذهنی تان و دنبال کردن مواردی که عنوان شد، متوجه می شوید که در طی زمان سطح توجه تان افزایش پیدا می کند. به علاوه، المان هایی مثل داشتن رژیم غذایی مناسب و خواب کافی می توانند باعث بهبود تمرکز ذهنی تان شوند.

2 ديدگاه

 1. بسیار عالی مابیشتر نگرانی هامون بی مورد استرسی که داریم هم همینطور چراکه ما میخوایم مثلا در یک ساعت محدود کارها ی زیاد انجام بدیم که از توانمون خارج به نظرم وقتی کاری داریم نیازمند تمرکز کافی هر فکری به سراغمون اومد درجا بنویسیم و بگیم بعدا به این موضوع فکر میکنم حالا بعد ازکارتون اگه ارزش داشت بهش فکر کنید وگرنه نه
  موفق باشید
  لینک کانال ما برای علاقمندان به موضوعات خودشناسی و موفقیت ما نکات مهم کتابها و سخنان بزرگان برای شما عزیزان درکانال قرار میدیم
  باتشکر از سایتتون

  • سپاس از دیدگاه جالبتون.
   تبلیغ در سایت شامل هزینه میباشد ، اگر تمایل به درج تبلیغات دارید با ما در ارتباط باشید.
   با تشکر.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید