با ترس از تنها بودن چکار کنیم؟

ترس از تنها بودن در ذات انسان هاست. به عنوان موجوداتی اجتماعی ما برای داشتن حس تحقق، نیاز داریم که دیگران اطرافمان باشند. در اصل بسیاری از توانایی های ما به دیگران وابسته است. پیوندی که با دیگران برقرار می کنید شما را تغذیه کرده. زندگی تان را غنی کرده و برای سلامتی تان ضروری است.

با این حال اگر نتوانید بدون دیگران زندگی عادی ای داشته باشید این موضوع به معضل تبدیل می شود. فرقی هم نمی کند این ترس ها به خاطر اینکه شریک تان شما را ترک کرده بوجود آمده یا چون به کشور دیگری رفته اید. این ترس می تواند به نقطه ای برسد که بهتان احساس خفگی بدهد.

ترس از تنها بودن یعنی چه؟

ترس از تنها بودن بر پایه ی این باور است که شما نمی توانید کارهایی که به تنها بودن احتیاج دارند را انجام بدهید. شاید حتی به نقطه ای برسد که نتوانید مراقب خودتان باشید. از همین رو به محض اینکه تنها می شوید با استیصال به دنبال همراهی دیگران می گردید. بعضی متخصصین حتی نام این شرایط را “اتوفوبیا” یا “ترس از خود” گذاشته اند. ترس از تنها بودن معمولا با عوامل خارجی همراه است. بعضی متخصصین این موضوع را در کودکان به جدایی ارتباط داده اند. این اتفاق زمانی بروز می کند که یک کودک نتواند درک کند کسانی که مراقبش هستند قرار نیست یک هو بلند شده و برای همیشه ترکش کنند، بلکه قرار است فقط برای مدتی کوتاه نباشند.

در بزرگ سالان ترس از تنها بودن رابطه ی نزدیکی با از دست دادن عزیز دارد. در برخی موارد در جدایی های عاطفی نیز بروز می کند. احساس عمیق ترک شدن و عزت نفس پایین منجر به ایجاد این ترس می شود.

چطور بر ترس از تنها بودن غلبه کنیم؟

۱- متوجه ترس تان شوید: اولین گام برای غلبه بر این ترس یک خود اندیشی ساده است. برای اینکه دست به اقدامی بزنید لازم است که حتما متوجه شرایطی که دارید باشید. این گام اغلب سخت ترین و مهم ترین گام است چرا که افراد دارای سیستم های دفاعی متعددی بوده و به عنوان ساده ترین دفاع، دست به انکار می زنند.

می توانید در شرایط سخت و استرس زا ترس تان را انکار کرده و آن را نادیده بگیرید اما در دراز مدت نمی شود در مورد این شرایط دست روی دست گذاشت. از همین رو درک اینکه چه اتفاقی دارد برایتان می افتد نقطه ی شروع پروسه ی درمان است.

۲- ترس تان را بپذیرید: اگر می خواهید واقعا با ترس تان کنار بیایید باید کاری بیش از تنها درک آن انجام دهید. باید بپذیرید که این ترس بخشی از شماست. به این سادگی که بنظر می رسد نیست و در واقع با بخشش ارتباط دارد.

نباید اجازه دهید به خاطر ترس تان عذاب وجدان داشته باشید چرا که ترس جزو چیزهایی است که باعث رشدتان می شود. اگر بتوانید ارزشمندی ترس تان را بیابید به پیشرفت خواهید رسید.

۳- دلایل ترس تان را بررسی کنید: تمام ترس ها منشا دارند. مهم است که منشا ترس تان را پیدا کنید. این کار به شما اجازه می دهد تا گزینه هایی که به عنوان راه حل مد نظر دارید را سبک سنگین کنید. به علاوه به شما کمک می کند تا متوجه شوید ترس تان چه چیزی می خواهد به شما بگوید.

همانطور که پیش از این گفتیم ترس از تنها بودن به خاطر جدایی، فاصله و از دست دادن کسی ایجاد می شود. در اصل اغلب اوقات به احساسات دیگری مرتبط است:

– ترس از ترک شدن

– ترس از شکست یا کمال گرایی و مسئولیت پذیری افراطی

– ترس از اینکه دیگران چه می گویند و چه فکری دارند

شناسایی دلیل ترس ممکن است پروسه ی ساده ای بنظر برسد اما دردی که حس می کنید بیشتر اوقات واقعیت را تحریف کرده و پروسه ی غلبه را با دشواری مواجه می کند. به همین دلیل باید به خاطر داشته باشید که نباید احساسات تان را نادیده بگیرید بلکه باید مستقیما رویشان کار کنید.

۴- به جنبه های مثبت تنها بودن فکر کنید: غلبه بر ترس از تنها بودن لزوما به معنای این نیست که باید از آن اجتناب کنید. باید درک کنید که تنها بودن بخشی ضروری و مثبت در زندگی تان است. مثلا به مانند پناهگاهی است که می توانید پیوندتان با خود را محکم تر کنید.

به منظور دستیابی به این هدف می توانید تنها بودن را با چیزهای مثبت مرتبط سازید. اگر این کار را بکنید از شدت ترس تان کاسته خواهد شد. تنها بودن همچنین باعث دوره ای از جوانی در زندگی تان می شود و به این نقطه میرسید که متوجه شوید باید مراقبت از خودتان را در اولویت قرار دهید. تنها بودن کمک می کند بهتر خودتان را درک کنید و از تنها بودن لذت ببرید.

۵- تنها بودن از جمله نیازهای انسانی است: همانطور که گفتیم تنها بودن برای سلامت عاطفی تان خوب است. این یعنی باید زمان هایی را، احتمالا به طور روزانه، به تنها بودن اختصاص دهید تا بتوانید انرژی ای که در طول روز از دست دادید را بازیابی کنید.

پیاده روی، فیلم دیدن، تنها غذا خوردن و… از لحظات برای لذت بردن از تنهایی تان استفاده کنید.

۶- از یک متخصص کمک بگیرید: گاهی اوقات ترس از تنها بودن می تواند به مشکلی جدی تبدیل شود و حتی به افسردگی اضطراب و وابستگی عاطفی برسد. به همین دلیل اگر حس می کنید که لازم است، حتما با یک متخصص مشورت کنید.

به یاد داشته باشید که شما بهترین همراه خودتان هستید. اگر خودتان نبودید، کسی که الان هستید نبودید. واضح بنظر می رسد اما مردم اغلب فراموش می کنند که خودشان بهترین دوست خودشان هستند. فقط خودتان هستید که خودتان را به خوبی درک می کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید