با علائم خودکشی آشنا شوید

هر ساله حدود ۴۲ هزار آمریکایی بوسیله‌ی خودکشی می‌میرند، بیش از ۱ میلیون نفر دیگر تلاش به انجام این کار کرده و حدود ۹ میلیون نفر به این کار فکر می‌کنند. بین نوجوانان و بزرگ‌سالان زیر ۳۵ سال، خودکشی بعد از تصادف دلیل عمده‌ی مرگ و میر است. خودکشی قابل پیشگیری است. یک راه برای متوجه شدن این موضوع آن است که علائم را در نظر داشته باشید.

علائم هشدار دهنده

افرادی که جان خود را می‌گیرند نمی‌خواهند بمیرند، بلکه می‌خواهند درد را متوقف کنند. حرف آنها در مورد خودکشی را تنها تهدید تلقی نکنید. اگر علائمی مشاهده کردید مبنی بر اینکه آنها ممکن است به خود‌شان صدمه بزنند، کمک بگیرید.

منزوی می‌شود

فرد از دوستان نزدیک و خانواده‌اش اجتناب می‌کند، علاقه‌اش را به فعالیت‌ها و رویداد‌های اجتماعی از دست داده و تنها می‌شود.

بر روی مرگ تمرکز می‌کند

برخی افراد راحت در مورد مردن صحبت می‌کنند و یا اینکه بر موضوع مرگ و مردن متمرکز هستند. آنها ممکن است به دنبال راه‌هایی برای کشتن خود بوده یا اقدام به خرید اسلحه، چاقو یا قرص کنند.

درماندگی نشان می‌دهد

فرد ممکن است در مورد درد تحمل نشدنی صحبت کرده یا حس کند باری بر روی دوش دیگران است.

برنامه‌ریزی می‌کند

فرد ممکن است به سمت آماده شدن برای مرگ گام بردارد مثلا وصیت نامه بنویسد، وسایلش را به دیگران بدهد و با دیگران خداحافظی کند. بعضی‌ها ممکن است یادداشت خداحافظی بنویسند.

نوسان در خلق و خو یا خواب

اغلب فرد ممکن است افسرده، مضطرب، ناراحت یا عصبانی باشد. او همچنین ممکن است خیلی تحریک پذیر و دمدمی مزاج هم باشد. اما ناگهان وقتی تصمیم به خودکشی می‌گیرد آرام شود. پس ممکن است خیلی بیشتر یا کمتر از قبل بخوابد.

بنوشد یا دارو بخورد

سوء مصرف مواد شانس خودکشی را بالا می‌برد. استفاده از مقدار زیادی مواد یا الکل ممکن است راهی برای خاموش کردن درد یا صدمه زدن به خود‌شان باشد.

حرکات بی‌پروایانه

فرد ممکن است کار‌های خطرناکی انجام دهد، مثل رانندگی در حالت مستی یا داشتن روابط جنسی ریسکی.

چطور کمک کنیم؟

تمام علائم هشدار دهنده‌ی خودکشی را جدی بگیرید. کمک و مشارکت شما ممکن است موجب نجات دادن یک زندگی شود. از اینکه بپرسید عزیز‌تان به خودکشی فکر می‌کند، افسرده است یا مشکلی دارد نهراسید. یک گفت و گوی رک و صادقانه، ممکن است افکار مرتبط با خودکشی را از بین برده یا کاهش دهد.

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید