با نشانه های خستگی روحی آشنا شوید

ریتم تند زندگی مدرن برای ایجاد خستگی در افراد کافی است، اما تمام خستگی ها جسمی نیستند. احساس خستگی مداوم می تواند نه  تنها به دلیل برنامه ی شلوغ روزانه، بلکه به دلیل عدم تطابق میان نیازهای عاطفی و سبک زندگی تان باشد. گاهی اوقات این بدن ما نیست که خسته است، بلکه روح مان است. اگر علائم زیر را به همراه خستگی کلی دارید، شاید از خستگی روحی رنج می برید.

 

احساس اضطراب شدید می کنید

صبح ها با حس رخوت از خواب بیدار می شوید اما نمی توانید دلیل مشخصی برای آن پیدا کنید؛ این حس باعث می شود که بیرون آمدن از رختخواب برایتان دشوار باشد. حس می کنید که درست به زندگی تان رسیدگی نمی کنید، با اینکه عملکرد خوبی در دانشگاه، سر کار یا خانه دارید. این حس اضطراب اغلب با افکار مشوش، حس سردرگمی مبنی بر اینکه شما واقعاً که هستید و ترس از اینکه مبادا دیگران به چشم فردی نالایق و حقیر به شما نگاه کنند، همراه است. ممکن است به سندرم ایمپاستر مبتلا شوید و سخت بکوشید تا کمبودهایی که خودتان حس می کنید وجود دارند را برطرف کنید. همین مسئله منجر به خستگی بیشتر می شود.

 

علائم فیزیکی ای دارید که وقتی تحت استرس هستید تشدید می شوند

آیا مشکلات مربوط به سلامتی طولانی مدت و مبهمی دارید که پزشک تان نمی تواند دلیل شان را تشخیص دهد؟ شاید از مشکل روحی روانی رنج می برید. تشویش های درونی ما اغلب در جسم مان خودشان را نشان می دهند. مثلاً شاید به طور مداوم از سوء هاضمه، اگزما، درد پشت، میگرن و غیره رنج می برید. علم در حال حاضر ثابت کرده که میان وضعیت جسمانی و روحی ما ارتباط مستقیم وجود دارد. علائمی که تحت استرس بدتر می شوند اغلب منشا روانشناسانه دارند.

 

نسبت به گذشته وسواس دارید

افراد گاه و بی گاه به گذشته فکر می کنند، اما توجه شان متمرکز بر حال و آینده است. تمایل به وسواس داشتن روی اشتباهات گذشته نشانه ی مشکل احساسی است. این مسئله حاکی از آن است که شما در پیدا کردن فرصت های مثبت در شرایط فعلی تان مشکل دارید بنابراین باید تغییراتی را به وجود بیاورید تا بتوانید دوباره با زندگی تان آشتی کنید.

 

نوسان خلق وخو دارید

وقتی در زندگی هدفمند باشید، خلق و خوی تان معمولاً ثبات دارد. اگر احساس تشویش یا سردرگمی می کنید، شاید در نظرتان اینطور باشد که زندگی تان از کنترل خارج شده؛ این مسئله باعث می شود که ناراحت و غیرقابل پیش بینی باشید. علاوه بر این، شاید نتوانید  حتی احساسات تان را برای کسی توضیح دهید. ممکن است حس کنید دارید دیوانه می شوید و همین مسئله اضطراب دوچندانی را به شما وارد کند و از همین رو برای پیدا کردن واقعیت به دنبال اطمینان و تسلی خاطر از سوی دیگران باشید.

 

هرچقدر می خوابید باز هم خسته اید

برای برطرف کردن خستگی بدن یک چاره ی ساده وجود دارد: استراحت. اما متاسفانه اگر روح تان خسته باشد استراحت کردن چندان کاری از پیش نمی برد. حتی شاید خوابیدن برایتان دشوار باشد و وقتی هم که بالاخره خواب تان می برد، بسیار کوتاه می خوابید.

 

اگر روح تان خسته است چه باید بکنید

مسلماً برخی از علائمی که نام بردیم می توانند نشان از یک مشکل پزشکی باشند، بنابراین بد نیست که یک چکاپ انجام دهید. اما در غیر این صورت، باید نگاهی دوباره به زندگی تان انداخته و سبک زندگی تان را بررسی کنید. شاید وقت آن است که به دنبال شغلی کم استرس تر باشید، بیشتر استراحت کنید یا رژیم غذایی تان را تغییر دهید. پس از آن، یک گام به عقب برداشته و ببینید که در زندگی چه مسیری را در پیش گرفته اید، چه اهدافی دارید و تا چه اندازه در مسیر رسیدن به آن ها هستید. آیا از شغل تان راضی هستید؟ آیا از روابط تان راضی هستید؟ این ها سوالات آسانی نیستند، اما پاسخ به آن ها شما را در تغییراتی که لازم است به  وجود بیاورید یاری می کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید