با ویژگی های یک انسان خودشیفته آشناشوید تا گول شان را نخورید

انسان های نارسیسیست یا خودشیفته در تمام عرصه های زندگی یافت می شوند. آنها را در خانواده، محل کار یا هر جمع دیگری می توان یافت. ظاهرشان ممکن است جذاب باشد، اما در پشت آن شخصیتی خطرناک و آسیب دیده را پنهان کرده اند. آشنایی با نحوه ی کارکرد مغز یک خودشیفته کمک می کند تا اعمال و رفتارشان را بهتر درک کنید. موارد زیر شما را با یک خودشیفته بیشتر آشنا می کنند:

۱_ آنها حیله گر و فریب دهنده بوده و خوب می توانند اعتماد دیگران را جلب کنند

یک نارسیسیست خوب می داند که چطور برونگرا، جذاب و باملاحظه به نظر برسد. آنها بازیگران با مهارتی هستند که به شما حس مهم بودن می دهند. در ابتدا سرگرم کننده، مشوق و هیجان انگیز هستند. راحت می شود دوست شان داشت. اغواگر هستند و دل شما را با هدایای بسیار و کارهای رمانتیک می برند. اما به محض اینکه رام شان شوید، از این رو به آن رو می شوند. از شما سوء استفاده می کنند و این رفتارشان تا زمانی ادامه پیدا می کند که یا شما بروید یا خودشان ترک تان کنند. از آنجایی که شما را سخت متقاعد به اعتماد کرده اند، فکر ترک کردن شان را نمی کنید. می مانید و فکر می کنید این شما هستید که به سرش زده است.

۲_ از فریب دادن و توهین کردن به شما خوشحال می شوند

خودشیفته ها رابطه ای عجیب با حقیقت دارند. اغلب دروغ می گویند، وقایع را تغییر می دهند و هرطور دلشان بخواهد داستان را تعریف می کنند. به یاد داشته باشید که دروغ هایشان برای خودشان واقعی هستند. مثلا اگر ادعا کنند شما با آنها بدرفتاری کرده اید، واقعا باور دارند که شما مقصر هستید. به همه می گویند که شما “آدم بده” هستید. جوری به شما توهین می کنند که باور می کنید حرف های نامهربانانه شان در مورد شما واقعیت دارند. محتاج تایید آنها می شوید. از آنجایی که خود واقعی شان را از دیگران مخفی می کنند سخت می شود دیگران را متقاعد کرد که آنها در خلوت چه شکلی هستند.

۳_ اگر آنها را زیر سوال ببرید، یا عصبانی می شوند یا حقیقت را انکار می کنند

وقتی متوجه شوید در ارتباط با کسی هستید که متوجه واقعیت نیست، در ابتدا ممکن است سعی کنید او را به چالش بکشید. اما این کار شما را به جایی نمی رساند چرا که یک خودشیفته به شما می گوید نمی توانید به چیزی که حس می کنید اعتماد کنید. در ذهن شان آنها هستند که همیشه حقیقت را می دانند. وقت تان را حرام استدلال کردن برای آنها نکنید، مخصوصا اگر تحت استرس، سوءاستفاده گر می شوند.

۴_ پشت اعتماد به نفس شان سراسر نامطمئنی است

افراد خودشیفته از فریب دادن دیگران احساس رضایت می کنند، اما حقیقتا شاد نیستند. آدم های شاد احتیاج ندارند که برای اثبات خودشان اشک دیگران را دربیاورند. آنها افرادی ضعیف و حسودند که می دانند در تعامل سالم با انسان ها محدودیت دارند. نمی توانند با کلمات بیان کنند اما می دانند که از درون مشکلی جدی دارند. می دانند که شادی روابط عادی نصیب شان نمی شود و هرگاه زوج های شاد را می بینند احساس پوچی می کنند.

شما از آنچه فکر می کنید آزادی بیشتری دارید

شما می توانید یک فرد خودشیفته را ترک کنید. وقتی متوجه تاکتیک هایشان بشوید، می توانید پایتان را از رابطه پس بکشید. آنها مشکل شما نیستند. اولویت با سلامت شماست. بهبود یافتن پس از ارتباط با یک نارسیسیست زمان می برد، اما می توانید یاد بگیرید که دوباره به خودتان اعتماد کنید. نکته ی مثبت این است که وقتی یک بار با چنین شخصی باشید، دفعات بعدی می توانید علائم نارسیسیست بودن را در دیگران تشخیص داده و از ارتباط با آنها به کل اجتناب کنید.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید