با ۴ تیپ رایج اسکیزوفرنی آشنا شوید

ادامه دادن زندگی با داشتن باری از بیماری روانی بر دوش خود سخت است اما گاهی اوقات شما با چیزی مثل اسکیزوفرنی طرف هستید که اوضاع را پیچیده می‌کند و اختلالی نیست که راحت بتوان  نوعش را تشخیص داده و شروع به درمان مناسب کرد.

در مورد اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی یکی از جدی‌ترین بیماری‌هایی است که یک نفر می‌تواند در طی زندگی‌اش تجربه کند. این بیماری بر رفتار، تفکر و درک شما تاثیر می‌گذارد. حتی می‌تواند تصور شما از واقعیت را تحریف کرده و شما را در دنیایی پر تاب کند که هیچ چیز در آن با عقل جور در نمی‌آید. هنوز معلوم نیست که چه چیزی این اختلال را تحریک کرده و موجب بوجود آمدن آن می‌شود. مطالعات زیادی آن را به عنوان یک بیماری ارثی نشان داده‌اند حال آن‌که  یک سری دیگر از مطالعات عنوان کرده‌اند که عوامل بیولوژیکی و حتی عوامل خارجی نیز می‌توانند منجر به بروز این اختلال شوند. بنابراین هنوز خیلی چیز‌ها هست که ما در مورد این بیماری نمی‌دانیم. علائم معمول اسکیزوفرنی شامل: افزایش بی‌علاقگی، واکنش‌های عجیب غریب، مشکل در صحبت کردن و حتی دیدن یا شنیدن چیز‌هایی که وجود ندارند می‌شود.

۴تیپ رایج اسکیزوفرنی

پس تا به اینجا می‌توانیم اینطور نتیجه گیری کنیم که اسکیزوفرنی بیماری پیچیده‌ای است. زندگی با اسکیزوفرنی آسان نیست، اما آگاهی هر چه بیشتر در مورد آن به شما کمک  می‌کند که درک بهتری داشته و به خود‌تان یا عزیز‌تان کمک کنید. در ادامه اطلاعات ارزشمندی را در مورد ۴ تیپ رایج اسکیزوفرنی برایتان عنوان می‌کنیم.

۱. اسکیزوفرنی پارانوئید

اسکیزوفرنی پارانوئید شایع‌ترین نمود این اختلال است. طبق طبقه بندی بین‌المللی بیماری‌ها اصلی‌ترین نشانه‌ی این نوع اسکیزوفرنی ترحم است. به دلیل جنبه‌ی پارانوئید بودن آن این توهمات معمولا به همراه احساسات غیر معمول تحت نظر بودن، دنبال شدن و مورد خیانت قرار گرفتن می‌باشند. بر‌خلاف دیگر تیپ‌های رایج اسکیزوفرنی، اسکیزوفرنی پارانوئید می‌تواند در سنین بالا‌تر هم رخ دهد و لزوما زمان بروز آن سنین پایین نیست. در این زمینه می‌توانید به فیلم مستند A beautiful mind   که  از زندگی جان فوربزنش جوینور ریاضی دان ساخته شده است مراجعه کنید.

۲. اسکیزوفرنی کاتاتونی

اگر چه از دیگر تیپ‌های اسکیزوفرنی نادر‌تر است، اما رفتار کاتاتونیک هم در بیماران اسکیزوفرنیک و هم در بیمارانی که از دیگر بیماری‌های روانی مانند افسردگی یا اختلال دو قطبی رنج می‌برند مشهود است. در این نوع از بیماری افراد رفتاری جنون آمیز دارند که گاهی رفتار‌های هیجانی از خود بروز می‌دهند و گاهی نه حرف می‌زنند و نه حتی تکان می‌خورند.

۳. اسکیزوفرنی سازمان نیافته

این تیپ باعث بروز الگو‌های رفتاری سازمان نیافته در بین بیماران می‌شود که باعث می‌شود ارتباط برقرار کردن با دیگران دشوار شود چرا که  آنها نمی‌توانند خط فکری شما را دنبال کنید. این نوع وقتی پیشرفته شود می‌تواند گفتار و حرکت بیماران را مختل کند. خیلی زود هم توهمات جای واقعیت‌ها را می‌گیرند. این تیپ بین ۱۵ تا ۲۰سالگی توسعه می‌یابد که یعنی بین نوجوانان و جوانان بسیار شایع‌تر است.

۴. اسکیزوفرنی غیر قابل تفکیک

وقتی یک بیماری علائم مختلفی مربوط به تیپ‌های مختلف را از خود بروز می‌دهد، اغلب به اسکیزوفرنی غیر قابل تفکیک  یا غیر قابل تشخیص مبتلا است. به عنوان مثال فرد ممکن است هم از رفتار سازمان نیافته و هم از پارانویا رنج برد که این دسته بندی تیپ آن را دشوار می‌کند. تشخیص این نوع تیپ بسیار حساس است و خیلی به پزشک معالج بستگی دارد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید