با ۵ ترسی که میان همه‌ی انسان‌ها مشترک است آشنا شوید

هرگز نباید فراموش کنیم که ترس، احساسی سالم است. ترس بخشی از غریزه ی زنده ماندن و نجات پیدا کردن شماست. برخی از ترس هایی که میان همه ی ما مشترک است کاملا منطقی هستند و در اصل خلاص شدن از دست آن ها ایده ی خوبی نیست. چرا که اگر از دست این ترس ها خلاص شوید، از دست حس ریسک کردن تان هم خلاص شده و بی جهت خود را در معرض خطرات گوناگون قرار می دهید.

ترس هایی که میان انسان ها مشترک است به حفاظت فیزیکی و روانشناسی یکپارچگی و زندگی برمی گردند. این ترس ها در تمام مردم دنیا وجود دارند چرا که از ما مراقبت می کنند. این ترس ها ریشه های قوی بیولوژیک و فیلوژنتیک دارند.

شاید متوجه نباشید که ترس نیرویی موثر است. اگر متوجه این قضیه باشید می توانید از آن به نفع خودتان استفاده کنید. مردم از سر ترس کارهای مسخره ای انجام می دهند. با این وجود می شود از این ترس برای ایجاد چیزهای خارق العاده استفاده کرد. احتمالا دین، فلسفه و علم همگی پاسخی به این ترس ها هستند. این ها فقط راه های مختلفی برای کنترل آن ها هستند. اما بشر به طور کلی از چه چیزهایی می ترسد؟

مرگ: این ترس قلب غرایز زنده ماندن است. از دیدگاه بیولوژیکی، زندگی راهی برای ماندن پیدا می کند. تمام موجودات با مرگ مبارزه می کنند. ترس از مرگ نیز مولد ترس های بسیار دیگری است که در انتها به این ترس برمی گردند. ما از ارتفاع می ترسیم چون ممکن است بیوفتیم و بمیریم. به همین دلیل هم هست که از هواپیماها یا حرکت در ماشین با سرعت خیلی بالا و غیره می ترسیم. این ترس ها میان تمام انسان ها و فرهنگ ها مشترک است.

۲- از دست دادن استقلال: به بیان دیگر داریم در مورد ترس از دست دادن آزادی تان و کنترلی که بر روی اعمال و افکارتان دارید صحبت می کنیم. از دیدگاهی سمبلیک، این جنبه هم به ترس از مرگ مربوط است. ترس های بسیار دیگری از این ترس نشات می گیرند، مثل ترس گیر کردن زیر آوار یا حبس شدن در فضایی با اکسیژن کم. در هر دوی این شرایط آزادی فرد بسیار محدود است.

۳- تنهایی: حتی رایج تر از ترس از تنها بودن، ترس از دست دادن ارتباط با دنیاست. رد شدن یا نادیده گرفته شدن برای ما چراغ قرمز است. این ها علائمی هستند که نشان می دهند ممکن است ارتباط  مان را با دیگر افراد از دست داده و محکوم به تنهایی و انزوا باشیم. به رسمیت شناخته نشدن و مورد احترام واقع نبودن زخم عاطفی ای ایجاد می کند که بهبود آن ممکن است مدت ها طول بکشد. حسادت و خودخواهی هم جزو عواطفی هستند که همراه با این ترس می آیند. اگر کسی حسود است به خاطر این است که از ترک شدن می ترسد.

۴- بیمار یا ناقص شدن: ترس از ناقص شدن هم به غرایز بقای ما مرتبط است.شما لازم دارید تا بدن تان به خوبی و درستی کار کند. به همین دلیل است که از یک سری وسایل مثل سوزن و چاقو می ترسیم و ترس بیمار شدن هم بسیار شایع است. ما می ترسیم که به جسم مان صدمه زده و نمی خواهیم در شرایطی باشیم که سلامتی ما را به خطر می اندازد. به همین دلیل از مکان های آلوده یا حیوانات وحشی دوری می کنیم.

۵- حقارت: این ترس هم شبیه ترس از تنها ماندن است. با این حال بیشتر به حس کنار گذاشته شدن و تحقیر شدن در جمع مرتبط است. هیچ کس دلش نمی خواهد دیگران او را کوچک کنند. این ترس و ترس از تنهایی ماهیتی اجتماعی دارند. هر چه جامعه بازتر و متنوع تر باشد، مردم ترس کم تری را تجربه می کنند. از سوی دیگر این ترس در میان گروه های سخت گیر و بسیار سنتی و مطابق آداب و رسوم شایع تر است.

این ۵ ترس مدت زیادی است که در بشر وجود دارند. گاهی تبلیغات از این ترس ها برای فریب ما استفاده می کنند با این حال انسان بی نهایت باهوش و خلاق است. از همین رو می توانیم رو به رو شدن با ترس هایمان را یاد بگیریم تا ما را فلج نکرده و فشاری بر ما تحمیل نکنند.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید