با ۶ نوع سوء استفاده در رابطه آشنا شوید

همانطور که احتمالا می دانید، سوء استفاده فرم ها و شکل های مختلفی دارد. در یک رابطه، انواع مختلفی از سوء استفاده وجود دارد. بیشتر افراد آرزوی یک رابطه سالم و سرشار از عشق را دارند. روابط سالم، با احترام، مهربانی، از خود گذشتگی و ویژگی های دیگر همراهند. شناخت سوء استفاده و انواع مختلف آن، نیازمند آگاهی است. خیلی پیش می آید که در یک رابطه یک طرف مدت های مدیدی مورد سوء استفاده قرار می گیرد، اما خودش از آن بی خبر است و حس می کند که حتما مشکلی دارد. در ادامه شما را با انواع مختلف سوء استفاده در رابطه آشنا می کنیم.

۱_ سوء استفاده ی فیزیکی

وقتی کلمه ی سوء استفاده را می شنوید، معمولا ذهن تان به سمت سوء استفاده ی فیزیکی و جسمی می رود. سوء استفاده ی فیزیکی ممکن است به شکل کتک زدن یا هل دادن باشد. اما شامل نادیده گرفتن یا ترک کردن هم می شود چرا که با جنبه های فیزیکی سروکار دارد. سوء استفاده ی فیزیکی همینطور محبوس شدن برخلاف میل یا بیرون رانده شدن از فضای شخصی تان هم هست. سوء استفاده ی فیزیکی رایج ترین فرم خشونت خانگی است.

۲_ سوء استفاده ی کلامی

سوء استفاده ی کلامی شامل داد زدن، توهین کردن یا تهمت زدن و دروغ گفتن می شود. گاهی اوقات هم طرف مقابل برای دیوانه کردن شما سعی می کند شما را متقاعد کند که آنچه باور دارید، اشتباه است.

۳_ سوء استفاده ی روانی

چنین سوء استفاده ای باعث می شود فرد چنان منزوی شود که فقط عده ی کمی از حال و روز او باخبر باشند. این نوع سوء استفاده هم به مانند نوع قبلی می تواند در راستای دیوانه کردن شما باشد. فرد به شما دروغ می گوید، حال آنکه حقیقت پیش چشم شماست و بدین طریق سلامت روان تان زیر سوال می رود. کسانی که خود سابقه ی بیماری روانی دارند، در این شرایط بیشتر دچار آسیب می شوند. این نوع سوء استفاده نه تنها شما را علیه خودتان می کند، بلکه باعث می شود دیگران هم علیه شما شده و با استناد به حرف های او، طرف مقابل را آدم خوبه ببینند.

۴_ سوء استفاده ی جنسی

امکان وقوع تجاوز حتی در رابطه هم امکان پذیر است. اگر هر کدام از طرفین نخواهند نزدیکی داشته باشند اما طرف مقابل اجبار کند، این عمل نوعی سوء استفاده یا تجاوز تلقی می شود. با اینکه سوء استفاده ی جنسی عملی فیزیکی است، اما می تواند تاثیر عاطفی و روانی هم داشته باشد. استفاده از رابطه ی جنسی برای به دست آوردن آنچه که می خواهید، برای دادن حس ارزشمندی به طرف مقابل یا توهین کردن به او هم نوعی سوء استفاده ی جنسی تلقی می شود.

۵_ سوء استفاده ی عاطفی

این مورد شبیه به سوء استفاده ی روانی است اما بیشتر روی احساسات تاثیر می گذارد تا تفکر. در این سوء استفاده احساسات قربانی وقتی همگام با احساسات سوء استفاده کننده نباشند نادیده گرفته می شوند. کنترل کردن یکی از انواع رایج سوء استفاده ی عاطفی است. حال چه کنترل مالی باشد، کنترل رفت و آمد یا هر نوع کنترل دیگری. گاهی اوقات این کنترل از رویدادهای گذشته یا حسادت نشات می گیرد اما به هر حال سوء استفاده ی عاطفی تلقی می شود. از انواع دیگر سوء استفاده ی عاطفی می توان به دادن حس بی ارزشی به طرف مقابل، توهین کردن و نادیده گرفتن اشاره کرد. تبعیض نژادی، تبعیض جنسیتی و مسخره کردن زبان و قومیت دیگری نیز شامل سوء استفاده ی عاطفی می شوند.

۶_ سوء استفاده از اعتیاد

دلیل مطرح شدن این سوء استفاده در اینجا آن است که بر روی بیش از یک فرد تاثیر می گذارد. اعتیاد به الکل یا مواد مخدر هم بر فرد استعمال کننده اثر می گذارد، هم بر خانواده و اطرافیان او. در رابطه تان اگر شریک تان به چیزی اعتیاد دارد، بهتر است که از کمک یک متخصص بهره مند شوید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید