با ۷ مزیت شکست خوردن آشنا شوید

هیچ کس دوست ندارد شکست بخورد. باختن حس دردناکی دارد. شکست چیزی است که به هر قیمتی سعی در اجتناب از آن را داریم. و با اینکه ما تمام تلاش‌مان را صرف موفقیت می‌کنیم، اما گاه و بی گاه شکست خوردن غیر قابل اجتناب است. شکست بخش جدا نشدنی‌ای از زندگی است. شاید نتوانیم جلوی شکست خوردن را بگیریم، اما این قدرت را داریم که بهترین بهره ار آن را ببریم.

اگر به آن فکر کنید می‌بینید که تنها یک راه برای اجتناب از شکست وجود دارد: دست به هیچ کاری نزدن. ولی اگر با هیچ کاری نکردن بخواهیم جلوی شکست را بگیریم که در زندگی به هیچ پیشرفتی نخواهیم رسید. اگر شجاعت تلاش کردن را نداشته باشیم، هیچ جای پیشرفتی وجود ندارد. و متعاقبا بزرگ‌ترین شکست زندگی همین سعی نکردن خواهد شد.

برای رسیدن به سرافرازی، باید شجاعت سعی کردن را داشت. حتی بیشتر اینکه برای دستیابی به موفقیت، باید احتمال شکست خوردن را پذیرفت. چرا که شیرین‌ترین پیروزی‌ها آنهایی هستند که سخت بدست آمده‌اند.

شکست خوردن نه تنها تجربه‌ای برای یادگیری است، بلکه می‌تواند اراده‌ی فرد را نیز قوی کند. وقتی به افراد فوق العاده موفق نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که بعد از هر شکست کمی قوی‌تر و عاقل‌تر شده‌اند. فرقی نمی‌کند که چند بار زمین خورده‌اند، این آدم‌ها همیشه از جای خود برخواسته‌اند. حال بیایید تا نگاهی به خوبی‌های شکست خوردن بیندازیم.

۱_ شکست شخصیت‌تان را قوی می‌کند

زندگی کردن در منطقه‌ی امن و روشن زندگی راحت است. هیچ چالشی نیست و هیچ چیزی وجود ندارد که شما را از منطقه‌ی امن‌تان بیرون بیندازد. اما در عین حال بی تحرکی و رکود وارد زندگی‌تان می‌شود. در این حالت فرصت‌های زیادی برای رشد به عنوان انسان وجود ندارد. هیچ چیز برای شکل دادن شخصیت وجود ندارد. زندگی راحتی است اما چیزی یاد نمی‌گیرید.

شخصیت‌های قوی در سمت روشن و امن زندگی شکل نمی‌گیرند. این شخصیت‌ها از طریق سختی‌ها و چالش‌های زندگی هستند که شکل گرفته و قوام می‌یابند.

مواجهه با شکست، آزمون مهمی برای شخصیت است. شکست عزم شما را برای موفقیت به چالش می‌کشد.

وقتی در شرایط دشوار همچنان به حرکت ادامه می‌دهید شخصیت‌تان قوی می‌شود. ممکن است در میان راه زمین بخورید، اما پاداش را کسانی می‌گیرند که دوباره روی پایشان می‌ایستند.

۲_ شکست بزرگ‌ترین معلم است

موفقیت خیلی معلم نیست. به گفته‌ی بیل گیتس موفقیت اتفاقا معلمی بد است چرا که باعث می‌شود مردم فکر کنند امکان شکست وجود ندارد. از همین رو اگر کسی فکر کند که هیچ وقت شکست نمی‌خورد، از خود راضی شده و دیگر شرایط را آنقدر جدی نمی‌گیرد.

از سوی دیگر شکست می‌تواند درس‌های ارزشمندی به شما بدهد. اگر پذیرای آن باشید، می‌تواند از خود موفقیت درس‌های بهتری در  مورد موفق شدن بهتان بدهد.

نباید از شکست ترسید چرا که بخش جدا نشدنی‌ای از زندگی است. سعی کنید آن را بپذیرید و ببینید که چطور می‌شود از آن درس گرفت. از درس‌هایی که از اشتباهات‌تان می‌گیرید برای اجتناب از اشتباهات مشابه استفاده کنید.

۳_شکست نشان‌گر مناطق قابل پیشرفت است

فصل‌هایی در زندگی وجود دارد که در آنها به این باور می‌رسیم که هر کاری که انجام می‌دهیم به موفقیت ختم می‌شود. در این شرایط روی ابرها سیر می‌کنیم، اما شکست در این جور مواقع اطمینان حاصل می‌کند که متوجه واقعیت هستیم و نه تنها پاهایمان را روی زمین برمی‌گرداند، بلکه بی رحمانه نشان می‌دهد که کجا هستید.

شکست به وضوح نشان می‌دهد که چه منطقه‌ای از زندگی‌تان نیاز به بهبود و پیشرفت دارد. اگر امتحانی را رد بشوید، به وضوح به شما می‌گوید که یا به اندازه‌ی کافی درس نخوانده‌اید یا اولویت‌هایتان را درست دسته‌بندی نکرده‌اید. اگر در انجام کاری شکست بخورید نشان دهنده‌ی این است که خودتان را به اندازه‌ی کافی وقف آن نکرده‌اید.

در بسیاری از مواقع شکست نشان می‌دهد که یک چیزی درست نیست. پس به جای فراموش کردن اشتباه‌تان، از شکست برای پیشرفت استفاده کنید.

۴_شکست فرصتی برای شروع دوباره می‌دهد

خوشبختانه بعد از هر بار که می‌بازیم می‌توانیم دوباره به بازی برگردیم. شکست کمک می‌کند که دوباره تلاش‌تان را به کار ببندید، اما این بار عاقلانه‌تر و هوشمندانه‌تر.

۵_شکست کمک می‌کند تا به پتانسیل کامل‌تان برسید

برای پا فراتر گذاشتن از حد و مرزها، برای غلبه بر محدودیت‌ها، برای ممکن کردن غیرممکن‌ها، نباید از شکست ترسید. اگر بخواهید واقعا بهترین‌تان باشید، باید آماده باشید که شکست پشت شکست را پشت سر گذاشته تا به اهداف‌‌تان برسید. با پذیرفتن امکان شکست خوردن، ریسک پذیری‌تان بالاتر می‌رود و برای همین لازم است که در عرصه‌های گوناگون زندگی به پتانسیل کامل‌تان برسید.

۶_شکست ثابت می‌کند که شجاعت سعی کردن را داشتید

اینکه فکر کنید چه اتفاقی ممکن بود بیوفتد اما نیوفتاد، دردناک است. خیلی‌ها مدام از خودشان می‌پرسند ” چه می‌شد اگر؟” بدون اینکه جوابی برای آن پیدا کنند. این از آن سوال‌هایی است که می‌تواند مدت طولانی‌ای حس پشیمانی بهتان القا کند.

اما اگر شکست بخورید دیگر ” چه می شد اگر؟”ی وجود ندارد؛ چراکه شکست شاهدی بر این است که شما شجاعت سعی کردن را داشتید.

۷_شکست باعث می‌شود قدردان موفقیت‌تان باشید

تصور کنید که هر کاری می‌کنید به موفقیت ختم می‌شود. موفق شدن در همه چیز هیجان انگیز نیست؟ مشکل این موضوع این است که با گذشت زمان کمتر قدر موفقیت‌تان را می‌دانید.

اما اگر جهنم را از سر گذرانده باشید، اگر از پس سختی‌های بزرگ برآمده باشید، به شدت قدر موفقیت‌تان را خواهید دانست.

در انتها باید گفت آنچه که اهمیت دارد این است که شکست مسئله‌ای غیر قابل اجتناب است، با درک و توجه بیشتر به موارد نام برده شده در این مطلب دیگر از شکست نهراسیده و از آن به نفع خودتان استفاده خواهید کرد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید