ببخشید و ادامه دهید

امروزه آستانه تحمل ما به قدری پایین است که حتی یک غریبه هم میتواند ما را آزرده کند. تصور کنید با ماشین خود به فروشگاهی می روید. در ترافیک گیر می کنید. کسی از سمت اشتباه از شما سبقت می گیرد. بلافاصله عصبانی می شوید و حتی اگر صدای شما را نشنود به او بد و بیراه می گویید .

موضوع به همینجا ختم نمی شود. شما همچنان به آن موضوع فکر می کنید. ذهنتان برآشفته می شود. سپس می گویید امروز حال و حوصله ندارید. آیا حال روحی شما به عملکرد یک فرد غریبه وابسته است؟

ما همیشه کنترل فرمان خود را به دست دیگران می دهیم. به آنها قدرتی بیش از آنچه که سزاوارش هستند را می دهیم. یک غریبه حق و حقوق کافی برای کنترل حال روحی شما را ندارد. پس قدرت خود را پس بگیرید. او را ببخشید و به مسیرتان ادامه دهید.

تا زمانی که دیگران را نبخشید، آنها فضای ذهنی شما را مجانی اشغال می کنند. ایزابل هولاند

فرض کنید با دوستان خود برای تعطیلات آخر هفته برنامه ریزی کرده اید. از دیدن آنها هیجان زده هستید. اما لحظه آخر تماسی با شما گرفته می شود و متوجه می شوید که برنامه شان را کنسل کرده اند. احساس ناامیدی می کنید. شروع به ساخت افکار تکرارشونده در ذهن خود می کنید. این افکار روز شما را خراب می کنند. آنها را ببخشید و به راهتان ادامه دهید.

بخشیدن دیگران جسارت می خواهد. به قول گاندی: « انسان ضعیف هیچ گاه قادر به بخشیدن نیست. بخشش صفت افراد قدرتمند است.»

چرا باید ببخشیم و به راهمان ادامه دهیم:

خودتان را ببخشید

با خود می گویید بخشیدن و فراموش کردن اتفاقی که افتاده برایتان آسان نیست. به علاوه چرا باید کسی را ببخشید؟ اگر فردی مرتکب اشتباه شده، باید حداقل مجازات شود.اگر دیگران را نبخشید در واقع خودتان را مجازات می کنید.

چه کسی از فکر کردن به اتفاقی که افتاده رنج می کشد؟ شما. بنابراین دیگران را به خاطر خود و نه به خاطر آنها ببخشید.

بخشیدن باعث بهتر شدن حال کسی که شما را آزار داده نمی شود، باعث بهتر شدن حال خودتان می شود. چیتان بهاگات

دیگران را همانگونه که هستند بپذیرید

اگر همه مثل هم فکر کنند، یک جور غذا بخورند و زندگی کنند، دنیا به جالبی الان نخواهد بود. اما ما هیچ وقت منحصربفرد بودن دیگران را به رسمیت نمیشناسیم.فکر می کنیم فقط راه ما درست است. منحصربفرد بودن افراد را بپذیرید. با این کار میتوانید آنها را در صورتی که کاری مغایر با انتظارات شما انجام دهند، بپذیرید.

از زاویه دید دیگران فکر کنید

اگر کسی شما را آزار می دهد، همیشه به این معنا نیست که از قصد آن را انجام می دهد. گاهی اوقات فکر کردن از زاویه دید دیگران آسان نیست. شما نمیدانید آنها در چه شرایطی زندگی می کنند. هر کسی الویتهای مختلفی دارد. مدتی خود را جای او بگذارید. با این کار بهتر او را میتوانید درک کنید. حتی اگر در مورد شما خطایی مرتکب شده باشد، به شما در بخشیدن او کمک می کند. ایزاک فرایدمن جمله زیبایی دارد که می گوید: بخشش شیرین ترین انتقام است.

خودتان را ببخشید

گاهی اوقات در زندگی، مرتکب اشتباهاتی می شویم و وقتی متوجه آنها می شویم که خیلی دیر شده است. احساس گناه می کنیم  و مابقی عمر به خود لعنت می فرستیم. شاید با کسی برخورد بدی کرده ایم که او را آزرده است. حالا دیگر او با شما ارتباطی ندارد. نمیتوانید فرصتی برای معذرت خواهی کردن پیدا کنید. در نتیجه خود را غرق حسرت و پشیمانی می کنید. در اینجاست که باید خودتان را ببخشید.

خودتان را ببخشید. زندگی هنوز شانس دیگری برای تبدیل شدن به انسانی بهتر برایتان نگه داشته است. لیلا گیفتی آکیتا

وقتی از اشتباهات خود درس گرفتید، به خود قول بدهید که دیگر آن را تکرار نکنید. پذیرفتن گذشته و آماده شدن برای آینده ضروری است. فکر کردن به گذشته حالتان را بهتر نمی کند. خودتان را ببخشید و به راهتان ادامه بدهید

مراقبه کردن در بخشیدن دیگران به شما کمک می کند

اگر کنترل زیادی بر روی ذهن خود ندارید، بخشیدن دیگران آسان نخواهد بود. اگر نبخشید، انرژی زیادی از دست می دهید و زمان زیادی را صرف فکر کردن به اشتباهات دیگران می کنید.

آیا واقعا میخواهید انرژی تان را صرف افکار بیهوده کنید؟ مراقبه کنید. مراقبه کردن به شما کمک می کند کنترل ذهنتان را در دست بگیرید و افکار بی استفاده را پس بزنید.

بخشیدن گذشته را تغییر نمی دهد، اما آینده را توسعه می دهد. پال بوئس

ما در زندگی توسط افراد خانواده، دوستان، همکاران و افراد غریبه احاطه شده ایم. آنها در بخشهای مختلف زندگی روی ما تاثیر می گذارند. گاهی اوقات موجب شادی ما می شوند و گاهی اوقات منشا ناامیدی ما هستند. برخی مواقع به شدت به کسی اعتماد می کنیم اما آنها به وعده های خود عمل نمی کنند. گاهی طبق انتظار ما رفتار نمی کنند و گاهی ما نمیتوانیم از زاویه دید آنها نگاه کنیم. هیچ گاه اجازه ندهید این پیشامدهای کوچک باعث رنجش شما در ادامه  زندگی تان شوند. زندگی در اینجا متوقف نمی شود. ببخشید و به راهتان ادامه دهید.

از دخترکی پرسیدند بخشش چیست؟ او پاسخ زیبایی داد… رایحه خوشبویی که گلها وقتی آنها را لگد می کنیم، از خود متصاعد می کنند. ناشناس

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید