بدین ۷ طریق از گرفتن تصمیمات اشتباه اجتناب کنید

0
107
بدین ۷ طریق از گرفتن تصمیمات اشتباه اجتناب کنید

بدین ۷ طریق از گرفتن تصمیمات اشتباه اجتناب کنید

چرا افراد مستعد گرفتن تصمیمات بد هستند؟ خیلی ها بر این باور هستند که انتخاب های اشتباه بخشی از زندگی هستند اما تنها راهی که می توان از تاثیرات مخرب این انتخاب های اشتباه در زندگی اجتناب کرد، انجام ندادن این انتخاب ها در همان وهله ی اول است.

این کار وقتی در خود آگاهی به سر می‎ برید کار آسانی است، اما دیگر زمان هایی که خود آگاه نیستید چه؟ ذهن ما جوری برنامه ریزی شده که میان بر بزند، اما این میان برها اغلب اوقات نتایج خوبی ندارند. حال چطور می شود جوری ذهن را تعلیم داد که از خیر این میان برها گذشته و تصمیمات بهتری بگیرد؟

جست و جو و تکیه بر اطلاعات و راهنمایی های درست: وقتی انتخاب های دشواری پیش رویتان قرار می گیرد، اغلب به دنبال راهنمایی متخصصین یا کسانی که به آن ها اعتماد دارید می گردید. بعضی وقت ها اطلاعاتی که از این منابع می گیرید کارامد و درست هستند اما گاهی اوقات باید مشورتی که بهتان داده شده را به چالش بکشید تا مطمئن شوید اطلاعات درستی در دست دارید. با کمک گرفتن از یک روانشناس یا روانکاو خوب هم می توانید به وضوح عاطفی و ذهنی برسید. یک روانشناس خوب به شما کمک می کند نقشه ی راه را خودتان ترسیم کرده و با سبک سنگین کردن گزینه ها بهترین انتخاب را بکنید.

اجتناب از مشکلات معمول: ۲ مورد از چیزهایی که باعث می شوند فرد تصمیم مناسبی نگیرد یکی این است که فرض را بر بهترین سناریویی که می تواند اتفاق بیوفتد می گذارد و دیگری این است که بیش از حد به اتفاقاتی که ممکن است خوب پیش نروند فکر می کند. اگر همواره روند تصمیم گیری تان دستخوش این دو مسئله می شود، باید متد خود را بازبینی کنید تا بتوانید از بروز اشتباهات مشابه جلوگیری کنید.

تجربه تان را بررسی کنید: طبق گفته ی متخصصین، کم پیش می آید که افراد از اشتباهات گذشته شان درس بگیرند چرا که اعتراف کردن به این اشتباهات برایشان دشوار است. علیرغم چالش برانگیز بودن، باید این نگرانی ها را کاوش کنید تا متوجه شوید که اصلا چرا از اول این اشتباهات را مرتکب شده اید. اگر برای مشکل از پیش آماده باشید می توانید راه حل آن را پیدا کنید.

درونی کردن: عواطف و محیط خارجی تان تاثیر به سزایی بر پروسه ی تصمیم گیری تان دارند. درون اندیشی به شما کمک می کند تا بیشتر با احساسات تان ارتباط برقرار کرده و بیشتر متوجه محیط اطراف تان باشید. بدین ترتیب وقتی با گزینه های چالش برانگیز مواجه می شوید می توانید چهارچوب ذهنی هدفمندتری را حفظ کنید.

برای مراقبت از خودتان زمان بگذارید: استرس عامل دیگری است که باعث می شود فرد تصمیمات ضعیف بگیرد. اگر مراقب خودتان بوده و به سلامتی تان رسیدگی کنید، همواره در چهارچوب ذهنی بهتری بوده و بهتر می توانید تصمیم گیری کنید.

برای فکر کردن و مدیتیشن وقت بگذارید: حواس پرتی های روزمره که در اطراف شما هستند می توانند روی تصمیم گیری تان اثر گذاشته و باعث شوند تا تصمیمات اشتباه بگیرید. انجام چند کار به طور همزمان هم باعث می شود تا نتوانید آنطور که باید و شاید تفکر کرده و همواره در عجله باشید.

لازم است که روزانه حداقل ۳۰ دقیقه را به فکر کردن و دور بودن از حواس پرتی  ها اختصاص دهید. خاموش کردن همهمه ی بیرون باعث می شود تا تصمیمات درست تری بگیرید.

به خوبی آنالیز کنید: نگرفتن نتیجه ی مد نظر لزوما به این معنا نیست که تصمیم اشتباهی گرفته اید. وقت هایی هم هست که یک انتخاب درست ممکن است به شکست منتهی شود. کلید حل ماجرا این است که پیامد را بررسی کرده و از آن درس بگیرید تا بتوانید آموخته هایتان را در آینده به کار ببرید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید