برای گرفتن نتایج بهتر، این سوالات را از خودتان بپرسید!

اگر می خواهید در دانشگاه، سرکار یا در زندگی شخصی تان به نتایج بهتری دست پیدا کنید باید بیشتر روی “قبل” و کمتر روی “در طی” تمرکز کنید. آیا پیش از اینکه عمق و دمای استخری را چک کنید داخل آن می پرید؟ احتمالا نمی پرید درست است؟ بنابراین در مواجه با پروژه ها و اهداف هم باید دیدگاهی مشابه داشته باشید.

هنگامی با تغییر، کاری دشوار یا پروژه ای جدید رو به رو می شوید، اولین کاری که باید بکنید این است که از خودتان سوالات جدی بپرسید. این سوالات کمک می کنند تا متوجه شوید کجا هستید، کجا می خواهید باشید و چطور باید به آنجا برسید. تامل کردن قبل از آغاز کار به شما کمک می کند تا درک درستی از شرایط داشته باشید.

در این مطلب، ما ۷ سوالی که می توانید برای جهت دهی بهتر از خودتان بپرسید را عنوان می کنیم. پرسیدن این سوالات قبل از آغاز کار کمک می کند تا خیلی راحت تر جاده ی موفقیت را بپیمایید.

چرا دارم این کار را می کنم؟

خیلی مهم است دلیل کاری که می خواهید شروع به انجامش کنید را بدانید. چه هدف است، چه عادتی جدید، چه یک پروژه و غیره … اینکه چرا دارید آن را انجام می دهید اولین سوالی است که باید از خودتان بپرسید. این موضوع مهم است چرا که دانستن دلیل پشت کارهایتان به شما انگیزه می دهد. اگر نمی دانید چرا کاری که دارید می کنید را انجام دهید، دلیل آن را برای افزایش انرژی و انگیزه تان پیدا کنید

به چه نتایجی می خواهم برسم؟

اگر از نتایجی که می‎خواهید به آن ها دست پیدا کنید مطمئن نباشید، نمی توانید برنامه ی رسیدن به آن ها را بریزید. آنچه که می‎خواهید بدان دست پیدا کنید را به دقت و وضوح مشخص کنید تا بتوانید برای دستیابی به آن برنامه ریزی کنید. به طور کلی دست یابی به اهداف تعریف شده و ملموس تر راحت تر از دیگر اهداف است.

چه زمانی می خواهم به هدفم دست پیدا کنم؟

باید دقیقا بدانید که چه زمانی می خواهید به هدف تان برسید. همچنین ایده ی خوبی است تا برنامه هایتان را روی کاغذ بیاورید و کارهای بزرگ را به قدم های کوچک کوچک تقسیم کنید. این کار به متمرکز ماندن تان کمک خواهد کرد.

اگر هدف تان به عوامل زیادی وابسته است، احتمالا سروقتی که مد نظرتان است به هدف تان نخواهید رسید. با این حال، همچنان می توانید پیشرفت تان را اندازه گیری کرده و از مدت زمانی که هر کار طول می کشد یادداشت برداری کنید.

موانع احتمالی چه خواهند بود؟

در مسیر رسیدن به اهداف تان به موانع برخواهید خورد. با این حال اگر بتوانید خودتان را برای سختی ها آماده کنید، در هنگام رویارویی با آن ها حل و فصل شان آسان  تر خواهید شد.

همیشه هم آماده کردن خودتان ممکن نیست چرا که بسیاری از پیچیدگی ها کاملا غیرمنتظره هستند. ولی می توانید بعضی موارد را پیش بینی کنید تا در ادامه ی مسیر سرعت تان را پایین نیاورند.

چه منابعی در اختیار دارم؟

باید از منابعی که در اختیارتان هست آگاهی داشته باشید. برخی از منابعی که باید آن ها را مد نظر داشته باشید مهارت، زمان، پول و افراد هستند. با خودتان در مورد چیزهایی که در اختیار دارید و ندارید رو راست باشید و درگیر شدن مستقیم یا غیرمستقیم دیگران را دست کم نگیرید. این قضیه برای پروژه های شخصی هم صدق می کند.

این پروژه چقدر مهم است؟

توجه و تلاشی که روی پروژه می گذارید، بستگی به اهمیت پروژه برای شما دارد. از خودتان بپرسید که این پروژه چه اولویت هایی در زندگی شما دارد و ببینید که تاثیرش روی مسائل دیگر به چه صورت است. شما همچنین باید به ارزش پروژه تان و اینکه آیا واقعا ارزش وقت و هزینه کردن تان را دارد یا نه فکر کنید.

برای موثر بودن چه کارهایی می توانم انجام دهم؟

این کار کمک می کند تا استراتژی هایی را برای پیشرفت شخصی تان ایجاد کرده تا بتوانید بهره ورتر باشید. استفاده از ابزارهای مفید و کارامد برای بهبود کیفیت کارتان، نتایج بهتری را برایتان رقم خواهد زد.

مدیریت زمان به شدت مسئله ای حائز اهمیت است. شما باید برخی کارها را به دیگران محول کرده و مهم ترین کارها را در اولویت قرار دهید. با ملاحظه برنامه ریزی کنید. از انجام چند کار به صورت همزمان پرهیز کنید و غیره. در مورد تمام المان های استراتژی تان تفکر کنید تا همه چیز خوب و روان پیش برود.

اگر سعی در انجام هرکاری کنید، اگر سعی کنید وزن کم کنید یا خودتان را پیشرفت دهید، یا عشق بورزید یا دنیا را به جای بهتری تبدیل کنید، حتی قبل از شروع کردن تان به چیزی خارق العاده دست یافته اید. شکست را فراموش کنید. اگر هر چیزی آنطور که شما می خواستید پیش نرفت، سرتان را بالا گرفته و به خودتان افتخار کنید. و دوباره و دوباره و دوباره تلاش کنید! Sarah Dessen

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید