بهترین را انتخاب و مابقی را رها کنید

ما هر روز با افراد جدیدی آشنا می شویم. برخی جزیی از زندگی ما شده و مابقی از زندگی مان ناپدید می شوند. به طور مشابه، بعضی از خصوصیات آنها نیز بخشی از زندگی ما می شود. ما هر چیزی را که روی آن تمرکز کنیم بدست می آوریم. در نتیجه حواستان باشد که بهترین ها را انتخاب و مابقی را رها کنید.

خوب و بد کیست

ما همیشه برای قضاوت کردن دیگران عجله داریم. انتظار داریم دیگران پارامترهای ما را داشته باشند. اغلب اوقات این پارامترها از عادات و خصوصیات اخلاقی خودمان نشات می گیرد. اگر دیگران پارامترهای ما را نداشته باشند، آنها را افراد بد یا نادرستی خطاب می کنیم. اگر صبح زود از خواب بیدار می شویم، دیگران نیز باید صبح زود بیدار شوند. اگر بیدار نشوند پس آدمهای درستی نیستند.

دیگران را نباید از طریق منشور کلیشه های خود قضاوت کنیم. ملکه رانیا از اردن.

چگونه با تفاوت ها کنار بیاییم

وقتی شکاف بزرگی بین طرز تفکر خود با دیگران می بینیم، از آنها دوری می کنیم. دیگر دوست نداریم با آنها باشیم. این امر همیشه امکان پذیر نیست زیرا ممکن است همکار یا عضوی از خانواده شما باشند.

این تفاوتهای ما نیست که ما را از هم جدا می کند.  علت ناتوانی ما در شناخت، پذیرش و احترام گذاشتن به آن تفاوتهاست. آدری لرد

چگونه با افرادی که با ما تفاوت دارند کنار بیاییم؟

اول از همه باید به خاطر داشته باشید که هر کسی منحصربفرد است و ارزشها و خصوصیات مختص خود را دارد. نمیتوانید از روی حس خود آنها را  افرادی درست یا نادرست خطاب کنید. همانطور که ویلیام شکسپیر می گوید : هیچ خوب و بدی وجود ندارد بلکه این تفکر ماست که آنها را خوب یا بد تلقی می کند.

فقط به این دلیل که شخص دیگری متفاوت فکر می کند، به معنی بد بودن او نیست. چون بر اساس باورش حق با اوست. نمیتوانید جای او باشید و به شرایط نگاه کنید. به علاوه نمیتوانیم اطرافیان خود را تغییر دهیم. پس چه کاری میتوانیم انجام دهیم؟

آنها را همانگونه که هستند بپذیرید و روی خصوصیات خوبشان تمرکز کنید. دیپاک راجپال

چرا باید روی خوبی تمرکز کنیم

هر چیزی را که در زندگی به آن تمرکز کنیم ، جذب می کنیم. این امر در مورد عادات و خصوصیات اخلاقی نیز صدق می کند. اگر روی خصوصیات خوب افراد تمرکز کنیم، بخشی از وجود ما می شوند. اگر روی عادات بد تمرکز کنیم، عادات بد را جذب می کنیم.

فرض کنید صبح هنگام در باغی قدم می زنید. هوا عالی است. عطر گلها در همه جا پیچیده است و شما لذت می برید. ناگهان تلی از زباله در گوشه باغ می بینید. اولین گزینه تمیز کردن آن است. دومین گزینه پذیرش آن به همانگونه که هست و تمرکز مجدد بر روی گلهاست. اما معمولا ما روی گزینه سوم تمرکز میکنیم. یعنی بر روی بوی زباله. از لذت بردن از خوبیها دست می کشیم و از بدی ها حرص می خوریم. ممکن است دیگران را ببینید که از باغ لذت می برند اما اکنون لذت بردن برای شما دشوار است.

تمرکز خود را روی گلها برگردانید تا دوباره لذت ببرید. بنابراین اگر روی گل تمرکز کنید، عطر آن را احساس می کنید. به طور مشابه، اگر روی خوبیهای افراد متمرکز شوید، افرادی خوبی را در اطراف خود پیدا می کنید. در نتیجه خوبیهای آنها را نیز جذب می کنید.

بهترین ها را انتخاب و مابقی را رها کنید

فرض کنیم سطلی از گلها و خارها به ما داده شده است.  باید یکی را انتخاب کنیم. کدام را انتخاب می کنیم؟ قطعا گل را انتخاب می کنیم.

هر کسی صرف نظر از سن ، موقعیت، شغل و خانواده اش، خصوصیاتی دارد. اگر بخواهید هر کسی میتواند درسی به شما آموزش دهد. انتخاب خوب یا بد به شما بستگی دارد.

از هر فردی که به زندگی مان وارد می شود درسی می آموزیم. برخی درسها دردناک و برخی بی درد هستند. اما همگی بسیار باارزشند. ناشناس

بسیاری از افرادی که عادت بد نوشیدن الکل و سیگار کشیدن دارند دیگران را مقصر می دانند و میگویند عادت بد خود را از خانواده یا دوستانشان گرفته اند. اگر از آنها بپرسید چه درس خوبی از آنها آموخته اند جوابی ندارند.

ما برای هر خوب و بدی قدرت انتخاب داریم. میتوانیم آنها را نادیده بگیریم یا انتخابشان کنیم. عاقل باشید

در جمع خانواده یا دوستان خود بهترین باشید

ما باید برای عالی شدن تلاش  کنیم. خودسازی یک تلاش مداوم است. به خصوصیات خوب دیگران توجه کنید. قدردان خصوصیات خوبشان باشید. این کار همچنین رابطه شما را بهبود می بخشد.

به همه گوش بدهید و از آنها بیاموزید، زیرا هیچ کس همه چیز را نمی داند اما همه، چیزی می دانند. ناشناس

از آنها برای مهارتهایشان قدردانی کنید. اگر متوجه شوند خصوصیتی از آنها را دوست دارید از آموزش دادن آن به شما لذت می برند.

غالبا افراد خانواده و دوستان ما خصوصیات مختلفی دارند. پیدا کردن کسی که تمام خصوصیات خوبی را که شما دنبال آن هستید داشته باشد، دشوار است. ما با گزینش خوبی های دیگران میتوانیم به چنین فردی تبدیل شویم. پس فرمول ساده ما را به خاطر بسپارید:

بهترین ها را انتخاب و مابقی را رها کنید.

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید