به خاطر این دلایل باید آب بیشتری بنوشید!

0
43

به خاطر این دلایل باید آب بیشتری بنوشید!

متخصصین بر این باورند که نوشیدن آب کافی به طور روزانه به شدت مهم است. طبق نقل قولی از ویستن هیو آودن: هزاران نفر بدون عشق زیسته اند اما هیچکس بدون آب دوام نیاورده. البته نقش آب چیزی بیش از تضمین بقای شما برای زندگی است. شاید شگفت زده شوید از اینکه چقدر آبرسانی مناسب می تواند به سودتان باشد. در این مطلب قصد داریم دلایل اینکه چرا باید آب بیشتری بنوشید را برایتان عنوان کنیم.

چرا باید آب بیشتری بنوشید؟

سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که هر فرد برای حفظ سلامتی و آبرسانی مناسب روزانه حداقل ۲ لیتر آب بنوشد. نوشیدن آب زیاد برای سلامتی مضر است همانطور که ننوشیدن آب کافی. دلایل زیادی مبنی بر اینکه چرا باید به بدن تان آبرسانی کنید وجود دارند:

نوشیدن آب کمک می کند تا با تمام ظرفیت تان عملکرد داشته باشید

وقتی ورزش می کنید، عرق می کنید که این باعث می شود آب بدن تان را از دست بدهید. اگر تنها ۲% از مایعات بدن تان را از دست بدهید عملکردتان مختل می شود. احساس خستگی کرده، دمای بدن تان تغییر می کند و ممکن است انگیزه تان را از دست بدهید. به علاوه وقتی بدن تان آب کافی ندارد انجام هرگونه فعالیت فیزیکی و روانی دشوارتر است و درنتیجه آبرسانی برای سلامتی تان بسیار اهمیت دارد.

برخی مطالعات نشان می دهند که آبرسانی مناسب به شما کمک می کند تا از تمام این پیامدهای منفی اجتناب کنید. علاوه بر این نوشیدن آب کافی می تواند استرس اکسیداتیو را که اغلب همراه با فعالیت های شدید ایجاد می شود را کاهش دهد.

نوشیدن آب عملکرد شناختی تان را بهبود می بخشد

سطوح آبرسانی تان تاثیر زیادی بر عملکرد شناختی تان دارد. مطالعات نشان می دهند که حتی سطح معمولی آبرسانی (بین ۱ تا ۲ درصد) می تواند بر روی تمرکز، خلق و خو و حتی ایجاد سردرد تاثیر داشته باشد. دانشمندان همچنین دریافته اند که از دست دادن طبیعی مایعات باعث بروز احساس خستگی و اضطراب شده و بر روی حافظه تان تاثیر می گذارد.

آب ناقل مواد مغذی است

با اینکه خود آب ماده ی مغذی ای ندارد، اما می تواند برخی از مواد معدنی را جذب کرده و آ ن ها را تا اندام های مختلف ببرد. به عنوان مثال آب های معدنی شامل مواد معدنی ای همچون سدیم، منیزیم و کلسیم هستند که بدن به آن ها احتیاج دارد. این مایع حیات همچنین مسئول انتقال مواد معدنی به سلول ها و کمک به از بین بردن ضایعات سلول هاست.

آب به تنظیم دمای بدن تان کمک می کند

آب گرما را در بدن تان جذب کرده و انتقال می دهد. در اصل این مکانیسم اصلی تنظیم دمای بدن انسان است. آب نسبتا ظرفیت جذب گرمای بالایی دارد. این یعنی مایع درون هر کدام از سلول هایتان می تواند به شکل سپری در برابر تغییرات دمایی ناگهانی عمل کند. به همین دلیل متخصصین توصیه می کنند که در آب و هوای گرم بیشتر آب بنوشید.

نوشیدن آب بیشتر، در درمان و پیشگیری از سردرد موثر است. سردردهای ناشی از دی هیدراسیون ممکن است به شکل میگرن بنظر برسند. برخی افراد این گونه سردردها را تنها زمانی تجربه می کنند که آب بدن شان کم است اما برخی دیگر به سادگی و به دفعات این سردردها به سراغ شان می آید. کمبود آب دلیل اصلی میگرن برخی افراد است. با این حال مطالعات جدید نشان داده اند که آب می تواند راهی موثر برای درمان و پیشگیری از سردردهای غیرمیگرنی نیز باشد.

روزانه چقدر آب باید بنوشید؟

اکثر دانشمندان بر این عقیده هستند که میزان آبی که باید بنوشید به جنسیت، وزن، سطح فعالیت فیزیکی و آب و هوای محل زندگی تان بستگی دارد. اگر چه حساب کردن مقدار آبی که باید بنوشید دشوار است، اما هم اکنون تکنولوژی این کار را آسان تر کرده، چرا که بسیاری از برنامه ها وجود دارند که در این محاسبات به شما کمک می کنند. باید اشاره کرد که منبع تامین آب تان لازم نیست که صرفا خود آب باشد بلکه می توانید آن را از طریق چای، آب میوه، شیر، ماست، سوپ، میوه ها و سبزیجات و غیره نیز تامین کنید.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید