تاثیرات منفی شرم و خجالت سمی بر زندگی

اینکه در مورد چیزی احساس خجالت و شرمساری کنید اشتباه نیست، اما داشتن حس خجالت و شرمساری سمی، مشکل دارد. چطور می شود جلوی این کار را گرفت؟

اگر کار اشتباهی انجام دادید، کاملا طبیعی است که کمی احساس خجالت و شرمساری کنید. اما برخی از ما درگیر دام خجالت و شرمساری ناسالم هستیم که مدام باعث می شود اشتباهات گذشته را در سرمان تکرار کنیم. این روند به عزت نفس ما لطمه وارد می کند. این اتفاقات زنجیروار بهم متصل می شوند و سرانجام خجالت و شرمساری سمی زندگی تان فرا می گیرد. این رخدادی است که هرگز نباید بیفتد.

خجالت و شرمساری سمی چیست؟

احساس سمی خجالت از جایی غیرمنطقی آمده و احساس بی ارزشی به فرد می دهد. این حس می تواند از اشتباهات مان، آسیب هایی که شاید اصلا تقصیر ما نبوده باشند یا اتفاقاتی که به کودکی مان ربط دارند، نشات بگیرد.

از کجا بدانیم که خجالت و شرمساری سمی داریم؟

از یک سری نشانه ها می شود فهمید:

۱_ ماسک به چهره می زنید

اگر از خجالت سمی رنج می برید، یکی از رایج ترین کارهایی که انجام می دهید این است که برای مخفی کردن هویت واقعی تان ماسک به چهره می زنید. این ماسک برای پوشاندن هویت فیزیکی تان نیست، بلکه برای پوشاندن شخصیت درونی تان است. احساس خجالت و شرمساری ای که دارید به حدی است که فکر می کنید نمی توانید خود واقعی تان را به عموم نشان دهید، بنابراین نسخه ای از خودتان را به دیگران ارائه می دهید که فکر می کنید بهتر از خود واقعی تان است.

۲_ خودتان را منزوی می کنید

حتی خجالت معمولی هم باعث می شود که برای مدت کوتاهی خود را منزوی کنید. اکثر اوقات خجالت و شرمساری معمولی از بین می رود چراکه دوستان و خانواده تان وقتی مشغول بخشیدن خودتان هستید از شما حمایت می کنند. اما در مورد خجالت ناسالم قضیه فرق می کند، حتی دوستان و خانواده تان با ترفند هم نمی توانند شما را از پیله ی تنهایی تان بیرون بیاورند.

۳_ حرف تان را نزده و حس تان را ابراز نمی کنید

هرچه که موجب خجالت تان شده، شما از صحبت در مورد شرایط سر باز می زنید. معمولا در قضیه بیشتر از یک داستان خطی و درست و غلطی واضح و مشخص است. مهم است که وقتی اشتباهی کرده  یا شرایطی دشوار را تجربه کرده اید، در موردش صحبت کنید. حتی مهم تر این است که در مورد مسائل کودکی که باعث خجالتی بودن افراطی در بزرگسالی تان شده اند صحبت کنید.

۴_ در مورد خیلی چیزها دروغ می گویید

حس مسموم خجالت باعث می شود دروغ بگویید چون پذیرفتن حقیقت سخت تر است. اگر در مورد مسائل شخصی از شما سوال شود دروغ می گویید. اگر وضع خجالت و شرمسار بودن تان خیلی بد باشد، انقدر به این کار ادامه می دهید تا خودتان حقیقت را بپذیرید.

۵_ عزت نفس پایین دارید

نمی شود عزت نفس و حس ارزشمندی را در کنار حس شرم و خجالت سمی داشت.

چطور می شود این احساس را پشت سر گذاشت؟

باید بدانید که می شود این وضعیت را پشت سر گذاشت. حتی اگر منشا آن در کودکی تان باشد، همچنان می توانید راه های مقابله با آن را یاد بگیرید. یکی از اولین راهکارها این است که با خود مهربان باشید. هر اتفاقی هم که بیفتد ما همگی انسانیم و هیچکس بی عیب و نقص نیست. با خودتان مانتراهای مثبت تکرار کنید. “من با ارزشم. من دوست داشتنی ام، دیگران به من احتیاج دارند.”

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید