تاثیر انتظارات دیگران بر روی ما

0
60
تاثیر انتظارات دیگران بر روی ما

تاثیر انتظارات دیگران بر روی ما

اگر سعی کنید مطابق انتظارات دیگران زندگی کنید، ممکن است خود واقعی‌تان و کاری که واقعا می‌خواهید با زندگی‌تان بکنید را به خطر بندازید. انتظارات دیگران بسته به اینکه در چه مرحله‌ای از زندگی‌تان هستید به طرق مختلف بر روی شما تاثیر می‌گذارند. بیایید عمیق‌تر این موضوع را بررسی کنیم.

انتظارات ایده‌های از پیش تصور شده‌ای هستند که به شما کمک می‌کنند تمام اطلاعاتی که هر روز در معرض آن قرار می‌گیرید را بهتر مدیریت کنید. به بیان دیگران آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا متوجه محیط اطراف‌تان شده و برخلاف عدم قطعیت‌تان تصمیم گیری کنید. انتظارات همچنین باعث ثبات عاطفی می‌شوند چرا که کمک می‌کنند برای اتفاقاتی که ممکن است بیوفتند آماده شوید. از همین رو انتظارات واقعا مفید هستند اما تا مادامی که بدانید نشان دهنده‌‌ی واقعیت نیستند چرا که بعضی وقت‌ها انتظار چیزهایی را داریم که هیچوقت اتفاق نمی‌افتند.

اینکه سعی کنید مطابق انتظارات دیگران زندگی کنید می‌تواند ماهیت و هویت واقعی‌تان را به خطر بیندازد.

چرا مردم انتظاراتی را ایجاد می‌کنند؟

انتظارات در درک دنیای اطراف‌تان به شما کمک می‌کنند. چرا که شما از لحظه‌ی به دنیا آمدن توسط محیط اطراف‌تان احاطه شده‌اید. والدین‌تان، معلم‌ها و دوستان همگی در شکل دهی اینکه شما که هستید و چه هستید نقش دارند.

تا حدی، شما آنچه که دیگران می‌خواهند باشید هستید چرا که به منظور بقا باید با محیط اطراف‌تان تطبیق پیدا کنید. انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستند که این یعنی نیاز دارند در هارمونی و هماهنگی با دیگر انسان‌ها زندگی کنند. تغییر رفتارمان بر مبنای محیط اطراف‌مان به حفظ این هماهنگی و هارمونی کمک می‌کند.

پذیرفتن واقعیت

هر کسی کم و بیش شخصیت تعریف شده‌ای دارد. شخصیت منحصر بفرد شما بر روی تمام جنبه‌های زندگی‌تان اثر می‌گذارد. هر چقدر هم که در مورد نحوه‌ی عملکرد انتظارات بدانید، این را هم باید بدانید که تغییراتی که دیگر افراد از شما می‌خواهند ایجاد کنید همیشه تغییرات خوبی نیستند.

واقعیت این است که نمی‌توانید با همه تطابق پیدا کنید چرا که افراد مختلف انتظارات مختلف دارند. در نتیجه باید به این ایده که نمی‌توانید همه را از خود راضی نگه دارید عادت کرده و بدانید نباید انتظارات همه را برآورده کنید.

تاثیرات انتظارات

یکی از عوامل پیچیده‌ی انتظارات این است که گاهی بی‌پایه و اساس بوده و مطابق با انتظارات افرادی است که برای ثبات بهشان احتیاج داریم. اگر به عنوان مثال سرپرستی تحت تاثیر اثر پیگمالیون دیدگاهی بد نسبت به یک کارمند پیدا کند، برمبنای همان دیدگاه عمل خواهد کرد، حتی اگر کارمند کاملا منزه و بی‌گناه باشد.

همچنین اگر رابطه‌ای را با انتظارات بلند بالا شروع کنید، احتمالا رابطه‌ای مثبت یا سالم از آب در نخواهد آمد.

مطالعات نشان می‌دهند که در سیستم آموزشی، دانش آموزانی که برای معلم‌ها عزیزتر هستند از مزایای بیشتری نسبت به دیگر دانش آموزان بهره‌مند هستند. آن‌ها توجه بیشتری دریافت کرده، بازخوردهای بیشتری برای کارهایشان دریافت کرده و اگر شکست بخورند فرصت بیشتری برای دوباره تلاش کردن دارند.

آیا تغییر انتظارات دیگران ممکن است؟

با اینکه پیچیده است، اما امکان تاثیرگذاری بر تصویری که دیگران از شما دارند وجود دارد. اگر آن‌ها دیدگاهی منفی دارند، شما می‌توانید با رفتارتان این دیدگاه آنان را تغییر دهید.

البته که %۱۰۰ اوقات این عمل ممکن نیست به همین دلیل باید بیشتر انرژی و تلاش‌تان را روی افرادی که برایتان اهمیت دارند متمرکز کنید، مثل دوستان، خانواده و همکاران.

متاسفانه انسان‌ها در اشتباه کردن بهتر از درست عمل کردن هستند. به همین دلیل دیدگاهی منفی نسبت به دیگران داشتن آسان‌تر است. مهم است سعی کنید این تمایل را در خودتان تغییر دهید چرا که رفتارتان با تصویری که از خودتان در اذهان دیگران ایجاد می‌کنید مرتبط است. مثلا اگر فکر کنید کسی با شما رفتار دوستانه‌ای ندارد شما هم با او رفتار دوستانه‌ای نخواهید داشت که این می‌شود قضاوت بی‌جا. همچنین باید از تاثیری که انتظارات دیگران بر روی شما دارد آگاه باشید و همینطور سعی کنید انتظارات منفی‌ای که از دیگران دارید را رها کنید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید