ترفندهایی که کمک می کنند با دیگران حرفه ای گفت و گو کنید!

همه ی ما در برقراری و ایجاد گفت و گو با مهارت نیستیم، اما راهکارها و ترفندهایی روان شناسی بسیاری وجود دارند که به شما کمک می کنند گفت و گویی را آغاز کرده و دیگران را به خود جذب کنید. راهکارهایی که در ادامه معرفی می کنیم هم توسط روان شناسان و هم توسط افراد دیگر در زندگی روزمره استفاده می شوند.

_ اگر نمی خواهید راجع به خودتان حرف بزنید بگذارید طرف مقابل راجع به خودش حرف بزند. شنونده ی فعالی باشید. سر تکان دهید، سوالات واضح کننده بپرسید، اگر لحظه ای ناراحت کننده است همدردی نشان دهید و اگر طرف مقابل حرف بامزه ای می زند لبخند بزنید.

_برای ارتباط براقرار کردن با یک فرد، سعی کنید تنفس تان را همگام با تنفس طرف مقابل کنید.

_معمولا این ترفند توسط روان شناسان استفاده می شود اما سوال:” آیا درست متوجه شدم که … ؟” می تواند توسط هرکسی مورد استفاده قرار بگیرد. این سوال باعث می شود طرف مقابل حس کند شما با دقت به حرف هایش گوش داده و می توانند منتقدانه تر خودشان را ارزیابی کنند.

_این نصیحت خیلی اخلاقی نیست، اما موثر است. اگر می خواهید در میان دیگران بیشتر احساس اعتماد بنفس کنید، تصور کنید که شما پادشاه یا ملکه هستید و دیگران خدمت کارند. زیاده روی هم نکنید!

_برای اینکه در مهمانی یا رویدادی احساس راحت تر بودن داشته باشید، کمی زودتر برسید. این کار به شما زمان می دهد که جایی راحت انتخاب کرده و به محیط عادت کنید. به علاوه، کسانی که دیرتر می رسند معمولا بیشتر از کسانی که به موقع یا دیرتر می رسند توجهات را به خود جلب می کنند.

_اگر فورا احتیاج است که افکارتان را جمع و جور کرده و سخنرانی ای بکنید اما احساس اعتماد بنفس ندارید، به خودتان بگویید:”فکر می کنم که من …” و احساسات و نگرانی هایی که حس می کنید را توصیف کنید. این کار به شما اجازه ی تجزیه تحلیل داده و کاری می کند که از بیرون به خود نگاه کنید.

_ اگر می دانید کسی می خواهد شما یا ایده هایتان را سرکار یا جلسه نقد کند، کنار او بنشینید. این کار آن فرد را کمی آرام می کند.

_اگر سر میزی نشسته ای، کتاب یا کیفی را مابین خودتان و طرف دیگر گفت و گو قرار ندهید. اگر چیزی دارید و نمی دانید کجا قرارش دهید، آن را با یک دست نگه دارید. اگر آن را با دو دست نگه دارید، این حس را به طرف مقابل القا می کند که حالت تدافعی گرفته اید.

_برای اینکه افکارتان مستحکم تر بنظر برسند، بگویید که آنها را از والدین یا استادتان شنیده اید.

_اگر در حالت بحث با طرف گفت و گویتان هستید، روبه روی او نایستید، کنارش بایستید. این کار از شدت موضوع می کاهد.

_وقتی دارید به کسی معرفی می شوید هم زمان هم به رنگ چشم طرف مقابل دقت کنید هم لبخند بزنید. ارتباط چشمی تان چند ثانیه طول خواهد کشید و نگرش مثبتی را از سوی طرف مقابل برایتان رقم خواهد زد.

_اگر کسی شوخی توهین آمیزی در مورد شما کرد، از او بخواهید شوخی را دوباره تکرار کرده و یا توضیحش بدهد. در این صورت آن شوخی دیگر با مزه نبوده و طرف مقابل احساس خجالت خواهد کرد.

_ وقتی می گویید” به کمک احتیاج دارم” طرف مقابل احساس مهم بودن و اینکه بهش احتیاج است پیدا می کند، حتی اگر شما تنها خواسته باشید که خودکارش را قرض بگیرید.

_اگر لازم است با کسی دست بدهید، دست هایتان را از قبل گرم کنید. دست های گرم تاثیر بهتری می گذارند.

_اگر طرف مقابل گفت و گو سوالات نامناسبی از شما می پرسد، وسط حرف شان پریده و شما هم از او سوال کنید.مثل خودش حرف بزنید موضوع را عوض کنید و نگذارید خودش را جمع و جور کند. این کار باعث می شود طرف مقابل دیگر از این سوال ها از شما نپرسد.

_اگر نمی توانید به کسی که دائم از شما کاری می خواهد نه بگویید، سعی کنید شما هم از او کاری بخواهید. هر چه بیشتر، بهتر.

_اگر به مهمانی یا رویدادی دعوت شدید و مطمئن نیستید که بخواهید طولانی مدت آنجا بمانید، از قبل به آنها بگویید که می آیید اما نمی دانید چه مدت می توانید بمانید چراکه منتظر یک تماس مهم هستید.

_در طی مصاحبه ی شغلی تصور کنید که استخدام شده اید و این جلسه ی فعلی برای مطرح کردن قوانین و شرایط تنظیم شده و یک بار دیگر مطمئن شوید که انتخاب درستی بوده.

_اگر می خواهید دیگران را در مورد چیزی متقاعد کنید از جملاتی مانند”من فکر می کنم که …” و ” بنظر من اینطوریه که …” استفاده نکنید.

_اگر در به یاد آوردن اسم افراد مشکل دارید، اسمی را که تازه شنیده اید چند بار در طی اولین گفت و گویتان با شخص تکرار کنید. این کار باعث می شود اسم او بهتر به خاطرتان بماند و فرد حس مثبتی نسبت به شما پیدا کند.

_قبل از جلسه روی خلق و خویتان کار کنید تا احساس شادی داشته باشید. این کار باعث می شود افرادی که قرار است ملاقات کنید هم احساس شادی کنند و این حس شادی را مرتبط با شما بدانند. اگر حس لذت و خنده به دیگران بدهید، آنها شما را به خاطر خواهند سپرد و خاطرات خوبی از شما خواهند داشت.

شما چه ترفندهای روان شناسانه ی دیگری می شناسید؟ در قسمت نظرات با ما مطرح کنید.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید