ترفندهای روانشناسانه که واقعا به کارتان می‌آیند

0
169
ترفندهای روانشناسانه که واقعا به کارتان می‌آیند

ترفندهای روانشناسانه که واقعا به کارتان می‌آیند

راهکارهای روان شناسانه ی زیادی وجود داشته و کتاب های بسیاری هم در این زمینه نوشته شده است. بسیاری از این ترفندها واقعا به افراد حرفه ای کمک می کنند که دیگران را گول زده و مانع از دست انداخته شدن خودشان توسط دیگران شوند. اما ترفندهایی نیز وجود دارند که افراد غیرحرفه ای هم می توانند از آن ها بهره ببرند. در ادامه ما ترفندهایی از همین دست برای تان آماده کرده ایم!

– هیچوقت از یک مرد درخواستی که با “میشه …” شروع می شود نکنید، چرا که بدین طریق او فکر می کند که این فقط یک سوال تئوری است. به عنوان مثال هیچوقت نپرسید ” میشه به همسایه ها زنگ بزنی” چرا که جواب “بله” به این معناست که “بله، به لحاظ تئوری می تونم”. بنابراین جمله را به “لطفا به همسایه ها زنگ بزن” تغییر دهید.

– اگر می خواهید کسی را معذب کنید و حس ناخوشایندی به او بدهید، در طی مکالمه به وسط پیشانی اش نگاه کنید.

– اگر کسی که مشغول صحبت با او هستید از پاسخ به سوال شما طفره می رود، در میان گفت و گوی تان مکثی کرده اما نگاه تان به چشمانش باشد. آن ها احساس معذب بودن کرده و به صحبت ادامه خواهند داد. شاید بدین طریق جزئیات بیشتری برای تان تعریف کرده یا حقیقت را بگویند (اگر دروغ می گویند) چرا که فکر می کنند سکوت و نگاه شما نشانه ی این است که از حقیقت ماجرا باخبر هستید.

– اگر می خواهید با کسی رابطه ای را بسازید (مثلا سرکار)، فقط کافی است از این شخص بخواهید چیزی را برای شما توضیح دهد، حتی اگر جوابش را می دانید. این کار نگرش کلی آن ها را نسبت به شما بهبود می بخشد.

– وقتی سوالی می پرسید یا درخواستی می کنید خودتان سر تکان دهید. به احتمال زیاد در این شرایط پاسخ مثبت دریافت خواهید کرد. مراقب باشید: این ترفند اغلب توسط کارمندان رستوران برای ترغیب مشتریان به خرید غذای بیشتر استفاده می شود.

– اگر به کسی بگویید نمی تواند کاری را انجام دهید، آن شخص سخت تلاش خواهد کرد تا خلافش را ثابت کند.

– اگر در طی یک گفت و گو تنها کمی سرتان را تکان دهید، فردی که با او مشغول صحبت هستید بدون اینکه خودش متوجه شود چرا، توجه بیشتری به حرف های شما خواهد کرد.

– اگر به طورکلی پیشنهادی را دوست دارید اما می خواهید بیشتر عایدتان شود، تظاهر کنید که کمی دلسرد شده اید. به عنوان مثال این ترفند برای قیمت بالا یا حقوق پایین به کار می آید.

– اگر همواره نگران این هستید که در را قفل کردید یا اتو را از پریز کشیدید، فقط کافی است وقتی این کارها را می کنید جملات بی معنی ای را بگویید و این جملات هر دفعه باید متفاوت باشند. مثلا می گویید ” خرگوش سبز” و اتو را خاموش می کنید یا می گویید “خرچنگ بال دار” و در را قفل می کنید. دفعه ی بعد که به بسته یا باز بودن در فکر کردید، جمله ی عجیبی که گفتید به خاطرتان خواهد آمد و آرام می شوید.

– اگر کار تیمی می کنید و اعضای تیم تنبل هستند، کارها را با جمله ی “این کار را بکن” محول نکنید. به جای آن بگویید “با فلان کار شروع کنید”. به لحاظ روان شناسی، در این صورت بنظر می رسد که کار کمتری برای انجام است چرا که آن ها باید با یک کار کوچک آغاز کنند. و پس از آن، وقتی کار را انجام دادند، بگویید “خیلی خوبه، ادامه بدید” در این مورد، به احتمال زیاد آن ها کار را با موفقیت به اتمام خواهند رساند چرا که بنظر می رسد کار کمتری است.

– اگر باید در جمع سخنرانی کنید، یک بطری آب با خودتان ببرید. اگر حس کردید متن تان یادتان رفته، فقط چند جرعه آب بنوشید و هیچ کس متوجه نخواهد شد که این مکث به خاطر فراموشی متن تان بوده.

– اگر کسی در مترو به شما خیره شده به کفش های او نگاه کنید. این کار دیوانه شان می کند.

– اگر هر بار که کسی را که می شناسید ملاقات می کنید نگران هستید، دست آخر این شخص هم هر بار که یکدیگر را می بینید نگران خواهد بود.

– اگر با کسی مشکلی دارید اما نمی خواهید مستقیما او را متهم کنید، طرز صحبت تان را تغییر دهید. مثلا به جای اینکه بگویید “پنجره را نبستی” بگویید “پنجره باز مونده بود”.

– اگر شب خوب نخوابیدید، به مغزتان بگویید که خوب خوابیدید. شاید عجیب بنظر برسد اما اگر درست تلقین کنید ۱۰۰% جواب می دهد.

– مردم آنچه در آغاز و آخر روزاتفاق افتاده را بهتر به خاطر خواهند داشت. اتفاقاتی که در میان این ۲ می افتند محو خواهند بود. بنابراین وقتی می خواهید وقت مصاحبه بگیرید، یا اولین وقت را بگیرید یا آخرین وقت را، بدین طریق مطمئن می شوید که کارفرما از میان کاندیدهای مختلف شما را به خاطر داشته باشد.

تا به حال از هیچ کدام از این ترفندها استفاده کرده اید؟ تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید