تفاوت مابین افسردگی و تنبلی چیست؟

افسردگی همیشه در نظر برخی مایه ننگ است. بعضی ها فکر می کنند افسردگی یک بیماری ساختگی است. زمان آن رسیده تا تفاوت مابین افسردگی و تنبلی را واکاوی کنیم.

افسردگی در بین فرهنگها و اعصار مختلف یکی از سختترین بیماریها عنوان شده است. درباره این بیماری سوء تعابیر زیادی وجود دارد . برای همین است که ننگی که به افسردگی چسبیده باید از بین برود.

 

چگونه تفاوت مابین افسردگی و تنبلی را تشخیص دهیم؟

تنبلی و بیماریهای روانی از جمله افسردگی دامنه گسترده ای دارند. برای همین تشخیص علایم مختلف آن برای مردم آسان نیست.

نشانه های تنبلی

  • طفره رفتن از انجام کارها

تنبلی برخلاف افسردگی، به راحتی از طریق طفره رفتن در کارها قابل تفکیک است. ممکن است افسرده باشید و کارهایتان را هم به تعویق بیاندازید، اما وقتی تنبلی می کنید از عمد کارهایتان را به تعویق می اندازید. شما به جای انجام کارها تلویزیون می بینید. برای انجام کارهایتان بسیار تنبل هستید اما برای گشت و گذار با دوستانتان نه. طفره رفتن از زیر کارها به این معنی است که نمیخواهید « کاری» انجام دهید.

  • از نظر فیزیکی توانایی لازم را دارید

اگر درد فیزیکی ندارید، پس حتما تنبلی می کنید. شما میتوانید بیرون بروید و ورزش کنید، اما ترجیح می دهید کل روز بیکار بنشینید. بله می شود کل روز را نشست و کاری نکرد. شما فقط برای خوردن غذا بیدار می شوید و سعی می کنید وظایفی که بر عهده دارید را بر دوش دیگران بیاندازید. برخلاف حالت طفره رفتن، کارها را به بعد موکول نمی کنید. بلکه به دنبال افراد دیگری هستید تا کارهایتان را انجام دهند.

  • کسل هستید

وقتی احساس کسلی می کنید، شاید فقط تنبل شده و افسرده نیستید. این بخصوص زمانی درست است که جای خاصی نرفته و با افراد خاصی وقت نگذرانده اید. ناگهان احساس میکنید هیچ چیز دیگر برایتان جالب نیست و بنابراین فکر می کنید کسل شده اید. کارهای زیادی برای رهایی از احساس کسلی وجود دارد. شاید به دلیل نرسیدن به چیزی که میخواستید احساس کسلی می کنید.

علایم افسردگی

افسرده بودن با تنبلی کردن تفاوتهای زیادی دارد. افسردگی بر خلاف تنبلی،  بدون اجازه شما، برایتان اتفاق می افتد. شما نمیتوانید جلوی برخی احساسات را بگیرید.

 

  • نداشتن انرژی

در افسردگی سطح انرژی شما به مدت زیادی پایین می آید. ممکن است مانند یک فرد تنبل دست روی دست بگذارید و کارهایتان را به تعویق بیاندازید. اما تفاوت در آن است که شما نقشی در این انتخاب نداشته اید. از آنجایی که ارتباط بسیار قدرتمندی بین بدن و ذهن وجود دارد، افسردگی میتواند بسیاری از حالات فیزیکی را کنترل کند.

 

  • کاهش میل جنسی

ممکن است در اثر افسردگی روابط رو به سردی بروند. فرد، همسرش را به تنبلی کردن متهم می کند در حالی که در واقعیت افسردگی باعث از بین رفتن میل جنسی او شده است. بیماری های روانی روی میل جنسی تاثیر می گذارند. افسردگی به دو طریق باعث کاهش میل جنسی می شود : از طریق داروها و تغییر در خلق و خو. حالت افسردگی باعث می شود کمتر به سکس اهمیت بدهیم و به دلیل استفاده از داروهایی که برای درمان سایر اختلالات روانی مصرف می کنیم، علاقه مان به برقراری رابطه را از دست می دهیم. همچنین به این معناست که به تصویر بدنی خود توجه بیشتری می کنیم.   متاسفانه بسیاری این موضوع را درک نمی کنند و این در حق بیماران بی انصافی است.

  • بی اشتهایی / پرخوری

شما در هنگام تنبلی ممکن است کمی پرخوری کنید . در مورد افسردگی نیز این امر صادق است. وقتی دائما غمگین هستید خوردن تنها راه حل ممکن به نظر می رسد. شما بدون آنکه فکر کنید غذا می خورید. همچنین در هنگام افسردگی ممکن است برای مدت زمانهای طولانی هیچ اشتهایی نداشته باشید. گاهی اوقات خوردن غیرطبیعی به نظر می رسد و وقتی غذا می خورید غذا در دهانتان بدمزه است. اگر دچار افسردگی هستید، مراقب باشید دچار بی اشتهایی  یا پرخوری عصبی نشوید.

  • خواب بیش از حد / بی خوابی

افسردگی علاوه بر تاثیرگذاری بر روی خوراک، روی خواب تان نیز تاثیر می گذارد. شما به هنگام تنبلی کردن، خوابالود نیستید فقط میل به لم دادن دارید. اما در افسردگی نمیتوانید خود را بیدار نگه دارید. افسردگی همچنین موجب بی خوابی می شود. افسردگی به شکل عجیبی هم باعث بی خوابی و هم خوابالودگی می شود. اگر هر دو حالت را دارید، مشخصا به افسردگی و نه تنبلی دچار شده اید.

  • غرق شدن در گذشته

افسردگی باعث می شود در گذشته غرق شوید. شما بارها و بارها عکسهای قدیمی را می بینید. نامه های قدیمی را می خوانید. گاهی روزها تنها می نشینید و به افراد و دورانی که گذشته فکر میکنید. با آنکه فکر کردن به گذشته شما را احساسی می کند، اما برای سلامتی تان ضرر دارد. زندگی کردن در گذشته جنبه وحشتناکی از افسردگی است.

آیا دچار افسردگی هستید یا تنبلی؟

تشخیص اینکه کدام یک از حالات بالا را دارید سخت نیست. اگر سرحال هستید اما بیکار می نشینید کافی است از خانه بیرون بزنید و کاری انجام دهید. اگر دچار دردهای مزمن و شدید هستید، بیخوابی دارید، بی اشتهایید، و تمرکز کافی ندارید، ممکن است دچار افسردگی شده باشید. تنها راه مطمئن شدن، کمک گرفتن است. هیچ کس نباید اجازه دهد تنها به دلیل آنکه فکر می کند تنبل است کنترل افسردگی از دستش خارج شود. اجازه ندهید دیدگاه رایج در مورد ننگین بودن افسردگی شما را از گرفتن کمکی که حق شماست، محروم کند.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید