تنبلی ذهنی چیست و چطور بر آن غلبه کنیم

ما در دنیایی مدرن زندگی می کنیم که اطلاعات دائم در دسترس مان هستند. می توانیم فورا از اتفاقاتی که در نقاط دور دست دنیا می افتند و همچنین واکنش مردم مختلف نسبت به آن آگاه شویم. این مسئله باعث می شود که هر روز افراد بیشتر و بیشتری، به تنبلی ذهنی دچار شوند.

 به جای اینکه خودمان به جای خودمان فکر کنیم، به دیگران اجازه می دهیم که به ما بگویند چطور فکر کنیم. هرچه بیشتر این کار را بکنیم توانایی تفکرمان بدتر می شود. مثل ماهیچه های بدن، اگر از ذهن تان هم استفاده نکنید ضعیف و ضعیف تر می شود.

تنبلی ذهنی چیست؟

 تنبلی ذهنی زمانی اتفاق می افتد که اجازه  دهیم افکارمان اتوماتیک شوند. گاهی اوقات اصلا اشکالی ندارد. مثلا اگر چند سالی هست که یک راننده ی بلد و حرفه ای هستید، واکنش ها و حرکات تان خودکار و اتوماتیک می شوند. به طور روان به مسیر خود ادامه می دهید بدون اینکه برای فکر کردن به شرایط و تصمیماتی که می گیرید وقت زیادی بگذارید.

این حالت بیشتر در شرایطی مورد ترجیح است که باید سریع واکنش نشان دهید چون مغزتان غریزی عمل می کند. در شرایطی که لازم است عمیق تر فکر کرده یا تفکر نقادانه داشته باشید، تنبلی ذهنی چندان خوشایند نیست.

تنبلی ذهنی شامل اجتناب از تفکر عمیق، اغلب به این دلیل که انرژی و تلاش زیادی می برد، می شود. افرادی که به لحاظ ذهنی تنبل اند تمایل دارند به هر چه که بهشان گفته می شود گوش دهند و ایده ها و عقاید خود را نادیده بگیرند.

این مسئله دلیل اصلی پخش شدن اخبار جعلی است. این افراد به جای اینکه خودشان شخصا اخبار را بررسی کنند، بدون لحظه ای فکر آن را با دیگران به اشتراک می گذارد. حتی بعضی وقت ها تنها تیتر اخبار را خوانده و زحمت خواندن مطلب را به خود نمی دهند چراکه به تفکر زیادی احتیاج دارد.

افرادی که به لحاظ ذهنی تنبل هستند به جای اینکه اندکی وقت گذاشته و دنیای اطرافشان را بررسی کنند، معمولا تصمیمات شان را بر مبنای دمدمی مزاجی و با اتکا بر دل شان می گیرند. رویکردشان بدین صورت است که اول کار را انجام می دهند، سپس به آن فکر می کنند.

تنبلی ذهن خود را به طرق مختلف نشان می دهد. بعضی ها خیلی اهل ریسک می شوند و بر افراد یاغی فرمانروایی می کنند چراکه برایشان مهم نیست به عواقب کارها یا دلیلی که پشت وجود هر قانون هست، فکر کنند. یک سری دیگر از تنبل های ذهنی هم یک سری رفتارهای ناخوشایند از روی حواس پرتی انجام می دهند، مثلا حواس شان به جلوی شان نیست یا وسایل شان را جمع و جور نمی کنند.

عوامل موثر در تنبلی ذهنی

بی هدفی

عامل مهمی که در تنبلی ذهنی مهم است، نداشتن اهداف بلند مدت و کوتاه مدت است. اینکه هدف و آرزویی در سر داشته باشیم باعث می شود که هشیارتر باشیم. افراد جاه طلب در هر کاری که انجام می دهند به دنبال هدف و مقصود و پیدا کردن ارتباطاتی میان فعالیت های فعلی و امیدهایشان برای آینده هستند. بدون هدف به تنبلی ذهنی می رسید چراکه مسائل چندان برایتان معنایی ندارند.

ترس

 تنبلی فیزیکی اغلب محصول سعی کردن و شکست خوردن است. مثلا نمی توانید جلوی اضطراب تان که ناشی از ترس ازموفق نشدن است را بگیرید و به همین خاطر دست به کار نمی شوید. تنبلی ذهنی هم همین طور است. ما در مورد مسائل مختلف فکر نمی کنیم چون میترسیم درست متوجه آنها نشویم. وقتی معلوم می شود چیزی را متوجه نمی شویم احساس خجالت می کنیم و می ترسیم دیگران فکر کنند ما احمقیم. به جای اینکه با فکر کردن به چیزی خودمان را به چالش بکشیم، اغلب منتظر می مانیم تا دیگران برایمان به جواب برسند.

مشکلات سلامتی

 وقتی خسته هستیم، مغزمان عملکرد مناسبی نداشته و ممکن است تنبل شود. حواس مان پرت است و نمی توانیم تمرکز کنیم. مطالعات متعددی اثبات کرده اند که توانایی فکر کردن مان عمیقا به برنامه ی خواب مان ارتباط دارد.

مطالعات مشابهی نیز نشان داده اند که رژیم غذایی هم بر تنبلی ذهنی موثر است. غذاهای ناسالم بر دایره ی توجه مان اثر گذاشته و درست و به موقع غذا نخوردن، صحیح فکر کردن را با مشکل مواجه می کنند. بدن ما برای اینکه بتواند اطلاعات را درست پردازش کرده و عمیق تفکرکند، به انرژی و تغذیه مناسبی احتیاج دارد.

بی مسئولیتی

 وقتی فرد جوری زندگی کرده باشد که همه چیز همواره برایش مهیا باشد و دیگران کارهایش را برایش انجام داده باشند، توانایی فکر کردن به کارهایش را پیدا نمی کند. در زندگی شناور است و بقیه باید ریخت و پاش هایش را جمع کنند. این افراد بی هیچ دلیلی از تنبلی ذهن رنج می برند. اگر تا به حال مسئولیت زیادی بر عهده نگرفته اید، احتمالا نمی توانید خود را مجاب کنید که به اعمال تان یا اتفاقاتی که در دنیا می افتند فکر کنید.

چطور بر تنبلی ذهنی غلبه کنیم؟

خوشبختانه این مسئله ای قابل رفع است. با کمی تلاش هشیارانه، می توانید مغزتان را از حالت خودکار برداشته و بیشتر تفکر نقادانه داشته باشید.

مدیتیشن

 مدیتیشن بهترین راه برای مبارزه با تنبلی ذهنی است و شما را وادار می کند تا با افکارتان تنها شوید. مدیتیشن همچنین باعث می شود ذهن تان را در دسترس اطلاعات مفید قرار داده و مطالب بی ربط را رها کنید.

 می توانید در قسمت موضوعات وب سایت، دسته بندی مدیتیشن را انتخاب کنید و هر آنچه که لازم است را در مورد آن بیاموزید.

به سلامت تان برسید

 راحت ترین کار این است که با خواب و رژیم غذایی تان آغاز کنید. سعی کنید ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه داشته و رژیم غذایی سالم و پرانرژی ای را دنبال کنید. ماهی، خشکبار و شکلات تلخ را حتما مدنظر داشته باشید.

در لحظه به یک کار مشغول شوید

 شاید مولتی تسکینگ یا انجام همزمان چند کار فکر خوبی به نظر برسد، اما باعث می شود دایره ی توجه تان کوچک تر شود. مغز ما نمی تواند در لحظه راجع به چند مسئله تفکر عمیق کند. پس حواس تان باشد که کارها را برنامه ریزی کرده  و یکی یکی به آنها برسید.

هدف گذاری کنید

 اگر به دنبال انگیزه هستید، حتما هدف داشته باشید.

دست از فرار کردن بردارید

 بعضی از ما از اینکه با افکارمان تنها باشیم متنفریم. هرکاری می کنیم که با سروصدای درونی ذهن مان تنها نباشیم، مخصوصا اگر از اضطراب و تفکر منفی رنج ببریم. این هم نوعی تنبلی ذهنی است چراکه ترجیح می دهیم حواس خودمان را با چیزهای بیهوده پرت کنیم تا واقعا تفکر کنیم. به جای فرار کردن، بگذارید افکار به ذهن تان بیایند و اگر افکار مشوش کننده و منفی ای هستند، الگوی فکری تان را عوض کنید.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید