جدایی به معنای شکست خوردن شما نیست

0
76
جدایی به معنای شکست خوردن شما نیست

جدایی به معنای شکست خوردن شما نیست

جدایی برای هر دو طرف رابطه دردناک است، با این حال اگر شما کسی باشید که رابطه با او بهم زده می شود قدری دردناک تر است چرا که شما فرصت تصمیم گیری نداشته اید. از همین رو ممکن است جدایی را به عنوان شکست حس کرده و نوعی عذاب مخرب حس کنید. اما باید بدانید که جدایی به معنای شکست خوردن نیست.

اگر شخص سومی در رابطه دخیل باشد احساس شکست خوردن بیشتر می شود. نمی توانید جلوی مقایسه ی خودتان با او را گرفته و دست آخر احساس بدتری پیدا می کنید. با تمام این ها سوال این است: آیا وقتی کسی رابطه اش را با شما بهم می زند باید احساس بی ارزش بودن کنید؟

جدایی دردناک است

چرا وقتی کسی رابطه اش را با شما تمام می کند انقدر دردناک است؟ پایان دادن به یک رابطه دردناک است، مخصوصا اگر این تصمیم با شما نبوده و همچنان طرف مقابل را می خواهید. با این حال موارد زیادی در جدایی نقش دارند.

وقتی شریکی برای زندگی انتخاب می کنید، انتخاب تان رندوم و تصادفی نیست. یک چیزی در مورد آن شخص شما را به خود جلب کرده، احساس پیوند عمیقی با او پیدا می کنید و بنابراین می خواهید با یکدیگر رابطه داشته باشید. در آن لحظه شما اجازه می دهید او آسیب پذیرترین روی شما را با این امید که با مهربانی و محبت به آن واکنش نشان دهد ببیند. اگر همه چیز خوب پیش برود و شروع به قرار گذاشتن با یکدیگر کنید، وارد فاز ماه عسل می شوید. ماه عسل فقط مختص بعد از ازدواج نیست بلکه در ابتدای رابطه نیز اتفاق می افتد. در طی این فاز یا مرحله شما انقدر جذب شخص شده اید که او و هر کاری که می کند را پرستش می کنید. حس می کنید نیمه ی گم شده تان را پیدا کرده اید.

دوره ی ماه عسل وقتی برای اولین بار عاشق یک نفر می شوید می تواند انقدر جادویی باشد که وقتی رابطه به پایان می رسد حیرت زده شوید.  نمی دانید با احساسات تان چکار کنید و با استیصال به دنبال راهی برای با هم ماندن می گردید. حتی ممکن است رفتارهایی بکنید که نشان دهند به اندازه ی کافی برای خودتان ارزش قائل نیستید.

عوامل زیادی بر نحوه ی رفتار شما تاثیر گذارند. با این حال اکثرشان از ترس تنها ماندن نشات می گیرند. اکثر ما باورهایی غیرمنطقی در مورد عشق داریم. وقتی احساس رد شدن می کنیم، از درون احساس تنهایی کرده و می ترسیم، چرا که نمی دانیم با این حس چکار کنیم. گاهی اوقات این باعث می شود کارهایی بکنید که در طولانی مدت به شما صدمه می زند.

چرا احساس پوچی می کنید؟

احساس پوچی ای که پس ترک شدن بهتان دست می دهد از این تفکر می آید که شما برای کامل بودن به دیگری احتیاج دارید. این یک اشتباه جدی است. اگر اینطور فکر می کنید مسئولیت زیادی را به عهده ی طرف مقابل می گذارید. کامل بودن تان فقط به خودتان بستگی دارد نه دیگری.

وقتی برای داشتن احساس خوب نسبت به خودتان به دیگری وابسته باشید، پایه و اساس نادرستی برای دوستی تان می گذارید. احساس خوب داشتن با شریک تان یک چیز است اما اینکه برای داشتن حس خوب کاملا به شریک تان وابسته باشید یک چیز دیگر. اگر خودتان را در چنین موقعیتی بگذارید احساس آسیب پذیری و ناامنی خواهید کرد. این دو مورد حتی سالم ترین روابط را هم به نابودی می کشانند.

اگر می خواهید رابطه ای پخته و آگاهانه داشته باشید، به دو شخص کامل احتیاج دارید. رابطه ملحق شدن دو فرد ناقص به یکدیگر نیست. مثل تانگو رقصیدن می ماند. هر رقصنده باید نقش خودش را بلد باشد و نمی تواند برای هر کدام از مراحل به دیگری متکی باشد. وقتی در کنار یکدیگر حرکات را انجام می دهید، رقصی هماهنگ که موجب خوشامد همگان است را مشاهده خواهید کرد.

به همین ترتیب راز داشتن رابطه ای پایدار این است که هر دو شریک هویت فردی خود را حفظ کنند. نباید به خاطر اینکه در رابطه هستند به کس دیگری تبدیل شوند. هر دو طرف باید مسئولیت کارهایشان را به عهده گرفته و تا جای ممکن به طرف مقابل کمک کنند.

جدایی به این معنا نیست که لزوما کار اشتباهی انجام دادید. شاید انجام دادید و شاید انجام ندادید. مهم ترین نکته این است که رابطه جلوی خود واقعی بودن تان را نگیرد.

اگر واقعا خودتان را وقف رابطه کرده بوده باشید، جدایی به معنای شکست خوردن شما نیست

اگر تمام خود را برای رابطه گذاشته باشید، احساس پیوند بیشتری با دیگری می کنید. نه تنها این، بلکه کارهایتان نیز بیانگر تفکر و احساس تان هستند. در این صورت عشق بسیار خالص تر می شود. با این حال  رسیدن به این نقطه سخت است چرا که معمولا می ترسیم شریک مان ما را به سخره گرفته، به ما آسیب زده یا ترک مان کند. اگر می خواهید حس ترس تان از بین برود باید متوجه شوید که جدایی بدترین اتفاق دنیا نیست. شکست بزرگ تر، بودن در رابطه ای است که شما را خوشحال نکرده و یا به خاطر اینکه می ترسید جلوی شما را می گیرد.

اگر به طور کامل خود را وقف رابطه کرده بودید اما شریک تان در هر حال به رابطه خاتمه داده، به این معنا نیست که شکست خورده اید چرا؟ چرا که کاملا متعهد و پایبند بودید. به بیان دیگر بودن در رابطه خودش پاداش بوده چرا که این چیزی بوده که شما واقعا می خواستید. شما این کار را به خاطر اینکه از تنها بودن می ترسیدید انجام ندادید، در رابطه رفتید چرا که شخص و رابطه را می خواستید و این یک برد است نه یک شکست.

نباید زوج ها را بر مبنای اینکه چه مدت با هم بوده اند قضاوت کرد. اگر طرف دیگر نمی توانسته به اندازه ی شما در رابطه حضور پررنگ داشته باشد، شاید او است که شکست خورده یا شاید فقط مناسب هم نبودید. در هر صورت ارزش شما به عنوان یک انسان تغییر نمی کند. جدایی به معنای شکست نیست چرا که در طی رابطه تمام تلاش تان را کرده اید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید