خصوصیت اخلاقی افراد صادق چیست و چرا داشتن صداقت سخت است

پیدا کردن فرد صادق کاری دشوار است. اکثر افرادی که ادعای صداقت دارند گاهی دروغ های مصلحتی می گویند یا برخی حقایق را بازگو نمی کنند.

صداقت واقعی نایاب است. اگر منظورتان از صداقت داشتن گفتن حقیقت در تک تک لحظه های زندگی است، باید بدانید که هیچ گاه چنین فرد صادقی را پیدا نخواهید کرد

مشخصه های اخلاقی فرد صادق

  • تن صدای طبیعی

آیا تا به حال به بلند شدن تن صدای فردی که از او سوال کرده اید، توجه کرده اید؟ در این صورت به احتمال زیاد دروغ می گوید و به همین خاطر موضع دفاعی گرفته است. البته ممکن است این موضوع همیشه درست نباشد. اما بین تن صدای بلند و دروغگویی ارتباطی وجود دارد. وقتی کسی از افراد صادق سوالی می پرسد، تن صدای آرامی دارند . زیرا چیزی برای نگران بودن یا فشاری برای بافتن داستانی دروغین ندارند. هر گاه از آنها سوال بپرسید به شکلی متین پاسخ می دهند.

  • بی ادب به نظر می رسند

ممکن است گاهی فرد صادقی بدجنس قلمداد شود. زیرا اگر از آنها سوالی بپرسید حقیقت محض را می گوید. افراد صادق برای آنکه به شما برنخورد حقیقت را کتمان نمی کنند. آنها هر چه هست را می گویند و به شما اطلاعات واقعی می دهند.  اگر از آنها سوال می کنید خودتان را برای شنیدن حقیقت دردناک آماده کنید. ممکن است آنها بی ادب ترین آدمهای زمین به نظر برسند و زبانشان تند و تیز باشد اما صادق بودن همین است.

  • دوستان خوبی هستند

دوست خوب، فردی صادق است. آنها هر زمان که نیاز داشته باشید در کنارتان هستند، و اگر به دلایلی نتوانند دلیلش را صادقانه می گویند. اگر با شما مشکلی داشته باشند، رودر رو به شما می گویند و غیبت نمی کنند. با آنکه شاید افراد صادق دوستان زیادی نداشته باشند، اما تعداد کمی هم که دارند مانند خودشان افرادی قابل اتکا هستند.

  • عقاید محکمی دارند

فرد صادق نظام اعتقادی محکمی دارد. اصول اخلاقی و استانداردهای او به شدت تغییر ناپذیر است و آنها از اذعان کردن این موضوع به شما ابایی ندارند. گاهی اوقات پیدا کردن شغل برای این افراد به دلیل اعتقاداتشان دشوار است. کارفرمایان ممکن است در ابتدا از این صداقت متعجب شوند اما پس از استخدام فرد صادق از طرز فکر  آنها قدردانی می کنند. گاهی اوقات خوب است که در شرکت فردی حضور داشته باشد که بر خلاف اکثریت حرکت کند. این اعتقادات راسخ فقط برای محیط کار مفید نیست بلکه آنها به کمک این اعتقادات  افراد به درد نخور زیادی را از دایره روابطشان حذف می کنند.

  • پوست کلفت هستند

اگر فردی صادق باشد، پوست کلفتی دارد. چرا آنها پوست کلفت شده اند؟ زیرا افرادی که حقیقت را می گویند گاهی مورد تنفر دیگران قرار می گیرند. افرادی که دلواپسی های پنهانی دارند از این صداقت شوکه می شوند زیرا حقیقت با صورت ظاهری فرد دغل باز که به خوب بودن با دیگران تظاهر میکند، در تناقض است.

وقتی افراد ناطمئن به خود در موضع تدافعی قرار می گیرند، مراقب باشید. زیرا ممکن است نسبت به شما خشونت کلامی اعمال کنند. افراد راستگو از پوست کلفت خود برای حفظ آرامش ذهنی و محافظت از خود در برابر سخنان ناشایست استفاده می کنند. آنها در طول سالیان با گفتن حقیقت زخم خورده اند  و دیگر پوست کلفت شده اند.

  • اهمیتی به شهرت نمی دهند

آیا افراد صادق به دنبال کسب عنوان زیباترین، لایک خورترین یا جالبترین فرد حاضرند؟ خیر. آنها به این موضوعات اهمیتی نمی دهند. آنها هر کاری را برای دل خود یا کمک به دیگران انجام می دهند. در حالیکه دیگران برای معروف شدن دست و پا می زنند، فرد صادق سرگرم ارتقای خود است. آنها ارزش بالایی برای خود قائلند و دقیقا میدانند چه کسی هستند

چرا صادق بودن دشوار است؟

آیا میدانید اکثر افرادی که دروغ می گویند برای محافظت از خود و نه محافظت از احساسات دیگران این کار را انجام می دهند؟ از آنجایی که انسانها علاقه مند به صیانت از خود هستند دروغ گفتن برایشان از حقیقت گویی آسانتر است. صادق بودن دشوار است زیرا بسیاری از ما افرادی ترسو هستیم. وقتی کار اشتباهی انجام می دهیم و کسی را می رنجانیم رفع کدروت کردن از کسی که رنجانده ایم انرژی زیادی می طلبد. نیاز به استفاده از قدرت فکر و احساساتمان داریم. قبل از گفتن حقیقت به سوالات زیادی باید پاسخ دهیم. ممکن است حرفی سهوا از دهانمان پریده باشد و این ایرادی ندارد اما سنجیده رفتار کردن و همدل بودن بسیار بهتر است. گاهی اوقات گفتن حقیقت دشوار است. بنابراین برای شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیتهایمان دیگران را سرزنش یا فرافکنی میکنیم. اما همیشه بعدا تاوان آن را پس میدهیم.

صادق بودن همچنین به دلیل آنکه با ما خودمان صادق نیستیم دشوار است. نیمی از باورهایمان نسبت به خود دروغ است و ما سالها این دروغها را در خود نهادینه کرده ایم. سالها طول می کشد تا این دروغها از صفحه وجودمان پاک شوند.

مدیتیشن کردن قبل از آنکه با خود واقعی تان روبه رو شوید تاثیری ندارد. همانطور که می بینید تمرین صداقت کار سختی است.

با آنکه بدست آوردن خصوصیات افراد صادق ممکن است صاقت فرسا به نظر برسد و سخت بودن صداقت شما را بترساند، به هر حال باید تلاش کنید آدم صادقی باشید. دنیا به صداقت نیاز دارد.

بدون وجود افراد صادق هیچ گاه نمیتوانیم مشکلاتی که به آنها دچار شده ایم را حل کنیم. از اینکه متوجه شوید صداقت و دروغ گویی چقدر بر روی زندگی تان تاثیر گذاشته متعجب می شوید.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید